ولکان بوزکر از ترکیه رئیس مجمع عمومی هفتاد و پنجم سازمان ملل شد

نیویورک- ایرنا- ۱۷۸ عضو سازمان ملل متحد در رای‌گیری روز پنج‌شنبه، به ریاست ولکان بوزکر از ترکیه برای ریاست هفتاد و پنجمین مجمع عمومی این سازمان، رای مثبت دادند.

شرایط همه‌گیری کرونا و اعمال مقررات خاص قرنطینه و فاصله اجتماعی، رای‌گیری این دوره از مجمع عمومی را به شکل خاصی درآورد به گونه‌ای که بر خلاف سال‌های گذشته که همه نمایندگی‌ها در سالن حضور داشتند و رای‌گیری انجام می‌شد؛ امروز در فاصله زمانی حدود ۴ ساعته، نمایندگان کشورهای مختلف برای رای دادن به سالن این مجمع آمدند.

همه نمایندگی‌ها با ماسک، صورتشان را پوشانده بودند و در صفی طولانی به انتظار ایستاده بودند تا نوبت آنها برای حضور در سالن مجمع فرا رسد.

به این ترتیب، برای مجمع عمومی این دوره که از سپتامبر کار خود را آغاز خواهد کرد، ولکان بوزکر نامزد کشورهای غرب با ۱۷۸ رای از مجموع ۱۹۲ رای ماخوذه، ریاست آن را برعهده خواهد داشت.

سه رای نامعتبر بود و ۱۱ عضو هم رای ممتنع داده بودند در حالیکه برای این انتخابات تنها به ۹۰ رای نیاز بود.

ولکان بوزکر مسئولیت وزارت امور اتحادیه اروپا در کابینه ترکیه را برعهده داشته است و مذاکره‌کننده ارشد این کشور محسوب می‌شود.

همچنین در انتخابات پیش از این، اسپانیا، نپال، مجارستان، بوتسوانا، اروگوئه و شیلی ریاست کمیته یکم تا ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به خود اختصاص داده بودند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha