استقبال وزارت امور خارجه از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه از انتخاب هند، ایرلند، مکزیک و نروژ به عنوان اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرد.

به گزارش  روز پنجشنبه اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، جمهوری اسلامی ایران از انتخاب هند، ایرلند، مکزیک و نروژ به عنوان اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال می‌کند.

همزمان با آنکه دستورکار کلیدی شورای امنیت برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۱ باید حمایت کارآمد از چندجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل برابر ایدئولوژی‌ها و حکومت‌های بدطینت باشد، ایران آماده همکاری با اعضای جدید است.

شورای امنیت از پانزده عضو تشکیل شده که پنج عضو آن دائمی و ده عضو غیر دائمی هستند. اعضای دائمی شورای امنیت عبارتند از چین، فرانسه، روسیه، انگلستان و آمریکا. ده عضو غیر دائمی شورای امنیت را مجمع عمومی با توجه به مشارکت اعضای سازمان ملل متحد در حفظ صلح و امنیت بین­ المللی و دیگر اهداف سازمان و همچنین بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می­‌کند.

اعضای غیر دائم شورای امنیت برای یک دوره­ ۲ ساله انتخاب می­‌شوند. برخی از کشورها مانند برزیل، آلمان، هندوستان و ژاپن بارها تقاضای اصلاح منشور و اضافه شدن به جمع اعضای دائمی شورای امنیت را مطرح کرده­ اند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته فرایند انتخاب ۵ عضو غیردائم شورای امنیت را برای مدت دو سال ( ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲) آغاز کرد و جیبوتی و کنیا نامزد برای کسب یک کرسی؛ کانادا، نروژ و ایرلند نامزد برای دو کرسی و برای گروه آسیا-پاسیفیک و آمریکای لاتین و کارائیب نیز به ترتیب هند و مکزیک تنها نامزدهای این شورا شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =