امام جمعه کرج: تخریب جایگاه بانوان توسط غرب مغرضانه است

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: اگر کسی امروز، هدف تهاجم فرهنگ غرب در فضای اجتماعی جامعه و تخریب جایگاه سترگ بانوان در فرهنگ اسلامی توسط غرب، به بهانه‌ی احساسی، پوچ و غیر کارشناسانه پایین بودن جایگاه بانوان را نبیند، قطعا مغرض است.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه مکتوب این هفته شهرستان کرج افزود :در طول سال توجه به دختران جامعه باید خیلی بیشتر از این باشد.

وی اظهار  داشت که در فرهنگ دینی و سبک زندگی اسلامی ایرانی دختران جایگاه ویژه‌ای دارند، چون در آینده مادران جامعه خواهند بود و نقش مهم همسری را به عهده خواهند داشت و دراین ‌بین می‌توانند خواهری موثر در رشد فکری و اخلاقی برادران خود که مردان جامعه هستند داشته باشند.

وی ادامه داد: بنابراین استکبار برای از بین بردن نقش‌های مهمی که دختران در تربیت، اصلاح و رشد جامعه دارند، نقشه‌های پیچیده و ترکیبی کشیده است و مرحله‌به‌مرحله با اجرایی کردن نقشه‌هایش تلاش می‌کند تا جوامع اسلامی را که خانواده محور هستند و رکن خانواده بانوی خانه است که قبلا دختری از دختران جامعه بوده است را به انحطاط عقیدتی و رفتاری بکشاند.

 امام جمعه کرج با طرح این سوال آیا در قسمت عمده‌ی دنیای غرب غیر از نگاه ابزاری و جنسیتی به دختران و زنان نگاه متعالی وجود دارد؟ گفت: متأسفانه در سطح جامعه در بین دختران و بانوان ناهنجاری‌هایی دیده می‌شود که ریشه‌ی این آسیب‌های رفتاری به طرز تفکر و اندیشه‌ی شخص برمی‌گردد بنابراین اگر بخواهد کار اساسی صورت بگیرد باید به سراغ اصلاح فکر و عقیده دختران و بانوان جوان رفت، شبهات را پاسخ داد و آنچه را که اسلام برای رشد و تعالی بانوان خواسته است، خوب تبیین کرد.

وی یادآور شد: بگذریم حقوقی که اسلام برای خانم‌ها قایل است در هیچ مکتبی دیده نمی‌شود و اگر گاهی رفتاری غلط در بعضی از کشورهای اسلامی نسبت به خانم‌ها مطرح می‌شود همه آن‌ها مورد نکوهش و انتقاد اسلام است.

حضرت معصومه فردِ نمونه جامعه اسلامی است

وی با اشاره به آغاز دهه کرامت افزود: از این روز دهه‌ی پربرکتی که آغازش میلاد مبارک دختر هفتمین امام شیعیان و پایانش میلاد مسعود حضرت علی بن موس ی‏الرضا، پسر موسی بن جعفر و در بین هم ولادت احمد بن موسی فرزند دیگر امام کاظم (ع) است به نام دهه کرامت شروع می‌شود.

آیت الله حسینی همدانی گفت: بانوی بزرگواری که تحت تعلیم امامت و ولایت از چنان زندگی نورانی و الهی برخوردار شد که به‌عنوان فردِ نمونه جامعه اسلامی که مربوط به گروه و طبقه خاصی نبوده و نسبت به تمام مردم برتری دارد، الگو و اسوه‌ی بانوان و آقایان قرار گرفت. اوج بزرگی و کرامت این بانو را در فرازهای زیارت‌نامه‌اش ملاحظه شود.

بودجه‌های کلان فرهنگی خرج امور سخیف و کم‌ارزش می‌شود

وی تاکید کرد: باید کار فرهنگی حساب‌شده و با برنامه انجام داد که متاسفانه بعضی  امور فرهنگی در اختیار کسانی است که آشنایی و تخصص لازم را ندارند. مثلا در شهرها بودجه و امکانات فرهنگی در اختیار متخصصان فرهنگی نیست و حتی مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان هم به خاطر اینکه بیشتر مواقع و در مقام اجرا در مسیر غلطی قرار می‌گیرد به سرانجام درستی ختم نمی‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: متاسفانه  بودجه‌های کلان فرهنگی خرج امور سخیف و کم‌ارزش و غیر کارشناسی شده می‌شود و البته برای یک عده‌ای آب‌ونان فراوان دارد و همین‌ها با هوچی گری شبکه‌ای نمی‌گذارند کار به‌جای درستش برگردد.

آیت الله حسینی همدانی افزود: سال‌هاست راجع به آمایش فرهنگی استان و نقشه جامع و اطلس فرهنگی استان گفته و از دستگاه‌های مربوطه، اقدام خواسته‌ایم و متاسفانه عده زیادی توجه نکرده‌اند و کار به نتیجه نرسیده است مگر همان قسمتی که خود اقدام کرده‌ایم. حوزه فرهنگ، حوزه تخصصی است این‌طور نیست حالا کسی مثلا در شورای شهر و امثال آن رای آورد شد عنصر فرهنگی و می‌تواند نظر بدهد و اجراء کند و پول مردم را خرج خزعبلات کند.

وی اظهار داشت:  مکرر عرض کردیم باید با کارگروه‌های تخصصیِ دغدغه مند و اولویت شناس امور بررسی شود و در شورای فرهنگ عمومی به رأی و نظر گذاشته شود و برای نحوه اجراء به شوراهای شهر و دیگر دستگاه‌ها ابلاغ شود و آن‌ها با همان اولویت‌ها و توجهاتِ کارشناسی شده اقدام کنند.

 امام جمعه کرج گفت: مصیبتی که امروز استان ما به آن مبتلاست عمده‌اش همین است که حتی گزارش کار خودشان در امر فرهنگ را هم نمی‌توانند بدهند.

  وی تاکیدکرد که مکرر عرض شد طرح‌های اقتصادی و اجتماعی که در استان قصد اجرا و بهره‌برداری دارد مثل باغ لاله کندر و امثال‌ آن حتما پیوست‌های فرهنگی آن به‌دقت دیده شود و حتی در شورای فرهنگ بررسی شود و بعد مجوز اجراء بگیرد تا آسیب نداشته باشد.

شهید چمران نماد مدیریت جهادی و انقلابی است

وی با اشاره به ۳۱ خرداد سالگشت شهادت یکی از فرماندهان بزرگ سپاه اسلام، سردار رشید دکتر مصطفی چمران  نیز ادامه داد:  شهید چمران نماد یک مدیر انقلابی و جهادی است که امروز برای اداره امور کشور به چنین افرادی به‌شدت نیاز داریم.

آیت الله حسینی همدانی افزود: یعنی کسانی که مرد عمل هستند و کمتر حرف می‌زنند. او مردی خودساخته و دارای ابعاد گوناگون و در برخی مواقع متضاد بود. تربیت‌شده مکتب اهل‌بیت (ع)  که هم اهل جنگ و مبارزه بود و هم سیاستمداری باایمان، با درجه بالای علمی که داشت هم به کار تعلیم و تربیت و معلمی می‌پرداخت و هم به حال ایتام و مستمندان رسیدگی می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: او در تربیت سرباز برای مبارزه با استکبار فعالیت گسترده داشت. مناجات و دل نوشته‌هایش در اوج عرفان است و کم‌نظیر. سیره و روش زندگی او نه‌تنها برای مسوولان بلکه یکی از بهترین الگوها برای جوانان است.

امام جمعه کرج گفت: شهادت و سعادت مزد رشادت‌ها و اخلاص او بود. دقایقی قبل از شهادتش درباره یکی از فرماندهان گفته بود: خدا رستمی را دوست داشت و برد و اگر خدا ما را هم دوست داشته باشد، می‏ برد. و امام رحمه‌الله علیه درباره‌اش فرمود: او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت. خدای تعالی با اولیااش محشور بگرداند.

اربعین موسوی بهترین زمان برای آغاز چله گرفتن

وی همچنین بیان داشت: تذکر این نکته هم در اینجا خالی از لطف نیست کسانی که مراقبت از نفس و توجهات معنوی دارند یکی از زمان‌های پسندیده برای چله گرفتن، از اولین روز ماه ذی‌قعده که حضرت موسی چهل روز به کوه طور رفت می‌باشد که معروف به اربعین موسوی است.

 خدمات و فعالیت‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود

امام جمعه کرج ادامه داد: طبق برنامه‌ای که دارم و به مناطق مختلف استان سرکشی می‌کنم، فرصتی شد بر اساس شکایتی که شده بود به منطقه محروم حصار و کمتر موردتوجه سری بزنم. لازم است مسوولان مربوطه متوجه مشکلات عدیده‌ای که منطقه خط چهار حصار دارد باشند و با سرعت بیشتری نسبت به مالکیت عرصه‌ی املاک، تصفیه‌خانه لوکال، جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب شهری که معضلات زیست‌محیطی و بهداشتی برای خانواده‌ها و به‌خصوص کودکان به وجود آورده و می‌آورد اقدام داشته باشند. و از انجام کارهای صورت گرفته گزارشی به مردم و رسانه‌ها برای انعکاس داشته باشند.

نماینده ولی فقیه همچنین در خطبه مکتوب این هفته خود گفت: در این روزها که همه به کمک هم احتیاج داریم بدانید شیطان هم بیکار نمی‌نشیند و فرصت برای منحرف کردن و به‌اشتباه انداختن را از دست نمی‌دهد. نکند عده‌ای بی‌توجهی کنند و به خاطر مطامع زودگذر دنیایی به دیگران اجحاف و ظلم کنند.

وی افزود: امروز روز معامله باخدای تعالی است. مالکان خانه‌ها و مغازه‌ها هوای مستاجرین را داشته باشند. گاهی زیاد کردن مبلغ اجاره، شما را ثروتمند نمی‌کند اما زندگی خانواده‌ای را در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد. با بی‌توجهی به محاسبات دنیاگرایانه، روح خودتان را تعالی ببخشید.

هفته قوه قضاییه و روز تبلیغ ، اطلاع رسانی از دیگر موضوعاتی بود در خطبه مکتوب این هفته کرج مورد توجه قرار گرفت.

به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسوولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات باهدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب شانزدهمین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان فرمودند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =