مراسم ترحیم و عروسی، نقطه آسیب کهگیلویه و بویراحمد در برابر کروناست

یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مسئولان بهداشت و درمان بر پرهیز از حضور افراد در مراسمات تدفین، ترحیم، عروسی ها، دورهمی ها و دیگر مجالس تاکید دارند اما در استان این برنامه ها بدون رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شوند در حالی که این مهم نقطه اصلی آسیب جدی برای همه گیری کرونا است.

به گزارش ایرنا، حسین کلانتری روز شنبه در پنجاه و هفتمین نشست ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با کرونا کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: از تمامی رسانه های استان خواهانیم مردم را برای کمک و همیاری مسئولان در کنترل و پیشگیری کرونا تشویق کنند .

وی افزود: همه مردم باید همچون مرحله نخست طرح فاصله گذاری اجتماعی، در مرحله دوم فاصله گذاری هوشمند در رعایت پروتکل های بهداشتی بکوشند و تلاش مردم، مسئولان باید در جهت کنترل و ساماندهی این بیماری و جلوگیری از ورود استان به پیک این بیماری باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این استان در وضعیت خطرناک قرار دارد و هنوز مرحله پیک بیماری کرونا را تجربه نکرده است که در صورت بی توجهی افراد و حضور در تجمعات شاهد صدمات جبران ناپذیری خواهیم بود.

کلانتری ابراز داشت: این روزها باید با کرونا زندگی کنیم چون هنوز دارو و درمان آن مشخص نشده است و تنها راه کم هزینه و بی هزینه برای مقابله با آن رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

وی عنوان کرد: هم اینک برپایی چادر در پارک ها، تفرجگاه های استان و آبشار یاسوج ممنوع است زیرا که سلامت مردم استان تعارف بردار نیست.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز به عادی شدن وضعیت کرونا برای مردم در استان اشاره کرد و گفت: افراد نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت شده اند.

پرویز یزدان پناه افزود:  تعداد فوتی های کهگیلویه و بویراحمد نسبت به ماه های گذشته افزایش چشمگیری داشته و ظرف یک هفته اخیر سه نفر بر تعداد فوتی های کرونایی استان افزوده شده است.

وی ابراز داشت: مجموع فوتی های این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد ۱۲نفر، افراد بهبود یافته ۷۸۷، افراد بد حال ۴ بیمار، قرنطینه ۳۲۶ نفر، بیمار بستری ۲۶ نفر است.

یزدان پناه تصریح کرد: وضعیت چهار شهرستان استان زرد و در این روز ها تعداد بیماران کرونایی در گچساران از کهگیلویه پیشی گرفته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: افزون بر ۱۴ هزار تست کرونا از افرود مشکوک مبتلا به این بیماری در مراکز بهداشت و درمانی استان گرفته شده است.

وی بیان کرد: تعداد کل موارد مثبت کرونایی استان به یک هزار و ۲۳۴ نفر رسیده و تعداد بیماران با شیب صعودی در حال افزایش است.

یزدان پناه تاکید کرد: درصد میزان مرگ و میر کرونا در کشور ۱۱.۲ درصد و در این استان ۱.۷ درصد و میانگین سنی افراد مبتلا به این بیماری ۳۷ سال است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: مشکل اصلی استان در خصوص گسترش کرونا برپایی مراسمات ترحیم، تشییع، تدفین و عروسی هاست و پس از آن مطب ها و کلینیک ها و تالارها بیشترین نقش را در این زمینه دارند. 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بر اساس نظر کارشناسان ظرف هفته آینده، موج شدید کرونا این استان را در بر می گیرد.

احد جمالی عنوان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در استان ضروری است و باید در مطب ها، کلینیک ها این اصول رعایت شود و با افراد خاطی در این خصوص برخورد می شود.

شیب صعودی کرونا در بیشتر نقاط کشور و به ویژه در کهگیلویه و بویراحمد در حال پیشروی است و روز به روز بر تعداد فوتی های ناشی از این ویروس جهانی افزوده می شود.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =