۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 930
کد خبر: 83827285
۰ نفر

برچسب‌ها

متهم اینستاگرامی در سمنان دستگیر شد

سمنان- ایرنا- فرد متهم به انتشار تصاویر خصوصی یک خانم در بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با تلاش کارشناسان پلیس فتا استان سمنان دستگیر شد.

رییس پلیس فتا استان سمنان روز شنبه درتشریح این پرونده به رسانه ها اعلام کرد: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر ساخت حساب کاربری جعلی به نام وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و سوء استفاده از تصاویر آن، در این راستا پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضایی تشکیل و با ثبت اظهارات شاکی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

سرهنگ حسین صادقی گفت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدام های تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان این پلیس مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد حساب کاربری جعلی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی شاکی کرده که سبب هتک حیثیت وی شده است.

این مقام انتظامی افزود: با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان پلیس فتا با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکی زن و مستندات جمع‌آوری شده ، ضمن شناسایی متهم ، در نهایت با هماهنگی مقام قضایی این مجرم سایبری به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.

صادقی بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و رو به‌ رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری شده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی معترف شد.

وی ادامه داد: متهم  اعلام کرد با ایجاد صفحه جعلی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام عکس‌های خصوصی شاکی را به همراه مطالبی غیر واقعی منتشر کرده است و انگیزه خود را انتقام‌جویی از برادر وی بیان داشت.

وی با اشاره به تشکیل پرونده‌هایی با موضوع سوءاستفاده از تصاویر حساب های کاربری کاربران یا تصاویری که اشخاص در فضای مجازی منتشر کرده اند ، بیان داشت: انتشار تصاویر شخصی در فضای مجازی، خود مجوزی است برای افراد سودجو که بتوانند از تصاویر و فیلم‌های کاربران استفاده کنند ،اما باید دانست که در مواد ۷۴۴ و ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، تصاویر، فیلم‌ها و سایر داده‌های کاربران در فضای مجازی مورد حمایت قانون‌گذار بوده و افرادی که نسبت به انتشار محتواهای افراد اقداماتی انجام می دهند ممکن است تحت شرایطی مجرم شناخته شوند.

رئیس پلیس فتا سمنان به اخلال‌گران امنیت سایبری هشدار داد: کاربران به هیچ عنوان از تصاویر خود، همسر و فرزندان در حساب کاربری و صفحات شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنند زیرا کلاهبرداران به راحتی می‌توانند تصاویر را ذخیره کرده و اقدام به عمل مجرمانه مانند کلاهبرداری و اخاذی کنند و یا با ایجاد تغییر یا اضافه کردن نوشته در آنها موجب هتک حیثیت شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha