تجهیز یگان حفاظت منابع طبیعی مهاباد با وسایل اطفای حریق

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: یگان حفاظت این اداره به یک دستگاه موتورسیکلت چهارچرخ ۲۵۰ سی‌سی و وسایل اطفای حریق تجهیز شد.

مجید پاتو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تجهیز یگان حفاظت به یک دستگاه موتورسیکلت چهار چرخ اظهار داشت: این دستگاه قابلیت حمل سه نفر با تجهیزات لازم را دارد و می‌تواند در مواقع بروز آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و کوهستانی نفرات را به مناطق سخت‌گذر منتقل کند.

وی اضافه کرد: استفاده از این دستگاه می‌تواند در هنگام عملیات مقابله با آتش‌سوزی سرعت عمل ماموران یگان حفاظت را در انتقال تجهیزات مهار آتش افزایش دهد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: این دستگاه موتورسیکلت چهارچرخ توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی خریداری شده و برای مهار آتش‌سوزی مراتع در بخش "خلیفان" مهاباد مستقر می‌شود.

وی اضافه کرد: ماموران یگان حفاظت این اداره همچنین با 2 دستگاه دمنده آبی و هوایی، هفت دستگاه فلاکس‌بگ و 15 دستگاه آتش‌کوب برای مهار آتش احتمالی در مراتع و جنگل‌های این شهرستان تجهیز شده است.

"پاتو" افزود: با توجه به افزایش درجه حرارت هوا در روزهای اخیر، پوشش گیاهی مناسب و خشکیدگی علوفه‌ها در مراتع و جنگل‌ها احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی وجود دارد و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

وی از شهروندان، دامداران، گردشگران و کشاورزان خواست تا برای پیشگیری از حوادث و نابودی منابع طبیعی، اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی رعایت کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: کشاورزان پس از برداشت محصولات از آتش‌زدن پس‌چر مزارع خودداری کنند زیرا این کار علاوه بر اینکه مواد آلی و موجودات مفید خاک را از بین می برد، موجب سرایت آتش به مراتع همجوار و از بین رفتن علوفه احشام و تخریب ساختمان خاک نیز می‌شود.

«پاتو» همچنین از شهروندان خواست هنگام گردش در طبیعت از انداختن ته سیگار یا کبریت روشن روی زمین یا روشن‌کردن آتش به منظور تفریح خودداری کنند زیرا این عمل آنان موجب از بین رفتن بوته‌ها، حساسیت زمین به فرسایش، وقوع سیل و آلودگی محیط زیست می‌شود.

وی اضافه کرد: این اداره نیز اقدامات پیشگیرانه ای از جمله تشدید گشت‌زنی و مراقبت‌ها، آمادگی کامل یگان حفاظت برای مقابله هر نوع آتش‌سوزب عمدب و غیرعمدی در مراتع شهرستان و تجهیز این یگان به امکانات و وسایل اطفای حریق انجام داده است.

سال گذشته در چندین فقره آتش‌سوزی در مجموع بیش از ۸۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق شده و خسارت زیادی به ذخیره گیاهی این مناطق وارد کرده است.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از یکهزار هکتار جنگل در منطقه «کاولان و کوران »؛۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره‌گاه جنگلی وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =