کرونا در خراسان رضوی به وضعیت هشدار بازگشته است

مشهد- ایرنا- بر اساس تازه‌ترین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان خراسان رضوی در کاهش و مهار بیماری کووید ۱۹ موفق عمل کرده است دوباره از نظر شیوه ویروس همه‌گیر کرونا در "وضعیت هشدار" قرار گرفت.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد عصر شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: چهار شهرستان در استان خراسان رضوی هم‌اینک از نظر شیوه ویروس همه‌گیر کرونا در "وضعیت قرمز" قرار دارند.

دکتر حمیدرضا رحیمی این شهرستانها را "مشهد" واقع در مرکز، "گناباد و بجستان" واقع در جنوب و  "قوچان" واقع در شمال خراسان رضوی اعلام و بیان کرد: بر این اساس هم‌اینک چهار شهرستان از مجموع ۱۴ شهرستان زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به "وضعیت قرمز" شیوه ویروس کرونا بازگشته‌اند. 

وی افزود: با این حال شیوع بیماری کووید ۱۹ در "بردسکن" واقع در جنوب غربی و "کلات" واقع در شمال شرق استان خراسان رضوی مهار شده و "وضعیت سفید" بر این دو شهرستان حاکم است.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: به این ترتیب هم‌اینک ۱۰ شهرستان دیگر از حوزه جغرافیایی زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی در "وضعیت زرد" از لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
وی همچنین شرایط کنونی شیوع بیماری کووید ۱۹ را در پنج شهرستان استان خراسان رضوی "وضعیت سفید" اعلام و بیان کرد: شرایط در شهرستانهای "نیشابو"ر واقع در مرکز، "تربت‌جام" واقع در جنوب شرقی، "کلات" واقع در شمال شرقی، "مه‌ولات" واقع در جنوب و "بینالود (طرقبه‌شاندیز)" واقع در شمال این استان به لحاظ کرونا در "وضعیت سفید" بسر می‌برند. 

دکتر رحیمی گفت: جدا از شهرستانهایی که وضعیت شیوع کرونا در آنها تشریح شد، بقیه مناطق استان خراسان رضوی به لحاظ بیماری کرونا در "وضعیت زرد" هستند. 

۸۰ درصد جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ساکن ۱۴ شهرستان زیرپوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند. بقیه جمعیت ساکن ۱۵ شهرستان این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۰۲ هزار و ۵۸۴ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۹ هزار و ۵۰۷ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۱۶۱ هزار و ۳۸۴ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان هشت میلیون و ۷۶۵ هزار و ۸۴۳ نفر را بیمار کرده و جان ۴۶۲ هزار و ۶۸۴ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. چهار میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۶۳ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان  تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با دو میلیون و ۲۹۷ هزار و ۱۹۰ بیمار کرونا و ۱۲۱ هزار و ۴۰۷ قربانی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشوهای برزیل، روسیه، هند و انگلستان قرار گرفته‌اند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول شمار مبتلایان و قربانیان بیماری جهانگیر کرونا جایگاه دهم را در جهان دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =