گلایه امام جمعه مشهد از حضور کم دانشگاهیان در عرصه عملیات انقلابی

مشهد- ایرنا- امام جمعه مشهد گفت: با وجود استادان با ایمان و درجه یک متاسفانه فقط با ۱۵ درصد نیروی موجود دانشگاهی از استاد و دانشجو در عرصه عملیات انقلابی و سیاسی رو به رو هستیم.

آیت الله سید احمد علم الهدی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بقیه استادان و دانشجویان با همه علم، اعتقاد، دیانت، تقوا، ارزشی و دانشمند بودن متاسفانه در عرصه عملیات سیاسی و انقلابی وارد نمی‌شوند و این یک مشکل در شهر مشهد و استان خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: استاد در تراز اسلامی در درجه اول استاد با بینش انقلابی است که مسوولیت وارد شدن در عملیات سیاسی و انقلابی در برابر جریان‌های ضد ارزشی و دینی را می پذیرد و موضوع القای فکر و نفوذ یک استاد در دانشجو مساله‌ای است که قبل از آموزش اهمیت دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: آموزش زمانی است که استاد در دانشجو نفوذ داشته باشد که اگر این امر نباشد آموزش هم نتیجه نخواهد داد و در تعلیم خود هم موفق نخواهد بود اما اگر این نفوذ عبارت شود از نفوذ انقلابی و دینی استاد در مغز و دل دانشجو، به تمام معنا فکر و وجود دانشجو را تسخیر می‌کند.

علم الهدی با این که بعد از پیروزی انقلاب، جریان‌های خزنده وابسته به دشمن در اطراف مملکت و در محیط دانشگاه فعالیت داشته و دارند افزود: امروز هم یک جریان سرکوبگر دین وارد عرصه محیط آکادمیک و دانشگاه شده است که موضوع جدایی دین از سیاست و فاصله بین این دو را ترویج می کند.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب فضای سیاسی دانشگاه‌ها و اندیشه سیاسی دانشگاه‌ها در وضعیتی قرار داشت که تمام آنها روی یک نقطه مشترک بودند و آن این که در این فضای سیاسی قیام و جنبش در دانشگاه، اسلام برنده نشود و دین توسعه پیدا نکند اما به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی، دین، دانشگاه را فتح کرد و بسیج اساتید امروز باید فضای فتح شده دینی انقلابی و ارزشی را در دانشگاه به دست بگیرد و این فضا را مدیریت کند و در این فضا استاد تربیت کند و بداند که استاد در تراز اسلامی استادی است که در درجه اول نسبت به جریان های انقلابی و سیاسی بی‌تفاوت نباشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به سالروز شهادت دکتر چمران گفت: اگر بخواهیم شخصیت علمی شهید چمران را با موقعیت انقلابی، جنبشی و حرکتی او تحلیل کنیم و پیگیر آن باشیم باید بگوییم در جامعه و جامعه دانشگاهی آن زمان، شهید چمران یک هشام ابن حکم از طرف روحانیت و جریان دین در عرصه حرکت و قیام دانشگاهی بود.

علم الهدی افزود: آن روز دانشگاه یک فضای معنوی نبود بلکه یک فضای فوق‌العاده ضد دین و روحانیت بود. حدادعادل نقل می‌کرد که در زمان دانشجویی نماز ظهر و عصر او می‌خواست قضا شود می‌خواست نماز بخواند در دانشگاه دنبال جایی می گشت که نمازش را بخواند و کسی نبیند یعنی نماز خواندن در دانشگاه تهران صد در صد ضد ارزشی بود.

وی ادامه داد: در همان محیط کلاسهای مارکسیستی دکتر آریان پور برگزار می‌شد و کسی ممانعت نمی‌کرد اما اگر یک دانشجو در گوشه ای از دانشگاه با انگیزه دینی جلوه و ظهور می‌کرد او را سرکوب می‌کردند و در آن شرایط شهید چمران، یک چهره دینی با تکیه بر اصول عرفان، معاد و تکیه بر عشق به روحانیت بروز کرد و با همه قدرت و راست قامت در برابر اندیشه‌های الحادی آن روز ایستاد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: امروز همان دانشگاهی که نماز خواندن در آن پنهانی انجام می‌شد تغییر کرده است و مظاهر دین نه تنها در دانشگاه بلکه در عرصه‌های آکادمیک از همه چیز  پررنگ‌تر و از هر جریانی قوی‌تر است و دین توانست رسالت حوزوی حوزه‌های علمی دینی را با جریان انقلابی و سیاسی دانشگاه به هم پیوند بزند.

علم الهدی افزود: شهید چمران، کوچکترین انحراف و تمایلی از خط مستقیم نسبت به جریان‌های چپ و راست پیدا نکرد و این استقامت و عشق به ولایت اهل بیت(ع) در او باقی ماند.

شهید دکتر مصطفی چمران، وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و دولت موقت شورای انقلاب از همراهان امام موسی صدر در تشکیل جنبش امل و حرکه المحرومین لبنان، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان ایران در جنگ تحمیلی و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ ایران و رژیم بعث عراق بود.

 وی ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه - سوسنگرد در سن ۴۹ سالگی براثر اصابت ترکش خمپاره شلیک شده توسط متجاوزان بعثی به سرش به مقام رفیع شهادت نائل شد. سالروز شهادت این شهید به نام روز ملی بسیج اساتید نام‌گذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =