۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۲
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 83827476
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۴ درصد از پرونده‌های ورودی دادگستری خمین سازش شدند

خمین - ایرنا - رئیس دادگستری خمین گفت: ۳۴ درصد از پرونده‌های ورودی به دادگستری این شهرستان پارسال سازش شدند و طرفین از ادامه روند شکایت خود گذشتند.

«ابوالحسن شریفی» روز شنبه در جمع اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه، افزود: خمین دارای جایگاه سوم در استان مرکزی از نظر پرونده های منجر به سازش است.
وی بیان کرد: پرونده‌های ورودی به دادگستری خمین در سه ماه نخست امسال با هفت درصد کاهش نسبت به مدت مشابه قبل هشت هزار فقره است.
رئیس دادگستری خمین با اشاره به اینکه ۱۸ نوع دعاوی در دادگاه خانواده مطرح می شود، ادامه داد: طلاق موضوع ۲۵ درصد از پرونده‌های دادگاه خانواده در این شهرستان را به خود اختصاص داده است.
شریفی گفت:  پرونده‌های درخواست طلاق توافقی آمار بیشتری نسبت به سایر طلاق‌ها دارد و این نوع طلاق نشان می دهد که زوج‌ها تحمل یکدیگر را ندارند چراکه زن از حضانت فرزند، مهریه و نقه برای جدایی از همسر خود می‌گذرد.
وی اظهار داشت: ۲ مرکز مشاوره زیر نظر دادگستری خمین به‌منظور کاهش طلاق در خمین فعالیت دارند.
رئیس دادگستری خمین افزود: ۲۰ درصد پرونده‌های طلاق در دادگاه خانواده خمین منجر به سازش شده است البته این سازش کوتاه مدت است و زوج‌ها دوباره برای جدایی مراجعه می‌کنند.
شریفی بیان کرد: رسانه یاور نهادهای حاکمیتی به ویژه قوه قضائیه است و انعکاس صدای مردم به مسئولان است.
وی با اشاره به تحول در دستگاه قضایی کشورافزود: پنج چالش اتقان آرا، کاهش اطاله دادرسی، کاهش موجودی، کاهش جمعیت کیفری و رضایتمندی مردم  توسط کارشناسان برای تحول در این دستگاه شناسایی شده است.
شریفی ادامه داد: اطاله دادرسی ۱۰۰ درصد در خمین کاهش داشته است و دادرسی در دادگاه خانواده از ۱۵۰ روز به ۷۰ روز رسیده است.
وی اظهار داشت: موجودی پرونده‌های خمین به ۷۹۴ فقره کاهش پیدا کرده است و از نظر حجم پرونده دادگستری این شهرستان رتبه سوم استان مرکزی را دارد.
رئیس دادگستری خمین اضافه کرد: این شهرستان از نظر جمعیت کیفری در رتبه ۶ استان است چراکه تلاش می شود از مجازاتهای جایگزین حبس و تعلیقی استفاده شود.
شریفی تصریح کرد: تجدید میثاق با شهدا، رونمایی از دست خط بنیانگذار انقلاب اسلامی در بخشیدن اموال، نشست با امام جمعه، نشست با فرهیختگان ، تجلیل از خانواده شهداو اهدای خون از برنامه های دادگستری خمین به منظور گرامیداشت هفته قوه قضائیه در این شهرستان است.

یکم تا هفتم تیر به عنوان هفته گرامیداشت قوه قضائیه نامگذاری شده است.

خمین در جنوب استان مرکزی با ۱۰۵ هزار نفر جمعیت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =