تامین مسکن از اولویت‌های توسعه روستایی در فارس است

شیراز - ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه ترویج الگوی زندگی ساده و تامین مسکن متناسب با سطوح درآمدی مردم از جمله اولویت‌های توسعه روستایی در این استان است گفت: در بسیاری از مناطق روستایی فارس و از جمله روستاهای شهرستان های شیراز و زرقان این الگو دنبال شده و نتیجه مناسبی در مهاجرت معکوس و افزایش انگیزه زندگی در مناطق روستایی داشته است.

عطا الله زمانی روز پنج‌شنبه در دیدار با روح الله نجابت نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی افزود: فارس در بسیاری از شاخص های توسعه روستایی فراتر از سطح کشوری عمل کرده است ،  این شاخص ها در مقاوم سازی روستایی ، صدور اسناد مالکیت ، بهسازی مناطق روستایی ، استفاده از سهیمه قیر برای توسعه معابر روستایی و همچنین اجرای طرح های هادی روستایی نمود یافته است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس به مهاجرت های معکوس برای افزایش جمعیت روستایی اشاره کرد و گفت: بیشتر مهاجرت‌ها  در گذشته‌های نه چندان دور حرکت یک‌سویه و عموماً بدون بازگشت روستاییان به شهرها بود اما  اخیر الگوی دیگری تحت عنوان مهاجرت معکوس به نواحی روستایی  شکل گرفته که بخش عمده آن ناشی از افزایش خدمات در روستاها و بهبود سطوح زندگی در این مناطق است.

زمانی با اشاره به برخی از روستاهای شهرستان شیراز که افزایش جمعیت محسوس را در سالهای اخیر تجربه کرده اند گفت: عمده این روستاها در حاشیه کلان شهر شیراز واقع شده اند ، هر چند هنوز تا رسیدن به سطح زندگی مطلوب در این مناطق فاصله بسیار است اما بهبود کسب و کار و رونق زندگی روستایی موضوعی است که با تلاش نیروهای جهادی محقق شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس به اجرای طرح مسکونی نشاط در روستای سلطان آباد شیراز اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ مسکونی  در دست احداث نمادی از کارنامه خدمات درخشان در تامین مسکن شهری و احداث پروژه‌های مسکونی مورد نیاز مردم در کلان شهر شیراز است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: کلان شهر شیراز از جمله مناطق شهری کشور است که تراکم حاشیه نشینی در برخی از مناطق حاشیه آن و حتی در مرکز این شهر به مسائل اجتماعی و فرهنگی دامن زده است. احداث و راه اندازی مجتمع‌های مسکونی توسط بنیاد مسکن با نظارت کامل و رعایت آموزه‌های مهندسی این امکان را فراهم کرده است که عوارض و پیامدهای حاشیه نشینی کنترل شود و بافت‌های مسکونی با رعایت الزامات زندگی شهری و با تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی ایجاد گردد.

مهندس زمانی در ادامه با بیان اینکه بنیاد مسکن هم در مناطق روستایی و هم در مناطق شهری در شیراز و در اغلب شهرستان‌های استان فارس کارنامه درخشان و قابل قبول در توسعه بافت‌های فرسوده و ایجاد بافت‌های مسکونی توسعه یافته شهری دارد، گفت: این خدمات بخشی از خدمات نظام اسلامی است که به برکت انقلاب اسلامی به مردم این مناطق عرضه شده است. بنیاد مسکن در زمینه محرومیت زدایی و ایجاد بافت‌های توسعه یافته شهری و روستایی و تامین عدالت اجتماعی با توسعه خدمات به مناطق محروم گام‌های ارزشمندی برداشته است.

دکتر روح الله نجابت نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین نشست با یادآوری خدمات بنیاد مسکن و نظام اسلامی در محرومیت زدایی و توسعه روستایی یاد آور شد : در سال‌های اخیر اقدامات گسترده نظام جمهوری اسلامی در حوزه زیرساختی روستاها از قبیل احداث مدرسه و راه و تقویت گردشگری روستایی موجب سازندگی، تحصیل و اشتغال در آن مناطق شده و موجی از بازگشت روستاییان مهاجر را رقم زده است.

نماینده مردم شهرستان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی خواستار توجه بیشتر به مناطق روستایی حاشیه شیراز و کاهش حاشیه نشینی و افزایش سطح رفاه در این مناطق و بهره مندی مردم از سهم عادلانه در توسعه شد و افزود: معضل حاشیه‌نشینی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه شهرها، تبعات گوناگون اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در پی دارد که نیاز است با همکاری مراجع ذی‌ربط در جهت رفع این مشکلات اقدام عاجل صورت پذیرد و برای حل معضل حاشیه‌نشینی و مسکن افراد کم‌بضاعت در شهر شیراز باید با قید فوریت چاره‌اندیشی شود.

 نجابت همچنین تامین مسکن مناسب برای شهرهای زیر پوشش و روستاهای شهرستان های شیراز و زرقان را یاد آور شد و گفت: تامین مسکن متناسب با سطوح درآمدی مردم موضوعی است که باید به عنوان یکی از آرمانهای نظام اسلامی با فعالیت جهادی در مناطق محروم دنبال شود.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها