جانسون و مکرون تحولات بین‌المللی را بررسی کردند

لندن – ایرنا – «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در لندن دیدار و تحولات بین‌المللی را بررسی کردند.

به گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس، دو طرف توافق کردند تا درباره مسائل جهانی از جمله تصویب قانون امنیت ملی چین در خصوص هنگ کنگ که اعتراض بلوک غرب را در پی داشته و تحقق راه حل تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل با یکدیگر همکاری کنند. 

فرانسه و انگلیس پیشتر درباره پیامدهای جدی طرح رژیم صهیونیستی در خصوص الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین و دره اردن به سرزمین‌های اشغالی هشدار داده و تصریح کرده‌اند که این اقدام خلاف قوانین بین‌المللی است.

جانسون به تازگی در مجلس عوام گفته است: معتقدم آنچه از سوی اسرائیل مطرح شده، به منزله نقض قانون بین‌الملل است. ما قویا مخالفت کرده‌ایم و عمیقا به راهکار تشکیل دو کشور (فلسطین و اسرائیل) اعتقاد داریم.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز  در همین زمینه هشدار داده است؛ دولت اسرائیل باید از طرح الحاق کرانه باختری صرف‌نظر کند، چرا که این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.

رژیم صهیونیستی اعلام کرده که بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را که در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود درآورده، به انضمام خاک خود در آورد.   

بخش زیادی از جامعه جهانی، شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را به موجب قانون بین‌الملل، غیرقانونی می‌داند.

جانسون و مکرون همچنین درباره تحولات لیبی و ضرورت پیگیری روند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل متحد برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور هشدار دادند.

نخست وزیر انگلیس همچنین از توافق اتحادیه اروپا برای سرعت بخشیدن به مذاکرات درباره نحوه همکاری‌های دو طرف در دوره پسابرگزیت استقبال کرد و افزود که از نظر او دلیلی برای تمدید گفت‌وگوها وجود ندارد.

تحولات مربوط به بحران کرونا از دیگر مسائلی بود که رهبران دو کشور درباره آن گفت‌وگو کردند.

مکرون رییس  جمهوری فرانسه امروز (پنجشنبه) در راس هیاتی برای شرکت در مراسم گرامیداشت هشتادمین سالگرد فراخوان مقاومت «شارل دوگل» در مقابل ارتش آلمان نازی و همچنین دیدار و گفت‌وگو با نخست وزیر انگلیس وارد لندن شد.

وی در مراسمی با حضور ولیعهد انگلیس و همسرش ضمن رعایت فاصله اجتماعی در مراسم سان دیدن از گارد سلطنتی شرکت کرد و طی سخنانی اهمیت تاریخی پیوند دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

در حاشیه این ملاقات‌ها، وزرای امور خارجه انگلیس و فرانسه نیز در لندن دیدار و درباره مسائل سیاست خارجی گفت وگو کردند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در توئیتی نوشت: انگلیس و فرانسه از دیرباز در کنار یکدیگر ایستاده‌اند. اینک بیش از هر زمانی مهم است که با یکدیگر همکاری کنیم.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =