تلاش دادگستری کرمانشاه رسیدگی سریع، قانونی و دقیق به امور مردم است

کرمانشاه- ایرنا- رییس کل دادگستری استان کرمانشاه باتاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم امور مردم هم قانونی و دقیق، و هم کم‌هزینه و سریع انجام شود، گفت: برای نیل به این هدف مهم نیازمند مشارکت فعال و آگاهانه مردم و همکاری رسانه‌ها هستیم.

«پرویز توسلی‌زاده» روز شنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران باوفایش، کمک به مردم در راستای رفع مشکلات آنها را در اولویت برنامه های دادگستری کرمانشاه دانست و افزود: در راستای تحقق این امر مهم، کمترین اختلافات باید در دادگستری مطرح شود چرا که هرچه اختلافات بیشتر باشد نشانه آسیب ها و اختلافات است و اینکه مردم از هم فاصله دارند و در روابط حقوقی به هم اعتماد ندارند.

او ایجاد ارتباط هرچه بهتر و بیشتر با مردم و جلب اعتماد عمومی را یکی از اولویت های دادگستری استان دانست و از رسانه ها خواست در پیشبرد این اهداف و اعلام برنامه های دستگاه قضایی استان به مردم تلاش کنند.

او یادآوری کرد که بنده ارتباط خوبی با رسانه ها داشته و دارم و درخواست می‌کنیم رسانه ها به مردم آموزش های حقوقی لازم را بدهند تا بتوانیم تعداد پرونده های ورودی به دادگستری را کاهش دهیم.

وی انتصاب دکتر رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه را فرصت خوبی برای رفع مشکلات مردم در حوزه قضایی دانست و تاکید کرد که دادگستری استان براساس برنامه برای رفع مشکلات مردم کرمانشاه حرکت می کند.

وی همچنین افزود: تا پایان فروردین امسال در حوزه دادسراهای استان کرمانشاه از حیث عملکردی شاهد بهبود جایگاه بودیم به طوریکه در پایان شهریور سال ۹۸ و براساس ارزیابی قوه قضاییه استان ۲۱ کشور بودیم الان استان دوم هستیم، در حوزه دادگاه های عمومی و انقلاب استان اکنون پنجم، اجرای احکام مدنی استان اول کشور، دادگاه های کیفری استان اول و در حوزه محاکم تجدیدنظر استان چهارم هستیم.

حدود ۶۵ هزار پرونده در شعب دادگستری موجود است

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه از ابتدای فعالیت در این سمت اعتقاد به حرکت براساس برنامه داشته ام، گفت: کاهش جمعیت کیفری و پرونده های ورودی به دادگستری های استان یکی از برنامه های ما است که در این حوزه کارهای خوبی انجام شده و نسبت به میانگین کشوری وضعیت استان خوب است.

وی برنامه موری را در دستور کار دستگاه قضایی استان دانست و افزود: در این راستا چشم اندازی برای استان در همه رده های قضایی به صورت کوتاه مدت ۶ ماهه تعریف کرده ایم.

توسلی زاده، آمار پرونده های ورودی به دادگستری استان را تاپایان اردیبهشت امسال را ۲۸۵ هزار و و ۳۲۵ پرونده غیر از شوراهای حل اختلاف و در حوزه رسیدگی اعلام کرد و افزود: تاکنون نیز ۲۸۷ هزار و ۶۳۸ پرونده نیز مختومه شده است.

وی آخرین موجودی پرونده های شعبه های استان غیر از اجرای احکام را ۳۰ هزار و ۶۰۲ پرونده اعلام کرد و گفت: در حوزه اجرای احکام مدنی وارده ما ۱۷ هزار و ۶۰۹ پرونده و مختومه ما ۲۴ هزار و ۱۲۶ پرونده نیز مختومه شده یعنی تقریبا حدود هفت هزار پرونده کم شده است.

به گفته او، در حوزه اجرای احکام کیفری تعداد پرونده های وارده ۲۸ هزار و ۳۳۶ پرونده و مختومه ما ۲۷ هزار و ۵۹۳ پرونده بود و در مجموع ۳۰ هزار و ۶۰۲ پرونده در این بخش است.

وی مجموع پرونده های موجود در شعب دادگستری استان کرمانشاه را غیر از شورای حل اختلاف ۶۳ هزار پرونده اعلام کرد و گفت: راهبرد ما برای این تعداد پرونده این است که دادگستری باید نقشی در زندگی مردم نداشته باشد و امور جامعه در همه بخش ها باید به نحوی کم هزینه توسط دستگاه های مربو طه انجام شود و پرونده ای در دادگستری تشکیل نشود.

او گفت: نگاه ما این است که از نظر اقتصادی باید شغل و درآمد فعال باشد و مردم سرشان در کار اقتصادی و زندگی باشد و پرونده ای هم برای کسی تشکیل نشود.

مردم آگاهی حقوقی خود را ارتقا دهند

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه بر افزایش و ارتقای سطح آگاهی های مردم در حوزه مسایل حقوقی تاکید کرد و گفت: مردم باید قراردادهای حقوقی را با آگاهی کامل تنظیم کنند تا از بروز اختلاف جلوگیری شود.

توسلی زاده تاکید کرد که مردم می توانند با پرداخت مبلغی جزیی به یک کارشناس حقوقی قراردادهای شفاف، دقیق و قانونی تنظیم کنند تا مشکلی برایشان به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار مشاور املاک در استان داریم، گفت: ۹۵ درصد روابط حقوقی مردم یا در مشاورین املاک یا اتومبیل تنظیم می شود و باید این مشاوران مکان امنی برای مردم باشد و افراد امین این قراردادها را تنظیم کنند.

وی یادآوری کرد که هرچه تعداد معاملات مردم در حوزه های مختلف بیشتر باشد نشانه توسعه یافتگی اقتصادی جامعه است اما مردم باید مراقب نوع تنظیم قراردادها باشند.

افرادی در ارتباط با مرز پرویزخان دستگیر شده اند

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه سخنانش به تشکیل پرونده ای در ارتباط با مشکلات اقتصادی در مز پرویزخان قصرشیرین اشاره کرد و گفت: این پرونده مربوط به مفسده اقتصادی رخ داده در این مرز است و تعدادی نیز در این ارتباط بازداشت شده اند.

توسلی زاده افزود: هر جایی که کار اقتصادی است همیشه آسیب هم هست و از این رو مسوُولان اجرایی باید طوری مدیریت کننده که از این آسیب ها جلوگیری شود.

او بر استفاده از نیروهای انسانی کارآمد، سالم و انقلابی در امور تاکید کرد و افزود: باید از بروز چنین آسیب هایی با مدیریت صحیح و اصولی جلوگیری کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها