نگاهی به رزمایش مواسات در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی شیوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا و مشکلات معیشتی ناشی از اعمال محدودیتهای پیشگیرانه و توقف فعالیت بسیاری از مشاغل، نسبت به تبعات اقتصادی آن هشدار داده و بر لزوم ارائه کمکهای همه‌جانبه به افراد و خانواده‌هایی که از این بابت دچار تنگناهای معیشتی شده بودند رهنمود صادر فرمودند.

در پی فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب پیرامون لزوم کمکهای موثر به اقشار آسیب‌دیده از بحران کرونا، بسیجی عمومی آغاز شد که تبلور اصلی و مرکزیت آن برپایی "قرارگاه مواسات" به منظور تلاش برای کاهش مشکلات نیازمندان بوده است.

"مواسات" بر اساس مفاهیم دینی مبتنی بر سه محور اساسی "انفاق، قرض و خدمت" است. بر اساس همین مبانی دینی اولویت چنین کمکهایی خویشاوندان و همسایگان و آشنایان هستند. همچنین از آداب مواسات این است که کمکها بدون منت و توقع بطور مستقیم با رعایت عزت نفس مخاطب صورت گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمایشاتشان همیشه راهگشا و چراغ راه جامعه است طی سخنانی همزمان با نیمه شعبان امسال فرمودند که خوب است یک رزمایش گسترده در کشور برای مواسات و کمک به نیازمندان اتفاق افتد.

همانند گذشته بنابر تاکیدات دینی و دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، نیروهای مردمی و انقلابی دست به دست یکدیگر داده و تلاش کردند تا بخشی از مشکلات مردم را رفع کنند، اما فقدان هماهنگی این حرکت شایسته را گرفتار آسیب‌هایی نظیر موازی‌کاری، هم‌پوشانی و اقدامات ناکارآمد در شناسایی و ضعف در اطلاع رسانی کرد.

"قرارگاه رزمایش مردمی مواسات" برای حل همین مشکلات و سازماندهی فعالیتهای پراکنده صورت گرفت. در چارچوب فعالیت این قرارگاه تلاش شد ارگانها و سازمانهای مردم‌نهاد حاضر در این نهضت مومنانه کنار یکدیگر قرار گرفته و تلاشی هم‌افزا را با محوریت نماینده مقام معظم رهبری در استانها پیگیری نموده و به سرانجام مطلوب برسانند تا ضمن جلوگیری از اتلاف منابع مالی و انسانی، بیشترین میزان بهره‌مندی و بهره‌وری از مجموع کمکهای مردمی حاصل شود. 

پس از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، نخستین رزمایش بزرگ مواسات خراسان رضوی روز چهارم اردیبهشت ماه همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان در مجتمع فرهنگی آیه‌های مشهد با توزیع ۷۷ هزار بسته کمک معیشتی آغاز شد.

سردار سرتیپ پاسدار یعقوبعلی نظری فرمانده سپاه امام رضا (ع) در خراسان رضوی گفت: ارزش هر بسته کمک معیشتی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون ریال است. "برنج، ماکارونی، روغن، حبوبات، رب گوجه فرنگی، قند و شکر" از جمله اقلام در این بسته‌ها بودند.

دومین مرحله این رزمایش مواسات، روز بیستم اردیبهشت ماه گذشته همزمان با سالروز ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) با توزیع ۲۳۰ هزار بسته کمک معیشتی در مشهد برگزار شد.

رییس بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی در خصوص این مرحله از رزمایش مواسات گفت: بسته‌های معیشتی شامل ۵۰ هزار بسته کمک مردمی، ۳۰ هزار بسته از طرف بنیاد برکت، ۱۰۰ هزار بسته از طرف آستان قدس رضوی و ۵۰ هزار بسته از طرف شهرداری مشهد است.

محمد روحانی افزود: پیش از این هم ۷۷ هزار بسته در آغاز ماه مبارک رمضان و ۵۳ هزار بسته پیش از این ماه بین نیازمندان استان توزیع شده بود.

دبیر قرارگاه مواسات و همدلی در خراسان رضوی نیز در خصوص تشکیل قرارگاه مواسات گفت: این قرارگاه پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در نیمه شعبان امسال در راستای تحقق کمک به نیازمندان و افراد آسیب دیده از بیماری کرونا با محوریت نماینده ولی فقیه در استان تشکیل شد.

حجت‌الاسلام مجتبی مهدوی ارفع با بیان اینکه جلسات قرارگاه یاد شده از ۲۳ فروردین آغاز شده و ادامه دارد افزود: این جلسات با حضور نمایندگان آستان قدس رضوی، استانداری خراسان رضوی، سپاه امام رضا (ع)، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، ادارات کل کمیته امداد امام خمینی (ره)، هلال احمر، اوقاف و امور خیریه، دادگستری، تبلیغات اسلامی، شهرداری مشهد، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، بسیج جامعه پزشکی، ستاد حاشیه شهر و نماینده خیرین تشکیل شده و در تمامی شهرهای استان با محوریت امام جمعه و نماینده دستگاه‌های ذکر شده راه‌اندازی شده است.

وی ایجاد تشکیلات قوی و جامع جهت سازماندهی نهادهای حکومتی کمک رسان، هم‌افزایی، هماهنگی و سازماندهی تشکیلات مردمی و نهادهای مختلف حاکمیتی را از جمله اهداف تشکیل این قرارگاه ذکر و بیان کرد: جلوگیری از اتلاف منابع مالی، انسانی و فکری نهادهای حکومتی و مردمی، ایجاد بانک اطلاعات مناسب از افراد آسیب دیده و کم برخوردار با استفاده از ظرفیت تمام نهادها، حمایت حداکثری از آسیب دیدگان و ارائه نمونه موفق از تشکیلات قرارگاهی و بهره‌مندی در بحران‌ها و پیشامدهای احتمالی در آینده از دیگر اهدافی است که در تشکیل قرارگاه مواسات و همدلی مورد نظر قرار دارد.

دبیر قرارگاه مواسات و همدلی در خراسان رضوی ادامه داد: دبیری قرارگاه بر عهده مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان و سخنگویی شورا بر عهده شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان است و در شهرستان‌ها نیز با محوریت امام‌جمعه و به دبیری دبیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شهرستان و سخنگویی رییس ستاد نمازجمعه و با محوریت مساجد است.

وی گفت: در این راستا ۴۴۰ قرارگاه مسجدی در استان تشکیل شد که ۲۲۰ قرارگاه مسجدی در مشهد و ۲۲۰ قرارگاه مسجدی در دیگر شهرستان‌های استان فعالیت خود را آغاز کردند.

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع افزود: به منظور دستیابی به اهداف، شورایی متشکل از نهادهای حاکمیتی کمک رسان با محوریت نماینده ولی فقیه در استان و ایجاد کمیته‌های مختلف از جمله کمیته اطلاع رسانی و فرهنگ سازی با مسوولیت صدا و سیما، کمیته تامین با مسوولیت کمیته امداد، کمیته شناسایی و اولویت‌بندی با مسوولیت مرکز رسیدگی به امور مساجد استان و کمیته توزیع با مسوولیت سپاه امام رضا (ع) شکل گرفت.

وی ادامه داد: کمیته اطلاع رسانی و فرهنگ سازی وظیفه فرهنگ‌سازی در زمینه انفاق و مواسات، تولید محتوای تبلیغی و فرهنگی، تبلیغات رسانه‌ای و اعلام دستاوردهای قرارگاه رزمایش مردمی مواسات را بر عهده ‌دارد. 

دبیر قرارگاه مواسات و همدلی در خراسان رضوی گفت: کمیته تامین نیز وظیفه تامین منابع نقدی و کالایی، جمع‌آوری و انبارداری کالا و کمیته شناسایی و اولویت بندی هم شناسایی نیازمندان بر اساس داده‌های موجود در نهادهای مختلف و اولویت بندی نیازمندان شناسایی شده بر اساس معیارهای مناسب را عهده دار هستند. ایجاد زیرساخت‌های توزیع بسته‌ها و توزیع آنها با محوریت مساجد و رعایت کامل مبانی دینی نیز از جمله وظایف مشخص شده برای کمیته توزیع است.

وی افزود: تاکید بر این بود که همه نهادهای عضو قرارگاه از اقدامات موازی خودداری نمایند که در این راستا دوره‌های مختلف طرح اقدامات کمیته‌های مختلف مورد بررسی و پایش قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع ادامه داد: انتظار می‌رود طرح قرارگاه رزمایش مردمی مواسات بتواند زمینه همکاری‌های گسترده بین سازمان‌های مختلف حکومتی و تشکل‌های مردمی را در آینده فراهم آورد.

وی شمار بسته‌های کمک معیشتی توزیع شده میان خانواده‌های تحت حمایت را ۶۶۳ هزار و ۹۵۳ مورد اعلام و بیان کرد: در همین چارچوب با ۲۴۰ واحد نانوایی نیز برای در اختیار قراردادن نان رایگان تفاهم صورت گرفت. 

دبیر قرارگاه مواسات و همدلی در خراسان رضوی گفت: پخت و توزیع بیش از سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۵۳۰ پرس غذای گرم افطار و سحر برای محرومان در ماه مبارک رمضان، قربانی بیش از ۲ هزار راس گوسفند، ۱۰۳ راس گوساله و ۲۰ نفر شتر، راه اندازی شورای معتمدین و حل مشکل بیش از هزار و ۱۲۱ مستاجر و تخفیف مبلغ هشت میلیارد ریال از مالکان و همچنین تسویه مانده حساب‌های دفتری بیش از ۲ هزار نفر نیازمند در سوپر مارکت‌ها و تهیه و توزیع بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار بسته بهداشتی و مواد ضدعفونی و ماسک از دیگر اقدامات قرارگاه مواسات در این استان است.

وی افزود: تاکنون ۱۸۰ هزار خانواده در "سامانه سخا" (خیر و احسان) از خراسان رضوی ثبت‌نام کرده‌اند.

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع گفت: ارائه کمکهای همه‌جانبه به افراد و اقشار آسیب دیده از بحران بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا در قالب فعالیتهای قرارگاه مواسات و همدلی خراسان رضوی همچنان ادامه دارد. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۰۲ هزار و ۵۸۴ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۹ هزار و ۵۰۷ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۱۶۱ هزار و ۳۸۴ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان نیز هشت میلیون و ۸۰۸ هزار و ۷۴۹ نفر را بیمار کرده و جان ۴۶۳ هزار و ۵۶۷ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =