پدافند غیرعامل مهمترین مؤلفه ایجاد امنیت در جامعه است

کرمانشاه - ایرنا- فرماندار سنقر و کلیایی گفت: پدافند غیرعامل از مؤلفه‌های امنیت پایدار و یکی از موثرترین مقوله‌های ایجاد امنیت در جامعه است.

«غلامرضا مرتضوی» روز پنجشنبه در اولین جلسه پدافند غیرعامل در سال ٩٩ در سرسرای شهرداری سنقر،  پدافند غیرعامل را مهمترین ابزار بازدارندگی و کاهش مخاطرات و آسیب ها و پایدارترین، ارزان ترین و صلح آمیز ترین روش دفاع دانست و افزود: بهترین راهکار افزایش آستانه مقاومت ملی موضوع پدافند غیرعامل است که پشتوانه اقتدار ملی هر کشوری است.

وی در ادامه عمده تهدیدات امروزی را فناوری محور دانست و گفت: ماهیت تهدیدات در عصر کنونی هر لحظه به لحاظ شکلی و محتوایی در حال تغییر است و باید با استفاده از توان علمی و بالا بردن دانش مدیران در این زمینه اقدامات و مدیریت مقابله ای در دستور کار قرار گرفته و از نوان مراکز دانشگاهی استفاده شود.

او در ادامه افزایش روند ابتلا به ویروس کرونا و قرارگرفتن استان کرمانشاه در رده ۱۰ استان وضعیت قرمز در چند روز اخیر را بسیار خطر آفرین دانست و از مردم درخواست کرد همچنان خود مراقبتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را در رفتار های اجتماعی رعایت کنند.

مرتضوی تاکید کرد: برگزاری آیین های عزدارای و عروسی ۲ موضوعی است که امروزه در کمک به شیوع این ویروس، گریبانگیر شهرستان و استان کرمانشاه شده است.

وی اقدامات مقابله ای ستاد استانی در این زمینه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: آنچه در توان و حوزه اختیارات مدیران و مسوُولان است امروزه در حال انجام است اما مسئله اصلی خود مردم هستند که در کنترل و مدیریت این موضوع نقش ویژه ای دارند.

برگزاری کارگروه های ۱۲ گانه پدافند غیرعامل در شهرستان، اهمیت آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت بهداشت فردی در مقابله با کرونا از مباحث مورد تاکید فرماندار سنقر و کلیایی بود.

شهرستان سنقر و کلیایی با بیش از ۸۱ هزار نفر جمعیت در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه دارای ۲۷۱ روستا، ۲ شهر و هشت دهستان است.