اعضای اوپک پلاس بر پایبندی به توافق کاهش تولید نفت تاکید کردند

مسکو - ایرنا - وزیر انرژی روسیه گفت: کشورهای عضو اوپک پلاس بر پایبندی کامل خود به توافق کاهش تولید نفت تاکید کردند.

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه روز شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ گفت: توافق بین المللی برای تثبیت بازار جهانی نفت به صورت کامل اجرا می شود و کشورهای شرکت کننده در این توافق بر عزم خود برای اجرای ۱۰۰ درصد تعهدات خود تاکید کردند. 

وی یادآوری کرد: کشورهای اوپک پلاس در ماه می ۸۷ درصد توافق برای کاهش تولید نفت را اجرا کردند و چند کشور نتوانستند حدود ۱.۳ میلیون بشکه کاهش تولید نفت را اجرا کنند. 

وزیر انرژی روسیه گفت: این مساله در نشست وزیران کمیته نظارت اوپک پلاس مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. 

جلسه کمیته نظارت وزیران اوپک پلاس روز پنجشنبه به صورت وبینار برگزار و در آن مساله رعایت سهمیه های تولید نفت کشورهای عضو و تاثیر آن بر وضع بازار جهانی نفت بررسی شد.

 به گفته نوواک همه کشورهای شرکت کننده در این جلسه متعهد شدند که به صورت ۱۰۰ درصد به تعهدات خود عمل کرده و در طول چند ماه میزان تولید نفت که در ماه می کاهش نداده بودند را جبران کنند.  

وی گفت که بهای نفت در بازار جهانی نشانگر موفقیت توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس است و از زمان کسب توافق، بهای نفت دو برابر افزایش یافته است. بهای نفت در بازار جهانی بطور واقعی وضعیت بازار را نشان می دهد.

امروز بهای هر بشکه نفت برنت در بازار جهانی ۴۱ دلار و ۸۹ سنت است

 به گفته وزیر انرژی روسیه، بازار جهانی نفت در اواخر ماه ژوئن و اوایل جولای تعادل خواهد یافت.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروفند، پس از کاهش شدید قیمت نفت در پی گسترش ویروس کرونا در جهان تصمیم گرفتند با مشارکت دیگر فروشندگان نفت در جهان به توافقی برای کاهش تولید برسند.

آنها سرانجام توافق کردند که تولید خود را از اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم اوپک که متشکل از ۱۰ کشور با بیشترین تولید از اکتبر سال ۲۰۱۸ است، به میزان شش میلیون و ۸۴ هزار بشکه در روز است.

این توافق بار دیگر هم مورد تایید قرار گرفت و قرار است تا پایان ماه آینده میلادی نیزادامه داشته باشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =