۳۰ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۹
کد خبرنگار: 2983
کد خبر: 83826441
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جوان تهرانی در آب‌هایی ساحلی رامسر غرق شد

نوشهر - ایرنا - رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان رامسر از غرق شدن یک جوان تهرانی در منطقه شنا ممنوع آب‌های ساحلی این شهرستان خبر داد.

نیما رمجی عصر جمعه به خبرنگار ایرنا گفت که این جوان ۲۴ ساله حوالی ظهر امروز هنگامی که در محدوده ای از ساحل کوثر که نقطه حادثه خیز و شنا ممنوع است وارد آب شد و در حال شنا بود ، غرق شد.

وی افزود که ماموران انتظامی و امداد نجات شهرستان پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند و جسد غرق شده این جوان را از آب بیرون کشیدند و تحویل پزشکی قانونی دادند.

رمجی  افزود :‌ ورود و خروج مسافر در محدوده هتل ساحلی منطقه سنگ چین آزاد است و از سوی دیگر دسترسی به ساحل نیز برای مسافران هتل و عموم برقرار شده است ، لذا مدیریت هتل باید برای حفظ جان مسافران و گردشگرانی که در این منطقه وارد آب می شوند از فرمانداری و هیات نجات غریق  شهرستان تقاضای ناجی می کرد که چنین نکرده است.

این مسئول گفت : با توجه به افزایش حضور گردشگران برای شنا در سواحل منطقه ، انتظار می رود مجتمع های گردشگر پذیر که راه دسترسی به ساحل  دارند برای ایمنی جان مهمانان و گردشگران درخواست حضور ناجیان غریق را هر چه زودتر به فرمانداری و هیات نجات غریق شهرستان اعلام کنند تا در آینده شاهد غرق شده هموطنان نباشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت مجموعه های گردشگری موظف هستند نسبت به تامین این نیروها در نقاط ساحلی قابل دسترسی عموم  اقدام کنند ، تاکید کرد : نیروی انتظامی ، فرمانداری و هیات نجات غریق شهرستان آمادگی کامل برای برقرای امنیت ساحل در هر نقطه ای از مجموعه های گردشگر پذیر را دارد.

سواحل شهرستان رامسر دارای ۲ طرح سالمسازی دریا است و ۴۰ ناجی غریق در محدوده ۲۰ کیلومتر نوار ساحلی مستقر هستند.

۲ روز پیش هم یک جوان ۲۶ ساله اهل سمنان که دانشجوی رشته پزشکی بود در ساحل بنجکول در بخش مرکزی نوشهر غرق شد.

همچنین در نیمه خرداد ماه امسال هم ۲ جوان به دلیل عدم تسلط به شنا در خارج از طرح سالمسازی دریا در شهرستانهای نوشهر و عباس آباد در غرب مازندران غرق شدند.

محدوده های خارج از طرح سالمسازی شامل نقاط شناممنوع ، سواحل در اختیار شهرک ها و پلاژهای خصوصی و مناطق غیرقابل پوشش است . بر اساس برنامه ریزی ستاد ساماندهی دریا ، وارد آب شدن در محدوده های حادثه خیز ممنوع است و در این مناطق ماموران انتظامی و ناجیان غریق باید مستقر باشند. مسئولیت تامین ناجیان غریق و حفظ امنیت شناگران در محدوده شهرک ها و پلاژهای خصوصی هم بر عهده متولیان این مجموعه هاست .

محدوده غیرقابل پوشش منطقه ای است که اگر چه حادثه خیز و شناممنوع نیست و در اختیار بخش خصوصی شامل پلاژها و شهرک های خصوصی قرار ندارد ، ولی به دلایل مختلف مانند اشراف داشتن ساختمان ها به شناگران یا کوتاه بودن طول ساحلی و یا هر علت دیگری هرفاقد امکانات زیرساختی اولیه برای شناست. بر خلاف مناطق شناممنوع که با هزینه دولت تحت پوشش ناجیان غریق و ماموران انتظامی قرار دارد ، در این مناطق هیچگونه نظارتی وجود ندارد و بیشتر نقطه کور شباهت دارد.

بر اساس گزارش پزشکی قانونی مازندران پارسال ۹۵ درصد از قربانیان دریا در آب های ساحلی مازندران هنگام شنا در خارج از طرح های سالمسازی جان باختند.

امسال بر اساس اعلام ستاد ساماندهی دریا ، حدود یکصد طرح سالمسازی در ۳۳۸ کیلومتر سواحل مازندرانی دریای خزر برپا شده است. این طرح ها فعالیتشان  را از ۱۵ خرداد آغاز کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =