۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83827279
۰ نفر

برچسب‌ها

آب شرب ۳۰ سال آینده خلخال تامین می‌شود

اردبیل _ ایرنا _ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با تکمیل طرح خط انتقال آب از سد بفراجرد و طرح تصفیه‌خانه خلخال ، آب شرب سالم و بهداشتی این شهر تا افق سال ۱۴۲۵ تامین می‌شود.

یه گزارش ایرنا ، عباس جنگی مرنی روز شنبه در نشستی با مسوولان اجرایی خلخال افزود: سه طرح بزرگ آبرسانی به خلخال از جمله ۱۴ طرح بزرگ در حال اجرای شرکت آب

منطقه‌ای استان اردبیل است.

وی گفت: طرح آبرسانی خلخال برای بلند مدت ۳۰ ساله با احداث سدخانقاه بفراجرد با ظرفیت هفت میلیون مترمکعب آب ،طرح اجرای شبکه انتقال آب از این سد به عنوان منبع اصلی تامین‌کننده آب شرب به تصفیه‌خانه و همچنین اجرای پروژه احداث تصفیه‌خانه خلخال به روش بی‌اوتی با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال تکمیل است.
وی بیان‌کرد: سرمایه‌گذاران پنج شرکت بزرگ و صاحب نام بخش خصوصی اجرای طرح تصفیه‌خانه آب شهر خلخال را بعهده داشته و از آغاز زمان اجرای این پروژه تاکنون ۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که از این مبلغ ۹۰ میلیارد ریال از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان مشارکت شده است.
وی با بیان اینکه طرح شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل برای اجرای تصفیه‌خانه خلخال با روش بی‌اوتی در سال ۹۱ پیشنهاد ولی عملیات اجرایی آن از بهمن سال ۹۴ آغاز شده، اظهار داشت: علاوه بر اعتبارات هزینه شده برای تسریع در عملیات اجرایی این پروژه از مجموع ۱۸۰ میلیارد ریال تسهیلات اعتباری منظور شده برای کمک به سرمایه‌گذار طرح تاکنون ۱۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده و ۴۰ میلیارد ریال نیز تابستان امسال پرداخت خواهد شد .
به گفته وی ، با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح و تکمیل اجرای خطوط انتقال آب از سد بفراجرد تا محل تصفیه‌خانه، آب سالم و بهداشتی جمعیت فعلی و ۳۰ سال آینده شهر خلخال تامین خواهد شد.
وی تشریح کرد: تصفیه‌خانه خلخال با ظرفیت تصفیه ۶ میلیون مترمکعب آب در سال یکی از طرح‌های بسیار موفق شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل است و مطابق برنامه زمان‌بندی شده در حال اجراست.
او با بیان اینکه سد بفراجرد خلخال بعنوان تامین کننده اصلی منابع آبی هم‌اکنون با ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی تکمیل شده و در سفر سال گذشته رییس‌جمهوری به استان اردبیل آبگیری شد گفت: تنها کار باقیمانده در بدنه سد خانقاه بفراجرد خلخال که برای آن تاکنون هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه شده آسفالت تاج است که بزودی اجرا خواهد شد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهارداشت: این شرکت متعهد به تکمیل و بهره‌برداری از خط انتقال آب ۱۱ کیلومتری از محل احداث سد تا محل تصفیه‌خانه و نیز احداث ۲ مخزن ذخیره آب در ۲ منطقه اندبیل و قازان‌داش خلخال با گنجایش هفت هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب می‌باشد.
جنگی بیان‌کرد: ۴.۵ میلیون متر مکعب از آب موردنیاز سالانه تصفیه‌خانه از محل سد بفراجرد و ۱.۵ میلیون متر مکعب نیز از آب رودخانه هروچایی تامین و وارد تصفیه‌خانه خلخال خواهد شد.
او گفت: پس از پایان کار تصفیه‌خانه سرمایه‌گذار بخش خصوصی به مدت ۲۰ سال آب تولیدی خود را به نرخ تعیین شده دولتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و پس از پایان این زمان ، تاسیسات فرسوده را نوسازی ، تعویض و تصفیه‌خانه را در اختیار شرکت آب منطقه‌ای اردبیل قرار خواهد داد.

وی اظهارداشت: مبلغ ۹۰ میلیارد ریال مشارکت شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در اجرای تصفیه‌خانه آب شرب خلخال به عنوان پیش پرداخت خرید آب از سرمایه‌گذار بخش خصوصی این طرح در اختیار شرکت سازنده تصفیه‌خانه قرار گرفته است .
وی گفت: از مجموع خط انتقال ۱۱ کیلومتری آب از محل سد بفراجرد تا تصفیه‌خانه که از پیشرفت ۷۰ درصدی برخوردار است، هم‌اکنون ۲ کیلومتر و ۷۰۰ متر باقیمانده و تلاش می‌شود تا زمینه تکمیل و بهره‌برداری همزمان تصفیه‌خانه و خطوط انتقال آب تا پایان امسال فراهم شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =