۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 1565
کد خبر: 83827348
۳ نفر

برچسب‌ها

۵۹ مجرم اقتصادی در کرمان دستگیر شدند

کرمان - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه ۵۹ متهم در این استان طی سال جای به دلیل ارتکاب جرائم اقتصادی دستگیر شده‌اند، گفت: ۱۴۴ نفر به اتهام جرائم مربوط به فساد اقتصادی در زندان یا تحت قرار هستند.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد روز شنبه در نشست خبری هفته قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از برنامه های قوه قضاییه در دوره مدیریت تحولی آیت الله رییسی مقابله جدی و فراگیر با مفاسد اقتصادی درون و برون سازمانی است و مردم و رسانه ها در حال حاضر شاهد این مبارزه قاطعانه هستند و در طول یکسال و نیم اخیر احکام بسیار مهمی در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شده است.
وی بیان کرد: صدور ۹ مورد حکم اعدام، چهار مورد حبس ابد، ۴۴ مورد حبس بیش از ۲۰ تا ۳۰ سال و صدور ۷۳ حکم ۱۰ تا ۲۰ سال برای اخلالگران نظام اقتصادی کشور در سطح ملی صادر شده که برخی از آنها اجرا شده است.
وی ادامه داد: ۳۴۴ نفر به دلیل ارتکاب جرائم مفاسد اقتصادی از جمله اخلال در نظام اقتصادی کشور، رشا و  ارتشا، اختلاس، پولشویی، قاچاق کالا و ارز، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی، تصرف غیرقانونی اموال و دارایی های دولت و سایر جرائم ماده ۳۶ قانون مجازات اسلانی طی سال گذشته در کرمان محکوم شده اند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: یکی از پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی مربوط به اخلال در نظام پولی و مالی کشور در شهر سیرجان است که  در دادگاه انقلاب این شهرستان در حال رسیدگی است.
وی افزود: در آبان ماه سال گذشته نیز باند بسیار خطرناکی که با اقدامات پیچیده در بستر اینترنت قصد داشت به سیستم بانکی نفوذ کرده و پس از نفوذ ۱۵ میلیارد تومان به نفع خود جا به جا کند، در آستانه جا به جایی این وجه با همکاری دادستان سیرجان و توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و دستگیر شدند و در این رابطه هشت نفر در کرمان زندانی شدند که پس از دستگیری این افراد مشخص شد پرونده هایی در سایر استان ها نیز داشته اند.
موحد با اشاره به پرونده قضایی شهرداری سیرجان با ۱۵ متهم ادامه داد: ۲ نفر در این پرونده تبرئه و ما بقی محکوم شدند و تمام وجوه و اموال دولتی نیز مسترد شد و متهمان این پرونده اعم از شهردار وقت و سایر افراد ذی مدخل محکومیت های قابل توجهی دریافت کردند.
وی اظهار داشت: پرونده دیگری نیز مربوط به اداره کل غله استان کرمان است که در این رابطه مدیرکل و معاونین این اداره و چند فرد دیگر باند رشا و ارتشا تشکیل داده بودند که پس از شناسایی و دستگیری، با قرار بازداشت موقت در زندان هستند و در این پرونده حدود ۲۰۰ میلیون تومان در مراحل مختلف به عنوان رشوه از افراد مختلف دریافت شده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: پرونده بانک سپه مربوط به سال ۸۷  نیز با عناوینی از جمله  اختلاس و تضییع وجوه دولتی در اثر امهال مطرح بوده است که در این پرونده ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در سال ۸۷ تسهیلات داده شده و یا ضمانت نامه بانکی صادر شده و این ضمانت نامه ها از بانک خارج شده اما پرونده تسهیلاتی وجود ندارد و در حال حاضر این مدیر بانک و برخی افراد ذی مدخل تحت عنوان اختلاس در بازداشت هستند و پرونده در جریان رسیدگی است و بقیه متهمان با قرار وثیقه آزاد شده اند.
وی به پرونده مربوط به شهرداری ارزوئیه نیز اشاره و بیان کرد: در این پرونده نیز شهردار ارزوییه، یکی از اعضای شورای شهر و یک کارشناس شهرداری باند کوچک ارتشا را تشکیل داده بودند که در آخرین مرحله در حین رد و بدل شدن پول و ارتکاب جرم توسط ماموران اطلاعات سپاه دستگیر و با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شده اند و تحقیقات تکمیلی نیز توسط بازپرس مربوطه در دست انجام است.
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: در استان کرمان پرونده ۱۵۰ میلیون تومانی مربوط به بخشداری ماهان نیز مطرح است که اخیرا توسط سازمان بازرسی کل کشور کشف شده و متهمان این پرونده نیز احضار و بازداشت شده اند و تحقیقات انجام شده است.
موحد با اشاره به این مطلب که پرونده های مفاسد اقتصادی مربوط به شهرداری رودبار جنوب، شهرداری فاریاب، فرمانداری شهریابک و اختلاس و ارتشا در شهرداری نجف شهر سیرجان نیز مطرح شده و در دست رسیدگی است، خاطرنشان کرد: اداره کل اطلاعات استان کرمان نیز پرونده هایی در رابطه با شرکت یونیک فاینانس، احتکار و کالای پزشکی و محصولات سلامت محور، قاچاق کالاهای ممنوعه را در دست پیگیری دارد.
وی اظهارداشت: پرونده هایی مربوط به اداره کل امور مالیاتی استان با هفت متهم، برق شمال استان با ۱۱ متهم و شرکت پخش فرآورده های نفتی با ۱۰ متهم در دست رسیدگی و بررسی است.
رییس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: در جریان پرونده ای مربوط به بیمه دانا  نیز موضوع جعل و خیانت در امانت به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان مطرح شده است که در این پرونده این نمایندگی بیمه وجوه بیمه شرکت کرمان موتور را به نفع خود برداشته و به شرکت بیمه تحویل نداده است که بخشی از این پرونده نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

نشست خبری نخستین برنامه هفته قوه قضاییه در کرمان 
رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های هفته قوه قضاییه نیز اشاره و بیان کرد: برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه از نخستین برنامه های این هفته است.
موحد انجام مصاحبه مطبوعاتی و رادیوتلویزیونی مدیران قضایی، روسای دادگستری ها و دادستان های شهرستان ها، انجام تبلیغات شهری و محیطی، دیدار اعضای شورای قضایی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، سخنرانی در بین اصناف به مناسبت روز اصناف را از دیگر برنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه در استان کرمان برشمرد.
وی از حضور قضات در مساجد و ادارات با رعایت پروتکل های بهداشتی برای پاسخگویی به سوالات مردم نیز سخن گفت و ادامه داد: کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی دادگاه بخش زهکلوت و جازموریان، کلنگ زنی مجتمع سردار سپهبد شهید سلیمانی در شهرک الغدیر و کلنگ زنی ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب رفسنجان از دیگر برنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه در استان کرمان است.
وی با اشاره به اینکه طرح هر مسجد یک حقوقدان در مسجد امام حسین (ع) اجرایی می شود، خاطرنشان کرد: بازدید از دستگاه های تابعه قوه قضاییه، دیدار مردمی فوق العاده، بازدید از واحدهای صنعتی وتولیدی، نشست تعاملی نیروی انتظامی و دادگستری، تهیه، توزیع و انتشار ویژه نامه هفته قوه قضاییه و تجلیل از قضات و کارکنان برتر قوه قضاییه نیز در هفته قوه قضاییه دراستان کرمان اجرایی می شود.
رییس شورای قضایی استان کرمان خاطرنشان کرد: دیدار نماینده ولی فقیه در استان و  امام جمعه کرمان با اعضای شورای قضایی و قضات استان، نشست مشترک با سازمان های مردم نهاد و خیران و تجلیل از برترین های این حوزه، برگزاری جلسه مشترک شورای اداری و قضایی  استان، دیدار مدیران قضایی استان با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران، نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با اعضای شورای قضایی و سخنرانی مدیران قضایی در آیین پیش از خطبه های نماز جمعه در شهرهایی که نماز جمعه اقامه می شود نیز دربرنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه در استان کرمان وجود دارد.
موحد ادامه داد: برپایی میز خدمت جهادی در مصلای امام علی (ع) شهر کرمان و شرکت در همایش سراسرس قوه قضاییه از دیگر برنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه در استان کرمان به شمار می رود.
وی عطرافشانی و گلباران قبور شهدا را از دیگر برنامه های هفته قوه قضاییه برشمرد و ادامه داد: برگزاری مراسم بزرگداشت روز هفتم تیرماه با حضور معاون بین الملل قوه قضاییه و رییس ستاد حقوق بشر در جوار مزار سردار سپهبد شهید سلیمانی نیز از محوری ترین برنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه در استان کرمان به شمار می رود.

افزون ۵۶۷ هزار پرونده به مراجع قضایی کرمان وارد شده است 
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در سال گذشته ۵۶۷ هزار و ۱۹۶ فقره پرونده به مراجع مختلف قضایی استان کرمان وارد شده است و در کنار آن ۱۶۲ هزار  ۲۱۸ پرونده نیز به شعب ۳۱۷ گانه شوارهای حل اختلاف استان وارد شده است.
موحد اظهار داشت: در سال گذشته در مجموع  ۷۲۹ هزار و ۴۱۴ فقره پرونده وارد مراجع مختلف قضایی و شوراهای حل اختلاف استان کرمان شده است و در  ۷۲۹ هزار و ۴۳۵ پرونده نیز رسیدگی های قضایی انجام شده و حکم قضایی لازم صادر یا اجرا شده است.
وی عنوان کرد:برای اولین بار در استان کرمان رشد ورودی در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ در تعداد پرونده های وارده به دستگاه قضایی وجود نداشته و میزان ورودی پرونده ها در سال ۹۸  معادل سال ۹۷ بوده است و بر این اساس امیدواریم در سال جاری شاهد سیر نزولی مراجعات به دستگاه قضایی باشیم.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که ۳۵۰ قاضی در استان کرمان طی سال ۹۸ به ۷۲۹ هزار و ۴۱۴ فقره پرونده رسیدگی کرده اند، عنوان کرد: سرانه رسیدگی هر قاضی در سال ۹۸ در استان کرمان دو هزارپرونده بوده است و به طور متوسط قضات استان به طور متوسط به دو هزار پرونده در دادگستری یا شورای حل اختلاف رسیدگی و رای صادر کرده اند.
موحد یادآور شد: نسبت قضات به جمعیت در کشور ۱۳.۸ قاضی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است که این نسبت در استان کرمان ۱۱.۸ نفر در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است .
وی خاطرنشان کرد: با بومی گزینی و اجرای برنامه های مختلف کاهش قضات غیربومی از نرخ ۸ به ۱۱.۸ در نسبت قضات به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده ایم و امیدواریم به میانگین کشوری در این زمینه نزدیک شده و با در اختیار داشتن قضات به اندازه لازم خدمات قضایی را با سرعت وکیفت لازم به مردم ارائه کنیم.
رییس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: در سال گذشته بالغ بر ۴۷ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان کرمان به مصاحه ختم شده و استان کرمان از این حیث رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
موحد اظهارداشت: شوراهای ۱۲ گانه حل اختلاف زندان های استان کرمان نیز در سال گذشته موفق شده اند ۴ هزار و ۳۶۲ پرونده را مختومه کرده و بر اساس آن ۲ هزار و ۴۳۸ پرونده منتهی به سازش در بین زندانی و شاکی خصوصی وی شده است و در نتیجه این تلاش ها در سال گذشته یک هزار و ۳۴۲ زندانی از زندان های استان کرمان آزاد شده اند و این استان از این حیث رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: طی سال گذشته ۲۹ پرونده قتل با مداخله شوراهای حل اختلاف منجر به مصالحه بین قاتل و خانواده مقتول شده است.
وی با اشاره به این مطلب که متوسط زمان رسیدگی به پرونده در دستگاه قضایی استان کرمان ۹۵ روز است، خاطرنشان کرد: در اجرای بخشنامه ریاست قوه قضاییه مبنی بر تعیین تکلیف پرونده های معوقه تا پایان اردیبهشت سال ۹۹ بالغ بر ۷۳ درصد پرونه های معوقه استان کرمان تعیین تکلیف شده و رای لازم درباره آنها صادر شده است.
این مقام قضایی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر بالغ بر ۸۰ درصد اوراق قضایی استان کرمان به صورت الکترونیکی ابلاغ می شود، گفت: توسعه دادرسی های الکترونیک در سال گذشته قابل توجه بوده و ۱۵۰۰ جلسه محاکمه غیرحضوری در این استان برگزار شده که  ۵۰۰ مورد در شرایط کرونا محاکه زندانیان بوده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در سال گذشته ساختمان هشت واحد قضایی از جمله مجتمع قضایی شهید باهنر کرمان، ساختمان دادگستری های انار، قلعه گنج، رودبار جنوب، ریگان و نرماشیر و ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب زرند افتتاح شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است .
موحد ادامه داد: در حال حاضر ساختماندادگستری رابر، ارزوئیه دادسرای بافت و شهربابک و جازموریان و تعاد دیگری از پروژه ها در حال احداث هستند و امیدواریم در دهه فجر به بهره برداری برسند.مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جزایم اقتصادی استان در حال تکمیل است. 
وی با اشاره به این مطلب که در جریان سفر آیت الله رئیسی ریاست قوه قضاییه به استان کرمان مصوبات بسیار خوبی انجام شده است، اظهارداشت: بر اساس مصوبات این سفر عملیات اجرایی دادسرای عمومی و انقلاب رفسنجان، مجتمع شهید سلیمانی، دادسرای عمومی وانلاب بم دادگستری فاریاب دادسرای عمومیو انقلاب عنبرآباد دادگاه عمومی بخش اسماعیلیه و ساماندهی احداث پارکینگ طبقانی ساختمان ستادی دادگستری استان کرمان به زودی آغاز می شود.
رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه از همکاری رسانه ها با مدیران قضایی استان کرمان تقدیر کرد و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه، ادامه داد: شهید بهشتی بنیان گذار نظام نوین قضایی کشور در جمهوری اسلامی ایران هستند و هفته قوه مزین به نام این شهید بزرگوار است.
موحد خاطرنشان کرد: شهید بهشتی یکی از یاران برجسته امام راحل و از تاثیرگذارترین عناصر دوران مبارزات انقلابی و پیروزی انقلاب بوده اند که در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ایران نقشی بی بدیل ایفا کرده و همین موقعیت موجب شد استکبار جهانی نسبت به او و یارانش راه عناد و دشمنی در پیش گرفته و علاوه بر ترور شخصیتی او در زمان حیاتش، او و یارانش را به شهادت برساند.
وی تصریح کرد: ملت ایران در جریان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی سرمایه های بسیار گرانسنگ و ارزشمندی را از دست داد که هر یک از شهدای این روز  از مدیران کارآمد و موثر برای مدیریت و تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودند و لکن خون شهدای هفتم تیرماه موجب پایداری ملت و قوت انقلاب و نظام مقدس جمهروی اسلمای شد و بقای نظام و انقلاب را در آن مقطع زمانی تضمین کرد.
وی ادامه داد: هفته قوه قضاییه فرصت مغتمی برای مدیران قضایی کشور است تا در این فرصت ضمن گرامیداشت یاد و شهدای این روز، خدمات جهادی قضات و کارکنان خدوم و شریف این دستگاه را به مردم ارائه کنند و در کنار آن جایگاه و اهمیت دستگاه قضایی به عنوان یکی از ارگان سه گانه حاکمیمت نظام را برای مردم و علاقه مندان تشریح کنند.
رییس کل دادگستری استان کرمان اظهارداشت: هفته قوه قضاییه همچنین فرصت مناسبی برای بیان خدمات قوه قضاییه در حوزه های مختلف و بیان سیاست های کلی و برنامه ها و راهبردهای این قوه  برای آینده است زیرا در حال حاضر دوران تحولی قوه قضاییه بنا به رویکرد ایت الله رییسی وبر اساس منشور گام دوم انقلاب اسلامی محقق شده است.
موحد یادآور شد: ریاست قوه قضاییه مصمم است در چارچوب منشور گام دوم انقلاب و با تبعیت از فرامین رهبری و براساس تجربیات ارزشمند ۴۱ ساله بعد از انقلاب حرکت تحولی پایداری را در قوه قضاییه پایه ریزی کنند که برنامه های عملیاتی آن نیز پس از انتصاب ایشان مشخص شده و مردم در حال حاضر بسیاری از این تحولات را  شاهد هستند.
وی مبارزه فراگیر، همه جانبه و بدون اغماض با مظاهر فساد را از رویکردهای اصلی قوه قضاییه در دوران مدیریت تحولی کنونی برشمرد و ادامه داد: این مبارزه به شکل لاینقطع و تا رسیدن به وضعیت سالم اداری و قضایی ادامه خواهد داشت.
وی با بیان این مطلب که یکی دیگر از ابعاد تحول در قوه قضاییه توجه به بعد مردمی این قوه است، گفت: تحولات مثبت در این نهاد مهم حاکمیتی جز با اتکا به اعتماد عمومی به عنوان ارزشمندترین سرمایه اجتماعی و برخورداری از افکار تحولی نخبگان و مردم وایجاد ارتباط دو سویه و تاثیرگذار محقق نمی شود و از این رو تعامل با مردم به عنوان یکی از  محوری ترین برنامه های تحولی قوه قضاییه مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: در دوره مدیریت تحولی قوه قضاییه سرعت و کیفیت رسیدگی، کاهش اطاله دادرسی، کاهش دعاوی، کاهش پرونده های معوقه، حل و فصل پرونده ها از طریق صلح و سازش و مداخله نهادهای میانجی گری، کاهش جمعیت کیفری، اتقان آرا و حفظ کرامت ارباب رجوع و احترام به آزادی های مشروع مردم بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

 اعاده ۷۵۹ هکتار اراضی دولتی به بیت المال در سال گذشته 
رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود با اشاره به این مطلب که در سال گذشته  ۵۳ جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در مرکز استان و شهرستان ها برگزار شده است، گفت: در این جلسات ۲۴۷ مصوبه با رویکرد صیانت از اموال عمومی و اموال دولت، نظارت بر عملکرد دستگاه های متولی حفظ بیت المال،  ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مرتبط ، پیگیری پرونده های مرتبط و مقابله با توسعه حاشیه نشینی و زمین خواری و صیانت از بستر و حریم رودخانه ها و منابع آبی و زیرزمینی استان انجام شده است.
موحد خاطرنشان کرد: در حوزه اراضی در سال گذشته ۷۵۹ هکتار اراضی به دولت اعاده شده است و از تغییر کاربری ۱۵۵ هکتار اراضی مزروعی نیز جلوگیری شده است.
وی با اشاره به اجرای ۱۳۱ مورد قلع و قمع مستحدثات برای اعاده اراضی دولتی، تصریح کرد: در مجموع ۹۳۵ حکم قضایی برای این اقدامات صادر شده است 

وی گفت: در حال حاضر زمین خواری به صورت عمده در استان کرمان نداریم و دستگاه های متولی نظارتی و قضایی به صورت مستمر نظارت می کنند تا اراضی دولتی به بهترین شکل ممکن حفظ شود.
رییس شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان اظهارداشت: در حال حاضر زمین خواری های عمده مربوط به سنوات قبل مربوط به دهه های ۶۰ و ۷۰ است و در برخی موارد این اراضی در تصرف افراد هستند و مشکالات عدیده ای در این پرونده ها وجود دارد.
موحد عنوان کرد: در سال گذشته با تلاش و هماهنگی های انجام شده تعرض عمده ه اراضی دولتی وجود نداشته است و افراد با شگردهای دیگری به دنبال تصرف اراضی دولتی هستند و دستگاه های نظارتی به صورت کامل این اوضاع را رصد می کنند
وی عنوان کرد: در راستای صیانت از منابع آبی استان کرمان نیز در سال گذشته ۸۳۷ حکم قضایی در خصوص مصلوب المنفعه کردن چاه های غیرمجاز صادرو اجرا شده است و ۱۹ مورد از انتقال آب غیرمجا آب جلوگیری شده است و ۲۳۰ مورد نیز آزادسازی حریم و بستر رودخانه با حایت دستکاه قضایی انجام شده است.
وی با اشاره به این مطلب که حاشیه شینی در شهرکرمان نیاز به ساماندهی دارد و در حال حاضر حاشیه نیشین به روال سابق را در ستان کرمان نداریم.

رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود به پیگیری و اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۳۰ پرونده حمایتی در ستاد استانی پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان کرمان مطرح و بخش زیادی از مشکلات سرمایه گذاران و تولیدکنندگان رفع شده است.
موحد ادامه داد: براساس اقدامات انجام شده در دستگاه قضایی استان کرمان این استان بر اساس برآوردهای قوه قضاییه جز ۵ استان برتر کشور در حمایت قضایی از بخش های تولیدی و سرمایه گذاری معرفی شده است.
وی تصریح کرد: اگر حمایت های قضایی انجام شده از بخش های تولیدی انجام نشده بود، هشت هزار کارگر و نخبه بیکار شده و شغل خود را از دست می دادند.
رییس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: تلاش می شود که اداره تصفیه و امور ورشکستگی را در استان کرمان ایجاد کنیم تا سوپاپ اطمینانی برای سرمایه گذاران واخدهای تولیدی باشد.

احتمال بازگشایی مجدد کارخانه قند بردسیر وجود دارد  
رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین افزود: فعالیت کارخانه قند بردسیر از سال ۸۶ به دلیل توقیفات و بدهکاری های مالی متوقف شده بود و واحدهای زایدی تلاش کردند اما نتوانستند آن را به چرخه تولید بازگردانند.
موحد ادامه داد: با ورود دادگستری استان کرمان به موضوع ساماندهی وضعیت کارخانه قند بردسیر، توقیف های انجام شده درباره اموال این کارخانه مجددا بررسی شده و بخشی از آنها رفع توقیف شده و در این راستا با فروش ۱۷ میلیارد تومان از اموال حاشیه ای این شرکت از طریق مزایده، مطالبات ۵۵۰ نفر از طلبکاران که عمده آنها کارگران این کارخانه بوده اند، پرداخت شده است.
وی با تاکید براین مطلب که حفظ سایت و خط تولید این کارخانه خط قرمز دستگاه قضایی استان کرمان به شمار می رود، گفت: با فروش بخشی دیگر از اموال حاشیه ای این کارخانه بدهی این این کارخانه به ۲۵۰ کارگر و نیز شرکت های بیمه ای، بانکی و .... امکان واگذاری آن به سرمایه گذاری و از سر گیری فعالیت آن فراهم می شود.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان اظهارداشت: امیدواریم با رهایی این کارخانه از قید بدهی های مالی و مشکلات پیش رو و با جذب مدیران و سرمایه گذاران قوی شاهد بازدشت و تداوم فعالیت این کارخانه در بردسیر باشیم.

بخش زیادی از مطالب مطرح شده در پرونده قتل دختر کرمانی خیالبافی رسانه ای بود
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که بخش زیادی از مطالب مطرح شده در پرونده قتل دختر کرمانی توسط پدرش، خیالبافی رسانه ای به ویژه شبکه های مجازی بوده است، گفت: رسانه ها در انعکاس اخبار به ویژه اخبار حوزه قتل و حوادث جنایی باید تا حصول نتیجه قطعی صبر کنندتا از ارائه اطلاعات نادرست، ناقص و کذب که موجب خدشه به اعتماد عمومی به رسانه ها می شود، جلوگیری شود.
موحد ادامه داد: در پرونده قتل اخیر مطالب متعددی به نقل از اشخاص مختلف درباره قتل با تبر، رها کردن پیکر کم جان دختر در بیایان و مرگ وی به علت شدت خونریزی، ناموسی بودن قتل و ... مطرح شده که هیچ از موارد مطرح شده صحت ندارد.
وی ضمن تاکید بر این مطلب که در پرونده های جنایی باید اطلاعات صحیح، انگیزه انجام عمل مجرمانه و نحوه اقدام با تحقیق و بر اس مستندات لازم روشن شده و سپس اطلاع رسانی شود، گفت: در پرونده قتل اخیر مشخص شده که سابقه اختلاف نظر بین این پدر و دختر به بیش از ۷ سال قبل بر می گردد و که در نهایت منجر به قتل وی شده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان اظهارداشت: در این پرونده پدرخانواده با لوله فلزی آب ضرباتی را به سر دختر خود وارد کرده که منجر به فوت وی شده است و در ادامه جنازه وی را در بیابان های اطراف جوپار رها کرده و در ابتدا منکر این اقدام بوده اما در نهایت زبان به حقیقت گویی باز کرده است.
موحد با تاکید بر این مطلب که انتظارات رسانه ها باید با نیازهای جامعه و موقعیت ها منطبق باشد، تاکید کرد: رسانه های جمعی افکار عمومی را هدایت می کنند و باید با صبر و درایت تلاش کنند تا ضمن اطلاع رسانی صحیح، زمینه سوء استفاده رسانه های معاند فراهم نشود.
وی تصریح کرد: سبقت در اطلاع رسانی خوب و ارزشمند است اما باید به جا باشد زیرا اگر موجب انتقال اخبار ناصحیح به افکار عمومی و جامعه شود، درست نیست و این موضوع در جنایت ها  و حوادث جنایی از اهمیت ویژه تری برخوردار می شود.
وی عنوان کرد: هر زمان هر مطلبی را اعلام می کنیم دلسوانه و از روی عشق و علاقه به کشور و جامعه بوده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که حتی یک مورد سوء برخورد قضات با مردم پذیرفته نیست، گفت: ریاست قوه قضاییه با صدور بخشنامه ای بر ضرورت توجه به کرامت انسانی در مراجع قضایی تاکید کرده اند و این موارد همواره باید مورد توجه قضات و کارکنان دستگاه قضایی قرار گیرد.
موحد خاطرنشان کرد: مردم نیز باید عزت و کرامت قضات را همواره مد نظر قرار دهند زیرا در بسیاری از موارد کثرت کار، بالا بودن میزان مراجعات به دادسراها و حضور جوان ترین قضات در شلوغ ترین واحدهای قضایی (دادسراها) موجب می شود در موارد بسیار اندکی برخوردهای نامناسبی با مردم صورت گیرد اما اصل کار بر این است که عزت و کرامت مردم از سوی قضات و کارکنان دستگاه قضایی حفظ شود.
وی با اشاره به این مطلب که سیاست ها و رویکردهای قوه قضاییه را نمی توان با رویکرد و عملکرد یک فرد بررسی کرد، خاطرنشان کرد: ریاست قوه قضاییه بر تکریم ارباب رجوع و ارتقای کرامت انسانی در مراجع قضایی تاکید ویژه ای دارد.
وی اظهارداشت: در سال گذشته به دستگاه های نظارتی قوه قضاییه در استان کرمان اعلام شد تا نسبت به شناسایی کارکنان و قضاتی که بهترین برخورد با مراجعان راداشته اند، انتخاب کنند که در این زمینه حدود ۹۰ نفر انتخاب شده اند.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان یادآور شد: سیستم قضایی باید مدیریت کند تا تعداد پرونده اراجاعی به قضات کاهش یافته و اخلاق حرفه ای هر چه بیشتر ارتقا یابد
موحد گفت: در استان کرمان در رابطه با جرائم علیه افراد رتبه ۲۳ کشوری را داریم و این امر ناشی از نجابت مردم استان کرمان است و در این رابطه باید گفت که بسیاری از خشونت ها نیز موارد وارداتی هستند و بسیاری از خشن ها سرقت ها مربوط به افراد غیربومی است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ زندانی در زندان های استان کرمان حضور دارند، خاطرنشان کرد: ورودی به زندان های استان کرمان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۱۵ درصد و امسال نیز ۳۲ درصد کاهش داشته است.
موحد با اشاره به صدور ۲۱ هزار و ۳۶۳ تصمیم جایگزین حبس در دادگستری استان کرمان، خاطرنشان کرد: در راستای صدور این احکام دو هزار و ۸۳۰ تعلیق اجرای حکم، یک هزار و ۴۳۲ مورد آزادی مشروط، ۲۱۰ تعلیق صدور حکم، ۶۷ مورد استفاده از پابند الکترونیک، سه هزار و ۹۰۳ قرار تعلیق تعقیب ، بالغ بر چهار هزار کیفرخواست شفاهی، ۸۷۱ مورد الزام به خدمات عمومی رایگان و یک هزار و ۴۴۲ مورد عفو رهبری داشته ایم.
وی با اشاره به ازادی ۳۷۰ زندانی جرایم غیرعمد با کمک ستاد دیه و خیران در سال گذشته، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۴۰ زندانی جرایم غیرعمد از زندان های استان کرمان آزاد شده اند.
رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: به مناسبت هفته قوه قضاییه نیز زمینه آزادی ۴۰ مددجوی جرایم غیرعمد از زندان های استان کرمان فراهم می شود.
وی یادآور شد: با ارائه و اجرای پروتکل های بهداشتی و تعیین مراحل قرنطینه ای متعدد از ورود ویروس کرونا به زندان های بسته استان پیشگیری شده است .
وی اضافه کرد: ۲۶ نفر از زندانیانی که مرخصی رفته اند و زندانیان جدیدالورود مبتلا به ویروس کرونا بوده اند که در مراحل قرنطینه ای شناسایی و به مراجع درمانی معرفی شده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =