مذاکرات دو روزه مقام ارشد چین با وزیر خارجه آمریکا

پکن- ایرنا- رسانه های چین گزارش کردند "یانگ جیه چی" عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن/۲۷ و ۲۸ خرداد/ با "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا در هاوایی دیدار و گفت و گو کرده است.

به گزارش ایرنا از "سی. سی. تی. وی" تلویزیون دولتی چین، دو طرف در این دیدار در مورد روابط چین و ایالات متحده و همچنین موضوعات بین المللی و منطقه ای با یکدیگر گفت و گو و رایزنی کرده اند.

رسانه های چین هیچ اشاره ای به جزییات این دیدار نکرده اند اما پیش بینی می شود که در این دیدار در مورد جنگ تجاری، نحوه مقابله با ویروس کرونا و تنش های اخیر شبه جزیره کره بحث و گفت و گو شده باشد.

پیش از این نیز رسانه های چین از احتمال برگزاری این دیدار خبر داده بودند اما در دو روز گذشته که دیدار برگزار شده است هیچ خبری در این ارتباط منتشر نشده بود.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که روابط چین و آمریکا در ماه های گذشته به دلیل بحران ناشی از کرونا به پایین ترین سطح خود کاهش پیدا کرده است به طوری که ترامپ در اواسط ماه مه تا جایی پیش رفت که گفت ممکن است روابط با پکن را قطع کند.

اما در تازه ترین تحول در روابط دو کشور، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی، مصوبه کنگره این کشور را که خواهان تحریم چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان ایغور در استان سین‌کیانگ» بود، امضا کرد.

بر اساس این لایحه که به اتفاق آرا به تصویب کنگره ایالات متحده رسیده بود مقاماتی که در «سرکوب مسلمانان استان سین‌کیانگ چین» نقش داشته‌اند مشمول مجازات و تحریم می‌ شوند.

امضای این مصوبه تازه ترین ضربه ترامپ به روابط دو کشور پس از آن است که لایحه ای نیز در حمایت از تایوان برای عضویت در سازمان بهداشت جهانی تصویب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha