۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 83827521
۰ نفر

برچسب‌ها

باغ زیتون در تهران احیا می‌شود

تهران - ایرنا- مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: پروژه احیای مشارکتی باغ زیتون با ۶۰۰ اصله درخت و سن حدودی ۲۵ سال از طریق کشاورزی شهری، با همکاری سازمان نوسازی شهر تهران و شهرداری منطقه ۱۶ اجرا می شود.

به گزارش روز شنبه اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، «کاوه حاجی علی اکبری» در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک همکاری میان این سازمان و شهرداری منطقه ۱۶ به منظور بهره برداری از ظرفیت های پارک میثاق و احیای باغ زیتون در ضلع جنوب شرقی این پارک در جهت توانمندسازی اجتماعی محلی، خاطرنشان کرد: پروژه احیای باغ زیتون با حسن نظر شهرداری منطقه ۱۶ شروع شده و به نظر می رسد نمونه مشابهی در شهرداری نداشته باشد.

وی تاکید کرد:‌ در پروژه احیای باغ زیتون در منطقه ۱۶ ضروری است ویژگی طبیعی و ارگانیک بودن محیط حفظ شود و مداخله حداقلی به منظور حفظ کاراکتر اصلی و ویژگی های طبیعی این باغ انجام شود.

علی اکبری، نکاتی را در خصوص چگونگی کف سازی پروژه، استفاده از سازه های موقت و نورپردازی عنوان کرد و گفت: مفهوم این باغ که باغی کشاورزی است، با باغ ایرانی که در آن عناصری مانند معماری و کوشک به چشم می خورد و جایگاه تفریحی و فراغتی دارد کاملا متفاوت بوده و به همین دلیل ضروری است، اقدامات اجرایی با محوریت اداره فضای سبز منطقه انجام شود و استفاده از عناصر مصنوع در آن به حداقل برسد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به موضوع توانمند سازی اجتماعات محلی با استفاده از ظرفیت های باغ زیتون در این منطقه، گفت:‌ مهمترین هنر در بحث توانمند سازی، حفظ و پایداری آن است، لذا ضروری است چشم اندازی که برای این هدف تعریف شده، طوری به مرحله اجرا برسد که قائل به شخص نبوده و در مدت های متمادی و موقعیت های مختلف کارکرد خود را حفظ کرده و باغی فعال باشد.

وی با اشاره به تجارب موفق استفاده از فضاهای کشاورزی برای جذب گردشگری در سایر کشورها، ‌ بر اهمیت مطالعه تطبیقی در این رابطه تأکید کرد.

«پیمان پورنصر»، شهردار منطقه ۱۶ تهران نیز در این جلسه از زحمات سازمان نوسازی شهر تهران و دفاتر توسعه محله ای این سازمان برای اجرای پروژه هایی در مقیاس محله در مناطق جنوبی به ویژه منطقه ۱۶ تقدیر و تشکر کرد.

وی گفت: این پروژه ها در ارتقای میزان رضایتمندی شهروندان بسیار اثرگذار بوده و امیدواریم عملیات اجرایی پروژه احیای باغ زیتون نیز با حمایت سازمان نوسازی بطور کامل استارت خورده و آغاز شود.

شهردار منطقه ۱۶ با بیان این که عرصه زیتون کاری با مساحت تقریبی ۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع در پارک میثاق، پیشتر عرصه ای بود که رفتار عرصه جنگلی در حوزه نگهداری از آن اعمال می شد، افزود: از زمانی که قرار شد این عرصه احیا و تبدیل به باغ زیتون شود عملیات به زراعی و نگهداشت آن تغییر پیدا کرد و آمادگی دارد که از این به بعد به عنوان باغ زیتون به آن پرداخته شود.

پور نصر عنوان کرد: این پروژه یکی از پروژه های منحصر به فرد در سطح شهر تهران در حوزه کشاورزی شهری و مشارکت است که می تواند باعث شود فرهنگ کشاورزی شهری در شهر تهران ساری و جاری شود.

به گفته شهردار منطقه ۱۶، پروژه احیای باغ زیتون می تواند با جذب گردشگر و افزایش جمعیت پذیری، موجب ارتقاء امنیت محدوده در پارک میثاق شود.

پورنصر با اشاره به شرایط اقتصادی در محدوده باغ آذری، خاطرنشان کرد: پروژه احیای باغ زیتون می تواند بستر مناسبی را برای زنانی که در چرخه اقتصاد خانواده کمک می کنند و نیازمند این هستند که بتوانند محلی برای کسب درآمد داشته باشند فراهم سازد تا در این مجموعه مشغول به کار شوند و مشارکت داشته باشند.

شهردار منطقه ۱۶ گفت: یکی از مهمترین دغدغه های ما در رابطه با اجرای این پروژه به عنوان پروژه دوستدار طبیعت این است که هیچ ناسازگاری با طبیعت نداشته باشد و استفاده از مصنوعات فلزی، چدنی و مصنوعات غیرطبیعی در آن به حداقل برسد.

وی پیشنهاد کرد که موضوعات مرتبط به چرخه تولید، کاشت و سایر فرآیندهای محصولات مرتبط با زیتون می تواند در کنار این مجموعه عرضه شود و ابراز امیدواری نمود که بهره برداری از این باغ بتواند باعث جذب گردشگر از مناطق و شهرهای دیگر در این محدوده شود.

منطقه ۱۶ در جنوب شرقی تهران واقع شده است؛ ‌  این منطقه از شمال به خیابان شوش، از جنوب به بزرگراه آزادگان،  از شرق به خیابان فدائیان اسلام و از غرب به خیابان بهمن‌یار محدود می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =