حمله به مراکز درمانی سلامت میلیونها افغان را به خطر انداخته است

تهران- ایرنا- کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد: افزایش خشونت ها و حمله به مراکز درمانی دسترسی میلیونها افغانستانی را به خدمات درمانی در میانه شیوع ویروس کرونا به خطر انداخته است. 

به گزارش روز پنجشنبه دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، افزایش اخیر خشونت ها در افغانستان در ترکیب با حملات هدفمند به تأسیسات درمانی، تهدیدی است برای کاهش خدمات درمانی یا جلوگیری از دسترسی به آن برای میلیونها شهروند افغان که اکنون با شیوع بیماری کووید۱۹ بیشتر از همیشه به چنین خدماتی نیاز دارند.

به گفته خوان پدرو شِرِر، رئیس دفتر نمایندگی کمیته بینالمللی صلیب سرخ درافغانستان «روند وقایع در افغانستان موجب نگرانی شدید شده است. پس از امیدواری به دلیل کاهش نسبی مخاصمات در بهمن و اسفند ماه گذشته، اکنون باز هم شاهد افزایش خشونتها هستیم. تلفات غیرنظامیان نیز در حال رشد است در حالی که کشور با کووید-۱۹ دست وپنجه نرم می کند.»

افغانستان هم مانند خیلی از دیگر کشورهای جنگزده داری نظام درمانی از پا افتاده ای ست که با مشکلاتی مانند پوشش محدود در مناطق جنگ زده، مراقبت های درمانی تخصصی ضعیف و اکنون شیوع کووید۱۹ مواجه است. حمله به کارکنان و تأسیسات درمانی، مانند حمله مرگباری که ماه پیش به یک زایشگاه تحت حمایت سازمان پزشکان بدون مرز در کابل صورت گرفت، فقط وضعیت را وخیمتر می کند.

به گفته رئیس نمایندگی صلیب سرخ جهانی در کابل«کووید-۱۹ حتی پیشرفته ترین کشورهای جهان را هم به چالش کشیده است. در نتیجه، در کشوری که افراد مسلح به یک بیمارستان حمله می کنند برای ارائه مراقبت های درمانی کیفی در این زمینه هیچ شانسی وجود ندارد. اکنون در تأسیسات درمانی در مناطق درگیری و در زندان هایی که مردم در آنها از قبل هم دسترسی محدودی به مراقبت های درمانی داشته اند، شاهد این بیماری هستیم.»

در بزرگترین بیمارستان افغانستان یعنی بیمارستان منطقه ای میرویس در قندهار که کمیته بین المللی صلیب سرخ در طول ۲۰ سال گذشته از آن پشتیبانی کرده است، کارکنان کماکان به ارائه خدمات زایشگاهی و جراحی مجروحان جنگی ادامه می دهند. با این حال به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹، این بیمارستان با وجود نرخ معمول مجروحان جنگی و زایمان اکنون با ظرفیت کمتری فعالیت می کند.

بیمارستان منطقه ای میرویس تنها بیمارستان منطقه است که به حدود ۶ میلیون نفر در جنوب افغانستان خدمات ارائه می دهد. بسیاری از بیماران، به خصوص در بخش جراحی، از مناطقی می آیند که در آنها درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی ادامه دارد.
در ضمن به شکلی نگران کننده تعداد قابل توجهی از موارد ابتلا به کووید۱۹ در افغانستان از میان پرسنل درمانی هستند، که خود بار و فشار بیشتری را بر کل سیستم تحمیل می کند. معمولاً در بیمارستان میرویس کمبود ماسک و ژل ضدعفونی دست به چشم می خورد چرا که شیوع بیماری خطوط تدارکاتی را مختل کرده است. به همین شکل اهدای خون کاهش یافته در حالیکه نیاز به خون نه.

ارین اوکانر، مدیرپروژه کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیمارستان میرویس در این رابطه می گوید: با چالش هایی مانند اخلال در زنجیره تأمین مواجه ایم ولی کمیته بین المللی صلیب سرخ می تواند کمک هایی در این زمینه ارائه دهد. با این حال، راضی کردن اهداکنندگان خون برای خون دادن در بحبوحه کووید۱۹ چالش بزرگتری را رقم زده است.

جنگ با کووید۱۹ نیازمند تعهد همه طرف های درگیر است. کمیته بین المللی صلیب سرخ از همه طرفها می خواهد تا از واحدهای درمانی حمایت کرده و در جاهایی مانند زندانها که خدمات درمانی از همه جا ضعیف تر است به تقویت نظام درمانی کمک کنند.

رئیس نمایندگی صلیب سرخ جهانی در کابل با بیان اینکه، ما با دشمنی جهانی در جنگیم و در نتیجه به یک توافق کشوری برای تعیین چگونگی رسیدگی به مشکل کووید-۱۹ نیاز داریم»، از تمام طرفین درگیری خواست با احترام کامل و بدون هیچ استثنا به حقوق بینالمللی بشردوستانه از غیرنظامیان حمایت کنند. 

برای کمک به کاهش میزان شیوع کووید۱۹ در افغانستان، صلیب سرخ جهانی در همراهی با شرکای کاری از نهضت صلیب سرخ و هلال احمر فعالیت هایی را انجام داده است، از جمله اینکه از بیمارستان کابل متعلق به جمعیت هلال احمر افغانستان (ARCS) با آموزش، کنترل آلودگی، بهداشت و پروتکل های مراقبت از بیماران، تأمین تجهیزات و ارتقای بلندمدت زیرساخت های برق، آب و فاضلاب و تأسیسات مدیریت پسماند، حمایت های لازم را بانجام داده است.
همچنین به ۱۲ بیمارستان صحرایی و واحدهای امدادی تجهیزات محافظت فردی شامل ماسک، دستکش و ضدعفونی کننده اهدا و توصیه های لازم برای کار ایمن در محیط آلوده به کووید۱۹ را به کارکنان بخش جراحی ارائه کرد.
در زندان ها تجهیزات حفاظت فردی، تب سنج های غیرتماسی، اقلام درمانی و بهداشتی مانند کلرین، صابون و مواد شوینده اهدا کرد، و دستشویی های لازم را احداث و نیز اتاق های ایزوله را بازسازی و مرمت کرد و در حال بهسازی سیستم تهویه است.
در هفت مرکز توانبخشی جسمی در افغانستان اقلام بهداشتی توزیع کرد تا در جایی که هزاران نفر افراد دچار ناتوانی کمک دریافت می کنند، اقدامات پیشگیرانه در برابر کووید۱۹ تقویت شوند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =