صادرات ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی در دوماهه سال ۹۹

تهران- ایرنا-  مجموع صادرات دو ماهه آهن اسفنجی در سال ۹۸ برابر با ۱۵۸ هزار تن بود اما آمار عملکرد دو ماهه امسال در بخش صادرات آهن اسفنجی گویای دستیابی به صدور ۲۰ هزار تن از این محصول است که نسبت به دو ماهه ۹۸ بالغ بر ۸۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

 جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران حاکی است، در دوماهه اول امسال پنج میلیون و ۵۵۲ هزار و ۴۳۳ تن آهن اسفنجی در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد رشد عملکرد داشتند. میزان تولید آهن اسفنجی در دو ماهه نخست سال گذشته چهار میلیون و ۹۹۴ هزار تن را نشان می‌دهد.

کل تولید آهن اسفنجی پارسال بالغ بر ۲۷ میلیون و ۹۰۷ هزار تن ثبت شد و نسبت به ۲۶ میلیون و ۳۵۹ هزار تن عملکرد سال ۹۷ رشد ۶ درصدی داشت.

ایران پس از هندوستان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی در سطح جهان محسوب می‌شود. برای حفظ و حتی ارتقا این جایگاه؛ هفت طرح فولاد استانی که سال‌ها متوقف مانده بود، از نیمه دوم ۱۳۹۲ کلید خورد که اکنون هریک از ظرفیت سالیانه تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی برخوردارند.

صدور ۹۴۲ هزار تن آهن اسفنجی

آمار عملکرد سال گذشته در زمینه صادرات آهن اسفنجی گویای دستیابی به رقم ۹۴۲ هزار تن است که در مقایسه با عملکرد سال ۹۷ که رقم ۵۳۳ هزار تن محقق شده بود، افزایش ۷۷ درصدی داشت.

صادرات آهن اسفنجی در نوبت اخذ عوارض صادراتی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت از مهر ماه پارسال تعیین شد، قرار نداشت، اما از بهمن ۹۸ مشمول عوارض ۱۰ درصدی شد که این امر بر رویه صادرات این بخش تاثیر گذار بود.

مصرف ظاهری آهن اسفنجی

بررسی آمارمصرف ظاهری آهن اسفنجی نشان می دهد که پارسال رقم ۲۶ میلیون و ۹۶۵ هزار تن ثبت شد و در مقایسه با رقم ۲۵ میلیون و ۸۲۶ هزار تن عملکرد سال ۹۷ افزایش چهار درصدی داشت.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار اقتصاد