حداد عادل: تاریخ‌نگاری انقلاب نیاز امروز کشور است

تهران - ایرنا - رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما امروز نیاز شدید به تاریخ‌نگاری انقلاب داریم اما در این زمینه دستمان تهی است.

به گزارش روز شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۸۰ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حدادعادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

حدادعادل در این جلسه اظهار داشت: کتاب، نخستین ظهور عملی تحول در فضای دانشگاهی است و تصویب برنامه در شورا به تنهایی تحول محسوب نمی‌­شود. درخواست ما از سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه­‌ها، این است که کتاب­ های شورای تحول در سازمان سمت با سرعت بیشتری منتشر شود.

بررسی سرفصل‌ دوره دکتری فلسفه تاریخ

پس از سخنان رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی سرفصل‌ دوره دکتری فلسفه تاریخ در دستور کار قرار گرفت و گزارش اقدامات انجام شده در این زمینه توسط حجت الاسلام و المسلمین محسن الویری رییس کارگروه علوم تاریخی ارایه شد.
وی گفت: رشته فلسفه تاریخ نخستین گام جدی کارگروه برای برنامه بلند مدت خود است که می­‌کوشد با تربیت گروهی برگزیده از نخبگان، ریل‌­گذاری لازم برای تولید تاریخ دانش بومی را به دور از شتابزدگی‌­ها و شعارزدگی‌ها انجام برساند.
رییس کارگروه علوم تاریخی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: هدف از راه اندازی این رشته تربیت دانش آموختگانی است با اندوخته‌­ای درخور از معارف اسلامی و آشنایی تخصصی با دانش فلسفه علم تاریخ که توان فهم نظریه‌­ها و یافته‌­های علمی موجود و نقد آنها و آموزش یا پژوهش در زمینه دیدگاه­‌های دین بنیاد در گستره سنت اسلامی را داشته باشند.
الویری در مورد نحوه جذب دانشجو در این رشته گفت: داوطلبان باید داری پایه ۱۰ حوزه و نیز مدرک سطح سه در یکی از رشته­‌های مرتبط با تاریخ در موسسات و مراکز حوزوی یا کارشناسی ارشد در یکی از رشته­‌های تاریخ از دانشگاه­‌های کشور را داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به دشواری کار مقرر شد فعلاً ارایه این رشته در دانشگاه باقرالعلوم (ع) باشد.

پس از ارایه این گزارش، حداد عادل در سخنانی با بیان این که تاریخ نگاری از علوم بسیار قدیمی است، گفت: حتی کتاب درخوری که با انضباط دانشگاهی ما تطبیق داشته که بتوان از آن برای تدریس در دانشگاه­‌ها استفاده کنیم وجود ندارد و در رابطه با تاریخ انقلاب کم کار شده است.
رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی  و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: توجه به مبانی رشته تاریخ و تاریخ نگاری را موضوع علم قرار دادن و از فلسفه تاریخ صحبت کردن با بحث­‌هایی که در فلسفه ما و نیز در فلسفه غربی به خصوص هگل، مارکس، پوزیتیویست‌­ها و غیره مطرح کرده‌­اند، ایجاب می­‌کند که رشته تاریخ را جدی بگیریم.
سپس اعضای این شورا به اظهارنظر درباره کلیت دوره دکتری فلسفه تاریخ پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است: غالب بودن ماهیت فلسفی این رشته به وجه تاریخی آن، بین رشته‌­ای بودن فلسفه تاریخ، ارایه این رشته در دانشگاه­‌هایی که دپارتمان تاریخ و فلسفه دارند، فقدان تمایز بین دو گرایش و قابل تلفیق بودن دو گرایش فلسفه نظری تاریخ و فلسفه علم تاریخ با همدیگر.
از دیگر پیشنهادهای ارایه شده در این جلسه می‌توان به برداشتن محدویت برای داوطلبان ورود به این رشته، تصویب رشته به صورت عام و انحصار نداشتن در دانشگاه باقرالعلوم، نقش داشتن اساتید فلسفه در تدوین اشاره کرد.
حاکم بودن نگاه غربی در دروس و لزوم تصحیح آن، مشخص کردن مبانی فلسفی و اجتماعی این برنامه، عدم نیاز به گرایش با توجه به تازه تاسیس بودن این رشته، استناد به منابع انگلیسی و بسنده نکردن به منابع فارسی و از دیگر پیشنهادات ارایه شده بود.
پس از ارایه نظرات اعضا، الویری در مورد برخی مباحث مطرح شده توضیحاتی ارایه کرد.

حداد عادل نیز گفت: اعضای جلسه در خصوص ضرورت تاسیس این رشته اتفاق نظر دارند اما لازم است مجالی ایجاد شود که تضارب آرا و افکار سر  این برنامه صورت گیرد تا کار انسجام لازم را به دست آورد.
وی در پایان این جلسه پیشنهاد داد یک جلسه هم اندیشی در محل دبیرخانه با حضور اعضای کارگروه و تعدادی از اساتید فلسفه و تاریخ و همچنین استادان حوزه برگزار شود و بحث و بررسی لازم صورت گیرد تا از این تضارب آرا نتیجه بهتری حاصل شود.
ادامه بررسی کلیات سرفصل دوره دکتری فلسفه تاریخ به جلسه آینده موکول شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha