بخشش بدهی و اهدای واکسن کرونا، ۲ وعده مهم شی به آفریقا

پکن- ایرنا- "شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین در نشست ویژه همبستگی چین و آفریقا که با موضوع مقابله با کرونا و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد قول داد ضمن اینکه بدهی کشورهای آفریقایی را ببخشد واکسن کرونا را هم بعد از تولید بسرعت در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش ایرنا، شی در این کنفرانس که چهارشنبه شب و با حضور سران کشورهای چین و آفریقا برگزار شد گفت کشورش از بدهی وام های بدون بهره کشورهای آفریقایی که سررسید آنها پایان سال ۲۰۲۰ میلادی است، صرف نظر خواهد کرد.

او تاکید کرد که پکن مهلت تسویه بدهی را برای آن دسته از کشورهای آفریقایی که به دلیل کرونا، خسارت زیادی را متحمل شده اند، تمدید خواهد کرد.

"شی جین پینگ" همچنین با اشاره به استقبال و حمایت چین از ساخت منطقه تجارت آزاد در قاره آفریقا گفت: «چین تمایل دارد همکاری ها در زمینه های اقتصاد دیجیتالی، شهرهای هوشمند، انرژی پاک و اینترنت نسل ۵ را با طرف آفریقایی گسترش دهد».

 مردم آفریقا اولین مصرف کنندگان واکسن کرونا خواهند بود

رئیس جمهوری خلق چین در ادامه متعهد شد که به محض تولید واکسن کرونا در چین، کشورهای آفریقایی اولین کشورهایی خواهند بود که از این واکسن استفاده خواهند کرد.

شی گفت: چین به حمایت کامل خود از عملیات ضد اپیدمی ویروس کرونا در کشورهای آفریقایی و تامین کمک های مادی به این کشورها و اعزام گروه های متخصص و کمک به کشورهای آفریقایی در زمینه خرید تجهیزات ضد اپیدمی موجود در چین ادامه خواهد داد.

بر اساس اظهارات رئیس جمهور چین، پکن ساخت مرکز کنترل و مهار بیماری ها در آفریقا را پیش از تاریخ مقرر شده در سال جاری میلادی آغاز خواهد کرد و با طرف آفریقایی در زمینه اجرای مطلوب «اقدامات بهداشتی - درمانی» و تسریع روند ساخت بیمارستان های دوستی چین و آفریقا و همکاری های مشترک با بیمارستان های آفریقایی و چینی برای ساخت جامعه مشترک بهداشت و سلامت همکاری خواهد کرد.

چین مخالف تبعیض نژادی و سیاسی بازی در مهار کرونا است

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در ادامه تاکید کرد که چین و آفریقا باید با پایبندی بر چندجانبه گرایی، مخالفت قاطعانه با سیاسی کردن وضعیت اپیدمی و مرتبط کردن اپیدمی کرونا به یک کشور و تبعیض نژادی و تعصب های ایدئولوژیکی، از عدالت و انصاف بین المللی دفاع کنند.

رییس جمهوری چین با تاکید بر تمایل پکن به همکاری با آفریقا جهت حفظ سیستم مدیریت و کنترل جهانی با رهبری محوری سازمان ملل گفت که چین از نقش بیشتر و بزرگتر سازمان بهداشت جهانی برای مقابله جهانی با اپیدمی ویروس کرونا حمایت می کند و حافظ منافع اساسی مشترک آفریقای مرکزی و کشورهای در حال توسعه است.

نشست ویژه سران همبستگی چین و آقریقا در مقابله با کرونا به پیشنهاد مشترک چین، آفریقای جنوبی و سنگال به صورت ویدیویی برگزار شد کشورهای عضو هیات رییسان نشست سران اتحادیه آفریقا، سران کشورهای آفریقا و رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا و دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به عنوان مهمان ویژه در این نشست حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =