۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۰
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83827186
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: آمریکا به‌دنبال تبدیل فضا به حوزه عملیات جنگی است

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه با یادآوری آمادگی مسکو برای مذاکره با واشنگتن درباره مسائل مرتبط با فعالیت‌های فضایی، اعلام کرد ماموریت نیروهای مسلح روسیه در فضا صرفا دفاعی است درحالی که واشنگتن تلاش می کند فضا را به حوزه ای برای عملیات رزمی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه به دنبال انتشار راهبرد فضای دفاعی آمریکا این خبر را اعلام کرد و افزود: ما لغو نگرانی های دوجانبه در چارچوب مذاکرات جامع معنا دار بین روسیه و آمریکا را درباره طیف وسیعی از مسائل مربوط به امنیت فعالیت های فضایی امکان پذیر می دانیم.

این وزارتخانه افزود: ما آمادگی خود را برای مذاکره درباره مشکلات مربوط به فعالیت های فضایی بین نمایندگان سازمان ها و آژاسن های مربوطه در هر دو کشور اعلام می کنیم.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه،  گزارش جدید راهبرد جدید دفاعی آمریکا سیاست تهاجمی واشنگتن را در فضا نشان داد. این راهبرد اهداف نهایی حفظ سلطه نظامی ایالات متحده در فضا را ترسیم می کند. بنابراین، فعالیت های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بر استفاده نظامی از پتانسیل فضا متمرکز خواهد بود.

به نوشته تاس، وزارت امور خارجه روسیه همچنین توجهات را به این حقیقت جلب کرد که طرف آمریکایی فضا را زمینه ای برای فعالیت های رزمی قلمداد می کند.

در بیانیه این وزارتخانه اشاره شده است که در گزارش راهبرد فضایی آمریکا عنوان شده نیروهای نظامی از استفاده از فضا توسط آمریکا و متحدان آن حمایت می کنند. استفاده این کشورها از فضا فقط برای اهداف دفاعی و بازداندگی و دفاعی نیست بلکه یکی از اهداف آن، حمله به دشمن در استفاده های خصومت آمیز از فضا است.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد: همکاری آمریکا با متحدان و شرکایش در فضا محور توجهات جدی بوده است اما واشنگتن فقط برای آنها نقشی کمکی در اجرای طرح های فضایی نظامی اش دارد. انتظار می رود متحدان و شرکای آمریکا فقط کمک های مالی، فناوری و نیروی انسانی ارائه دهند.

وزارت یاد شده افزود: واشنگتن برای ارائه مدرکی دال بر اتهامات خود درباره تهدیدهای راهبردی در فضا از سوی روسیه و چین زحمتی به خود نمی دهد. برای توجیه این روند که باعث رقابت تسلیحاتی در فضا و بی ثباتی در حوزه امنیت بین المللی می شود واشنگتن از تاکتیک های متعارف خود برای اتهام زنی به دیگر کشورها استفاده می کند. واشنگتن همچنین از تحریف واقعیت ها در اتهام زنی به مسکو و پکن در استقرار تسلیحات در فضا پروا ندارد.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد: واشنگتن به مفاد دکترین نظامی سال ۲۰۱۴ روسیه اشاره می کند بدون این جزییات دقیق آن را ارائه دهد و به بهانه چنین دکترینی تلاش می کند فضا را به حوزه ای برای عملیات رزمی تبدیل کند.

این وزارتخانه افزود: ماموریت نیروهای مسلح روسیه در فضا ی صرفا دفاعی است و هدف آنها هشدار به موقع درباره حملات فضایی، آمادگی برای جلوگیری از حملات تسلیحاتی هوا فضا، استقرار فضاپیما برای حمایت از فعالیت های نیروهای مسلح روسیه و تقویت سامانه های دفاعی هوافضا است. آمریکایی ها به دنبال هر گونه مذاکره ای برای ایجاد ساختارهای تعهد آور بین المللیِ مورد تاکید چین و روسیه و دیگر اعضای جامعه بین المللی  برای جلوگیری از رقابت تسلیحاتی در فضا نیستند.

روسیه تاکید دارد که طرح های تهاجمی  واشنگتن در فضا را تحت نظر دارد و تبعات احتمالی آن را بررسی می کند.

وزارت خارجه این کشور اعلام کرده است هر گونه نگرانی کنونی و نگرانی های دیگری درباره وجود سلاح در فضا باید بر سر میز مذاکره رفع شود و روسیه در مسیر تحقق چنین هدفی برای دستیابی به نتایج دقیق تلاش می کند.

این وزارتخانه تاکید کرد: ما از ایالات متحده می خواهیم مسئولانه عمل کند و به خاطر داریم که همه تلاش های قبلی واشنگتن برای سلطه بر فضا ناگزیر منجر به تنش شده و دور جدیدی از رقابت تسلیحاتی را به بار آورده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =