پایش بیماری کرونا در استان خراسان رضوی همچنان ادامه دارد

مشهد - ایرنا - نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مدیریت بیماری کرونا در خراسان رضوی گفت : اجرای برنامه نظام ارجاع ویژه بیماران مبتلا و یا مشکوک به کووید-۱۹ در استان همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر سید محمد حسین بحرینی افزود: شهروندان می توانند در ساعات اداری با مراجعه به تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و مراجعه به ۳۸ مرکز در ساعات غیر اداری نسبت به بررسی وضعیت سلامتی خود اقدام کنند در این برنامه مراکز خدمات جامع سلامت در ساعات اداری و ۳۸ مرکز ۱۶ ساعته در تمامی مناطق زیر پوشش دانشگاه به عنوان نخستین سطح ارائه دهنده خدمات تعیین شدند.

وی ادامه داد: شهروندان در صورت دارا بودن علائمی همچون تب، سرفه های خشک، ضعف و بیحالی و یا تنگی نفس به این مراکز مراجعه و خدمات دریافت می‌کنند و در صورت نیاز به خدمات تشخیصی به سطح دو ارجاع داده می شوند که علاوه بر ویزیت توسط پزشک، رادیوگرافی و عکس برداری از قفسه سینه بیمار نیز انجام می شود و در صورت نیاز برای گام آخر به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که در حال حاضر با توجه به راه اندازی آزمایشگاه های متعدد در خصوص نمونه گیری ویروس کرونا ، بیماریابی‌ها بیشتر شده است گفت: با توجه به برطرف شدن محدودیت‌ها  به نظر می رسد که توجه مردم نسبت به ویروس کرونا کاهش یافته است که این امر آمار بیماران سرپایی و همچنین بستری بیماری کووید - ۱۹ را افزایش داده ‌است.

دکتر بحرینی با اشاره به کم شدن محدودیت‌ها و آزاد شدن مشاغل کسب و کار  افزود: هرگز فراموش نکنیم که کرونا در کنار ماست و در کنترل این بیماری ، مهم ترین رکن، آحاد مردم هستند که باید با صبر و شکیبایی، خود مراقبتی  و رعایت اصول بهداشتی از انتقال این ویروس به جامعه جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: می‌توان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به زندگی و کار اجتماعی در کنار کرونا ادامه داد و  فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی یعنی همان شستن دست ها، استفاده از محلول های ضد عفونی و استفاده از ماسک برای حفاظت خود و اطرافیان و محدود کردن سفرهای غیر ضروری درون شهری و برون شهری باید کماکان رعایت شود.

حدود ۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند به بقیه جمعیت استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۰۰ هزار و ۲۶۲ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۹ هزار و ۳۹۲ تن  را در کشورمان گرفته است.  
همچنین تاکنون ۱۵۹ هزار و ۱۹۲ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان هشت میلیون و ۶۰۹  هزار و ۸۳۳ نفر را بیمار کرده و جان ۴۵۶  هزار و ۹۶۸ تن را در ۲۱۲ کشور گرفته است.
چهار میلیون و ۵۶۰ هزار و ۷۳ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان تاکنون درمان شده‌اند.
در این میان آمریکا با دو میلیون و ۲۶۳ هزار و ۹۸۲ بیمار کرونا و ۱۲۰ هزار و ۶۸۸ قربانی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشوهای برزیل، روسیه، هند و انگلستان قرار گرفته‌اند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول شمار مبتلایان و قربانیان بیماری جهانگیر کرونا جایگاه دهم را در جهان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =