۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 1014
کد خبر: 83827258
۱ نفر

برچسب‌ها

۲۹ میلیارد تومان زکات مستحبی در البرز جمع آوری شد

کرج - ایرنا - مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان البرز بیان داشت: ستاد زکات  البرز از ابتدای سال جاری تاکنون موفق به جمع آوری ۲۹ میلیارد تومان زکات مستحبی در این استان شده است.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی  البرزحجت الاسلام و المسلمین علی ارجمند عین الدین  گفت: از ۹ قلم کالایی که زکات به آن ها اختصاص می یابد، هفت قلم آن شامل گندم، جو، کشمش و خرما، شتر، گاو و گوسفند مربوط به حوزه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه گاهی منظور از زکات همان صدقه است، افزود: صدقه مستحب یعنی زکات مستحب و صدقه واجب یعنی زکات واجب، گاهی هم معنا خیلی گسترده است و در این معنا هر نعمتی زکاتی دارد، به طور مثال «زکات علم» نشر آن است، زکات بدن روزه است و زکات زیبایی عفت و پاکدامنی است.

وی اظهار داشت: زکات از پایه های اصلی اقتصاد اسلامی است که در ۵۹ آیه و ۲ هزار روایت به آن پرداخته شده است، با وجود این، امروزه از میان ۵۷ کشور عضو کنفرانس اسلامی در ۱۵ کشور زکات از سوی حاکمیت ها جمع آوری می شود که یکی از آن کشورها ایران است.

عضو ستاد زکات استان البرز در خصوص میزان استقبال کشاورزان از زکات گفت: شغل کشاورزی از مشاغل باب طبع انسان و انسان ساز است، کشاورز با موجود زنده سر و کار دارد و واحد اندازه گیری اون هکتار و خروار است و این نوع کار با این حجم کشاورز را دل گنده و سخاوتمند می کند و علاوه بر آن حوزه کشاورزی معاف از مالیات است.

وی ادامه داد: استان البرز کوچکترین استان کشور است و اراضی سطح کشت در استان البرز قابل قیاس با استان های بزرگی مانند خوزستان و فارس و غیره نیست ولی میزان تولید در استان ما از بهره وری بالایی برخوردار است.

ارجمند بیان داشت: ما در برخی از محصولات کشاورزی و دامی رتبه کشوری و چه بسا جهانی داشته ایم، به طور مثال در استان البرز از یک هکتار ۱۳ تن گندم برداشت شد و این در حالی است که اگر میانگین برداشت کشوری به ۵ یا ۶ تن در هکتار برسد ایران از نظر تولید گندم به طور کامل خودکفا می شود، ولی به دلیل کوچک بودن استان از ۴ رقم غلات ما تولید ناچیزی داریم، در نتیجه زکات واجب بسیار کم است.

وی گفت: ولی به فضل الهی و سخاوت مردم، زکات مستحبی چشمگیر بوده در حدی که در نیمه اول امسال از سوی کمیته امداد امام خمینی استان حدود ۲۹ میلیارد تومان زکات مستحب جمع آوری شده، که این میزان هم شامل حوزه کشاورزی می شود و هم غیر کشاورزی است.

سال گذشته در استان البرز ۱۲ میلیارد تومان زکات مستحبی و ۵۹ میلیون تومان زکات واجب جمع آوری شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =