روسیه: اعتقاد به مدیریت جهان از سوی آمریکا تفکری اشتباه است

مسکو - ایرنا- رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه دیدگاه برخی سیاستمداران غربی مبنی بر مدیریت جهان از سوی واشنگتن را تفکری اشتباه و نادرست خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، سرگئی نارشکین که رئیس انجمن تاریخی روسیه هم است، در گفت وگو با رادیو بی بی سی با بیان این مطلب گفت: به نظر من مهم ترین درس از گذشته می تواند این باشد که تلاش هر کشوری برای مدیریت جهان منجر به شکست خواهد شد.

نارشکین به درس های جنگ دوم جهانی و تلاش هایی که از طرف برخی کشورها برای تحریف واقعیت های دوران آن صورت می گیرد، اشاره کرد.

رئیس انجمن تاریخ روسیه خاطرنشان کرد: بسیاری از جوانان در غرب و اروپای شرقی بر این باورند که آمریکا به تنهایی بر هیتلر غلبه کرده و اروپا را آزاد کرد. 

وی ادامه داد: بروز این گونه دیدگاه غلط تصادفی نیست. این اقدام لازم است تا چنین تصوری بوجود آید که همه چیزهای خوب در گذشته و حال با یک کشور ارتباط دارد و آن ایالات متحده آمریکا است.

کاخ سفید روز هشتم ماه می روزی که در غرب پیروزی بر آلمان نازی جشن گرفته می شود، فیلم ویدئویی منتشر کرد که در آن ترامپ در پای بنای یادبود جنگ دوم جهانی تاج گل گذاشت. 

در متن همراه این فیلم نوشته شده بود که روز هشتم می ۱۹۴۵ آمریکا و انگلیس بر آلمان نازی غلبه کردند.

این فیلم ویدئویی ناراحتی روسها را برانگیخت زیرا روسها معتقدند که شوروی در جنگ دوم جهانی در مجموع ۲۷ میلیون نفر قربانی نظامی و غیرنظامی داد در حالی که تعداد کشته شدگان آمریکا و انگلیس که کشورهای متفقین با شوروی در جنگ دوم جهانی را تشکیل می دادند در مجموع بیش از یک میلیون نفر نمی شود.

روسها همچنین بر این باورند که امریکا و انگلیس مخصوصا در جنگ دوم جهانی جبهه نورماندی را خیلی دیر گشودند تا آلمان آسیب‌های بیشتری بر شوروی وارد کند و تعداد لشکرهای آلمان نازی در جبهه شرقی (در مصاف با شوروی) چندین برابر لشکرهای این کشور دربرابر آمریکا و انگلیس بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =