نیروهای وابسته به امارات: جزیره «سقطری» یمن را به طور خودمختار اداره می‌کنیم

تهران-ایرنا- فرماندهی شورای انتقالی جنوب یمن که به امارات متحده عربی وابسته است، روز شنبه از تسلط بر پادگان نیروهای ویژه دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان سعودی) در جزیره «سقطری» واقع در جنوب یمن خبر داد و اعلام کرد که این منطقه را به صورت خودمختار اداره می کند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره به نقل از منابع میدانی،‌ نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن توانستند پادگان نیروهای ویژه وابسته به دولت مستعفی یمن را که یکی از بزرگترین پادگان‌ها در سقطری است، به کنترل خود درآورند.

فرماندهی نیروهای شورای انتقالی جنوب نیز اعلام کرد: ما پادگان نیروهای ویژه را به کنترل خود درآوردیم و اداره خودمختار در سقطری را به اجرا درخواهیم آورد.

»صالح سُمیع» استاندار المحویت یمن  وابسته به دولت مستعفی «عبدربه منصورهادی» رئیس‌جمهوری فراری این کشور نیز در صفحه توئیتر خود به ولیعهد ابوظبی هشدار داد و گفت روزی می‌رسد که «محمد بن‌ زاید» به خاطر پا گذاشتن به سقطری‌ پشیمان خواهد شد و خواهد گریست.

این مسئول یمنی از ولیعهد ابوظبی خواست که از گذشته درس بگیرد و از سقطری بیرون برود.  

وی در توئیتی دیگر نوشت: سقطری در گذشته و امروز و در آینده بخشی از خاک جمهوری یمن بوده و خواهد بود و حضور بیگانه در آن به طور مستقیم یا غیرمستقیم  باعث مشروعیتش در خاک یمن نمی‌شود.

منابع خبری روز جمعه گزارش دادند، نیروهای تحت حمایت امارات متحده عربی در استان سقطری واقع در جنوب یمن بار دیگر به نیروهای مورد حمایت عربستان حمله کردند.

نیروهای وابسته به امارات پس از تصرف ساختمان اداره امن سقطری در شهر حدیبو مرکز این استان،‌ مقر دولت محلی این منطقه را به اشغال خود درآوردند.

دولت مستعفی یمن این اقدام نیروهای شورای انتقالی جنوب و حمله به غیرنظامیان را تجاوز وحشیانه و کودتا علیه خود توصیف کرد.

در همین راستا،‌ «عیسی بن یاقوت» رییس رؤسای قبایل استان سقطری واقع در جنوب یمن روز جمعه خواستار اخراج ائتلاف سعودی از یمن شد.

وی افزود: ائتلاف سعودی اماراتی برای انجام نقشه ها و خواسته های خود به یمن آمدند و نه برای حمایت دولت یمن(عبد ربه منصور هادی).

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

در هفته‌های گذشته مناطق جنوبی یمن از جمله جزیره سقطری بارها صحنه اعتراض به شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات متحده عربی بود.

ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان از ۲۶ مارس۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت یمن را هدف حمله‌های خود قرار داده‌اند.

این در حالی است که پس از گذشت شش سال از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است و در این جنگ هزاران یمنی کشته یا زخمی یا آواره شده‌اند.

حملات این ائتلاف در سایه سکوت محافل بین‌المللی به یمن همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =