۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۱
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83826789
۰ نفر

برچسب‌ها

باغ‌هایی که در کویر تشنه یزد، سر بریده می‌شوند

یزد- ایرنا- تخریب باغهای استان یزد به معضلی لاینحل در سال‌های اخیر تبدیل شده و هر کس به خود اجازه می‌دهد برای رسیدن به منافع شخصی، تیشه به ریشه اصلی‌ترین منبع حیات و تداوم زندگی در این استان بزند.

ضعف قانون و نبود اهرمی مطمئن برای برخورد باسودجویان نیز مزید بر علت شده و متاسفانه در سال های گذشته، بسیاری از زمین‌های کشاورزی و بویژه باغات این استان تخریب یا به ساختمان تبدیل شده است.

وجود درختان و فضای سبز برای استان کویری و گرمی چون یزد، حکم کیمیا را دارد و در هر کجا که درختی، سر بر آورده زندگی نیز معنا یافته و عده‌ای را به دور خود جمع کرده است. 

تخریب بخشی از باغات یکی از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی تفت در روزهای اخیر و همچنین تخریب بخش دیگری از باغات شهرستان مهریز در ماهها اخیر، موجب تاثر و تاسف کویرنشینان شد، ۲ شهرستان تفت و مهریز، اصلی‌ترین نقاط دارای باغات و فضای سبز استان یزد هستند که بدون آنها نفس کشیدن در استان یزد سخت می شود.

با توجه به بازار متزلزل زمین و مسکن در کشور و افزایش نرخ آن در سال های اخیر، عده‌ای سودجو وسوسه شده‌اند تا با تخریب باغها و تبدیل آن به اماکن مسکونی، از کنار آن به سودهای سرشار دست پیدا کنند غافل از آنکه سودجویی آنها نفس را بر عده زیادی از کویرنشینان تنگ می کند. 

ضروری است تا قانون سخت و محکم‌تری در مورد تخریب باغات و یا تغییر کاربری آنها تدوین گردد تا دیگر کسی به بهانه مالک بودن آنها به خود اجازه دست اندازی به منابع اصلی حیات در استان کویری یزد را ندهد.

تفت که اصلی‌ترین منطقه باغی استان یزد و بخصوص باغ انار است این روزها مورد تاخت و تاز تیشه به دستان واقع شده و صدای شهروندان و طبیعت دوستان را در آورده است.

شدت گرمای هوا، کم‌آبی، آلودگی محیط زیست و بافت شهری مناطق مختلف استان یزد به گونه ای است که نمیتوان حتی یک لحظه به زندگی بدون باغ و درخت در آن فکر کرد. 

دستگاه‌های خدمات‌رسان، اجازه ارائه خدمات به تخریب‌کنندگان باغات را ندارند

معاون امور عمرانی استاندار یزد در این زمینه به ایرنا گفت: دستگاه های خدمت رسان از ارائه خدمات به تخریب کنندگان باغات منع شدند.
محسن صادقیان افزود: با افراد متخلف ساخت و سازهای غیرمجاز و تخریب باغ‌ها در استان برخورد جدی می شود.

وی تاکید کرد: با افراد متخلف در امر تخریب باغ‌ها و تفکیک غیرمجاز آن برای ساخت و ساز، برخورد جدی ‌انجام می‌شود و دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز حق ارائه خدمات به ساخت و سازهای غیرمجاز را ندارند.

صادقیان گفت: در بررسی خرید و فروش باغات به نظر می رسد که تخریب کنندگان باغات و سودجویان به دفعات به اینکار اقدام نموده و قانون‌ را به راحتی زیر پا می گذارند. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد اضافه کرد: این نشان می دهد که برخوردهای قانونی و جرائم بازدارنده نبوده و لازم است اقدامات سخت گیرانه در تعطیلی بنگاه های املاک متخلف و برخورد جدی حبس  برای افراد متخلف و ضبط املاک آنها صورت گیرد.
 وی افزود: در قانون حفظ و گسترش فضای سبز جریمه های سنگینی از جمله حبس و پرداخت جریمه نقدی پیش بینی شده است.

تخریب‌کنندگان باغات، نقره داغ می‌شوند

فرماندار تفت هم گفت: از این پس ماشین‌آلاتی که بدون اخذ مجوز، اقدام به تخریب باغات این شهر کنند با حکم دادستانی توقیف می‌شوند.

علی رضا نوکار به ایرنا افزود: این تصمیم در نشستی با دادستان شهرستان اتخاذ و مقرر شد تا شهرداری تفت به اتحادیه و شرکتهایی که دارای لودر و دیگر ماشین‌آلات ساختمانی هستند اعلام کند تخریب باغات باید با اخذ مجوز قانونی باشد و اگر فردی بدون اخذ مجوز لازم نسبت به تخریب باغات اقدام کند، ماشین‌آلات او به دستور دادستانی توقیف خواهد شد.

فرماندار تفت در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس قانون، مالکان باغها می توانند تا ۱۰ درصد مساحت باغ خود را و تا حداکثر ۱۵۰ متر مربع تخریب و به ساختمان تبدیل کنند یادآور شد: متقاضیان باید حتما درخواست تخریب بدهند و مجوز کسب کنند در غیر این صورت با آنها برخورد قانونی می شود.

وی تاکید کرد: با هدف جلوگیری از تخریب باغات و تغییر کاربری آنها، سقف تخریب هم بیشتر از ۱۵۰ متر مربع نخواهد بود حتی اگر مساحت باغ زیاد باشد.

نوکار به لزوم شناسنامه دار کردن درختان و باغات هم اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد درختان قطع شده هم باید در پرونده ثبت شود هشدار داد: آنهایی هم که مجوز اخذ می کنند اما بیشتر از حد تعیین شده و قانونی نسبت به تخریب باغات خود اقدام و برای قطعه بندی تفکیک می کنند مالکیت آنها بر بخش تخریب شده، سلب و در اختیار شهرداری قرار می گیرد. 

وی تاکید کرد: شهرداری هم موظف است محدوده تخریب را دقیقا مشخص کند تا  متقاضی، همان نقطه را تخریب کند و به نقاط دیگر باغ دست اندازی نکند.

فرماندار تفت اظهار داشت: تخریب بخش تعیین شده هم باید با حضور نماینده شهرداری انجام شود تا نه جابجایی صورت گیرد و نه بیشتر از حد قانونی تخریب گردد.

وی اضافه کرد: تعداد درختان قطع شده باید در پروانه نوشته شود و مالک باغ موظف است ۲ برابر درختی که حذف میشود در همین باغ یا جایی که شهرداری تعیین می کند درخکتاری کند.

قانون باید اصلاح شود

امام جمعه تفت هم با انتقاد از تخریب باغات، تاکید کرد: در این زمینه باید قانون اصلاح شود و همچنین مردم در فروش آنها خیلی با دقت عمل کنند.

حجت‌الاسلام سیدمحمد سرمه چشم افزود: لازم است شورای شهر و شهرداری، باغداران و اهالی را در جریان اثرات زیان‌بار فروش باغ‌ها قرار دهند.

باغ‌شهرها ریه تنفسی استان یزد هستند 

رییس شورای اسلامی شهر یزد هم گفت: حیات یزد، مدیون باغشهرهای شاهدیه و مهریز و تفت است و این باغشهرها بعنوان ریه تنفسی یزد عمل می کنند.

غلامعلی سفید افزود: اگر باغشهرهای شاهدیه، تفت و مهریز وجود نداشت الان مناطق صنعتی یزد، اردکان و میبد نابود شده بود و حیات یزد مدیون این باغشهرها است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha