پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، وظیفه همه دستگاه‌ها است

قزوین – ایرنا - دادستان قزوین گفت: پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی، وظیفه همه دستگاه‌ها است و یک نهاد و سازمان خاصی به تنهایی از عهده کنترل و کاهش آنها بر نمی‌آید.

محمد قاسمی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه، افزود: در حوزه پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی همه دستگاه‌ها باید ورود داشته باشند و البته در راس این دستگاه‌ها نیروی انتظامی است که باید ورود پررنگ‌تری داشته باشد.

وی با بیان اینکه پلیس، بازوی اجرایی دستگاه قضایی است، اضافه کرد: به عنوان مثال به موضوع برخورد با قلیان به عنوان یک مساله سطحی نگاه نمی‌کنیم بلکه آن را دروازه ورود به اعتیاد و زمینه ساز وقوع آسیب‌های اجتماعی می‌دانیم که باید با آن مقابله کرد.

قاسمی گفت: برنامه‌های دادگستری استان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در سال جاری به صورت مدون و میدانی ادامه دارد و البته برخورد با آسیب‌های اجتماعی صرفا به صورت قهری پاسخگو نیست و باید با آموزش خانواده‌ها و فرهنگ سازی برای مقابله با آنها اقدام کرد.

وی با اشاره به عزم جدی دستگاه قضا برای مقابله با فسادهای اقتصادی، گفت: پرونده‌های که در سطح کشور در خصوص حقوق عامه مطرح می‌شود و پرونده‌های اقتصادی که یک طرف آن کارگزاران دستگاه‌ها هستند از پیچیدگی و ابعاد خاصی برخوردار است که برای رسیدگی به آنها باید با دقت بیشتری اقدام کرد.

قاسمی گفت: متاسفانه در برخورد با مفسدان کلان اقتصادی و مدیرانی با تخلفات جزیی مالی به دلیل خلاهای قانونی به صورت همسان اقدام می‌شود که خود آسیب زا است و باید آیین دادرسی ویژه برای پرونده‌های اقتصادی داشته باشیم.

دادستان مرکز استان قزوین با تاکید بر افزایش نظارت‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم، افزود: بسیاری از تخلفات مالی و اقتصادی در زمانی به وقوع می‌پیوندد که متخلفان در یک سازمان دارای سمت و جایگاه هستند و اگر نظارت‌های درون و برون سازمانی افزایش یابد قطعا می‌توان برای پیشگیری از آنها اقدام کرد.

این مسوول با اشاره به فضاسازی‌های صورت گرفته در خصوص پرونده هفت سنگان در استان، گفت: پرونده هفت سنگان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی و تعیین تکلیف است و کسانی که درصدد فضاسازی هستند از کجا می‌دانند چه رایی صادر شده است؟

وی گفت: اگر همه ما در چهارچوب قانون حرکت کنیم هیچ نیازی به فضاسازی نیست و چه بسا این فضاسازی به نفع برخی سودجویان باشد و آب به آسیاب دشمنان ریخته شود.

قاسمی اضافه کرد: همه افراد در هر مقام و مسوولیتی باید در برابر قانون پاسخگو باشیم و اگر جرمی واقع شد باید به رای دستگاه قضایی اعتماد کنیم.

قاسمی گفت: از رسانه‌های استان نیز درخواست داریم فضای جامعه را به سمت و سوی قانون سوق داده و اعتماد و امنیت به دستگاه قضا را میان مردم افزایش دهند چون اگر بی اعتمادی به دستگاه قضایی ایجاد شود دیگر ملجا و پناهگاهی برای رسیدگی به ستمدیدگان وجود نخواهد داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =