۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 2388
کد خبر: 83827475
۰ نفر

پروندهٔ خبری

رئیس شورای امنیت قزاقستان به کرونا مبتلا شد

تهران – ایرنا - نورسلطان نظربایف، رئیس شورای امنیت قزاقستان و رئیس جمهوری سابق و نخستین رهبر بعد از استقلال این کشور، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به قرنطینه رفت.

به گزارش خبرگزاری آر.بی. سی. روسیه، آزمایش ویروس کرونای نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری سابق قزاقستان در حالی مثبت شد که در ماه جاری سه مقام ارشد دولتی دیگر این کشور، از جمله "عسکر مامین" وزیر بهداشت نیز دیروز به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

"ارالی توگژانوف معاون نخست وزیر این کشور نیز چهارشنبه گذشته به این بیماری مهلک مبتلا شده بود و همچنان تحت قرنطینه به سر می برد.

از همین رو سایت رسمی نظربایف در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که‌ «دلیلی برای نگرانی وجود ندارد». در حال حاضر نورسلطان نظربایف در "خود قرنطینگی خانگی" به سر می برد و فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را از راه دور انجام می دهد.

لازم به ذکر است که، نورسلطان نظربایف پس از یک دوره ۲۹ساله به عنوان اولین رئیس‌جمهوری قزاقستان استعفا داد و قاسم جومارت توقایف رئیس سابق سنای قزاقستان، را به عنوان ریاست جمهوری این کشور تعیین کرد.

نظربایف همچنان به ریاست شورای امنیت قزاقستان و رهبری حزب «نور اوتان» که پارلمان را در دست دارد، ادامه می‌دهد.

در همین رابطه و بمنظور پیشگیری از ابتلای احتمالی عسکر مامین، "اسخات آیماگامبتوف" وزیر آموزش و علوم، صفرخان عمرانوف" وزیر کشاورزی و "نورلان نیگماتولین" رئیس مجلس این کشور نیز خود را قرنطینه کردند. چرا که همه این افراد با وزیر بهداشت در تماس بوده اند.

در اوایل ماه ژوئن (خرداد)، تست کرونای "بریک اُوالی" سخنگوی رئیس جمهوری فعلی قزاقستان "قاسم جومارت توقایف" مثبت اعلام شده بود.

طبق آخرین آمار منتشر شده، 16 هزار و 351 نفر در قزاقستان بطور قطع و یقین به ویروس کرونا مبتلا شده اند. 113 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری عفونی از دست داده و 10 هزار و411 نفر نیز بهبود یافته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =