تحلیلگر روس: مسکو مانع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواهد شد

مسکو - ایرنا - صاحبنظر روابط ایران و روسیه و رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه معتقد است که روسیه در مقابل طرح آمریکا و شرکای آن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواهد ایستاد.

رجب صفراف روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو در تشریح مذاکرات سه‌شنبه گذشته محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه ایران و روسیه در مسکو افزود: آمریکا و شرکای آن  به هیچ وجه نمی‌توانند مانع همکاری‌های نظامی ایران ور وسیه بعد از ماه اکتبر شوند که تحریم تسلیحاتی ایران پایان می‌یابد.

وی افزود: نامه هشدار آمیز وزیر امور خارجه روسیه به سازمان ملل در این مقطع زمانی بسیار مهم بود چرا که آمریکا و شرکای این کشور در جهان می خواهند به هر شکلی مانع همکاری‌های نظامی روسیه و ایران شوند.

به گفته صفراف، وزیر امو خارجه روسیه گفته که کشورش به هیچ وجه به آمریکا اجازه نمی دهد که در همکاری های نظامی ایران با جامعه جهانی دخالت کند چرا که هیچ زمینه حقوقی در خصوص محدود کردن ایران در این زمینه وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: این مذاکرات در اطراف سه موضوع اصلی صورت گرفتند که بخش اول به همکاری های دوجانبه دو کشور، بخش دوم همکاریهای منطقه ای و بخش سوم در جهانی اختصاص داشت.

به اعتقاد وی، انتقال تجربیات میان ایران و روسیه در خصوص نحوه مقابله با ویروس کرونا ارزش فراوانی دارد چرا که هر دو کشور مسیر متفاوتی را طی کردند و روش خود را در مبارزه با این ویروس در پیش گرفتند.

صفراف ادامه داد: بخش دوم مذاکرات به تاثیرات ناشی از کرونا ویروس بر کشورها اختصاص خواهد داشت، امروز وقت آن رسیده است که همکاری های اقتصادی ایران و روسیه خیلی سریع بار دیگر به جریان بیفتد و به آن وسعت داده شود. ایران اکنون با 16 استان روسیه همکاری‌های مستقیم اقتصادی دارد و در چهارچوب این قراردادهای اقتصادی می‌توان پروژه های خوبی را پیاده کرد.

رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه افزود: بنابراین برای پیاده کردن این قراردادها که به امضای دو طرف رسیده است باید زودتر جلسات از سر گرفته شود و قطعا وزرای خارجه دو کشور در همین رابطه در خصوص آغاز نشست کمیسیون مشترک اقتصادی روسیه و ایران گفت وگو کرده اند چرا که پیشتر قرار بود این جلسه همین روزها در مسکو برگزار شود که کرونا مانع آن شد.

وی همکاری ها در سوریه و دیگر کشورها میان ایران و روسیه را از دیگر موضوعات مورد مذاکره میان وزرای خارجه دو کشور دانست و اظهار داشت: این موضوع در دستور کار مذاکرات قرار داشته است و دو کشور در خصوص برگزاری نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای مبارزه با تروریسم بین الملی در سوریه نیز گفت وگو کرده اند.

صفراف افزود: قسمت دیگری از مذاکرات ظریف و لاوروف به توافق هسته ای ایران با جهان به عنوان برجام باز می گردد که امروز تا اندازه‌ای مسکوت مانده است.

وی خاطرنشان کرد: تهران و مسکو به دنبال فعال کردن برجام هستند، ایران بار دیگر به طرف روسی پیشنهاد کرده است که در چارچوب برجام و آژانس باید اقدامات بیشتری انجام داد تا هر چه زودتر محتویات اجرایی برجام در چارچوب همکاری ها تحت مقررات آژانس انرژی اتمی به اجرا درآید.

صفراف ادامه داد: روسیه خواهان آن است که کشورهایی که برجام را امضا کردند و خواهان همکاری در چارچوب این قرارداد هستند، به تعهدات خود بازگردند و به آنها عمل کنند بنابراین روسیه با دعوت از ایران بار دیگر از اروپایی‌های عضو برجام خواهد خواست به فاز اجرایی قراردادها برگردند.

قسمت سوم مذاکرات وزیران امور خارجه روسیه و ایران مهمترین بخش بود که به سوریه، عراق، لیبی، افغانستان، یمن و فلسطین اختصاص داشت چرا که موضوعات داغ روز به حساب می آیند و این کشورها مشکلات فراوانی دارند بنابراین همکاری های ایران وروسیه می تواند خیلی موثر و مفید باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha