نیمی از روستاهای کوچک خراسان رضوی به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند

مشهد- ایرنا- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: تعداد کل روستاهای زیر ۲۰ خانوار در استان خراسان رضوی ۶۸۵ روستا است که ۳۰۷ روستا از این تعداد از خدمات شبکه ملی اطلاعات بهره‌مند شده‌اند.

علی دلگیر روز  جمعه با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اتصال این تعداد آبادی به خدمات شبکه ملی اطلاعات علاوه بر تکالیف مقرر در برنامه پنج ساله ششم برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار بوده است‌.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت های موجود در منابع دولتی، اتصال روستاهای زیر ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات در تکالیف مقرر در برنامه پنج ساله ششم برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: طراحی و جانمایی سایت‌های روستایی  برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار به گونه‌ای انجام می شود که بیشترین آبادی ها تحت پوشش قرار گیرند.
دلگیر افزود: از تیر ماه سال گذشته تاکنون از محل اعتبارات دولتی ۲۳۰ سایت تلفن همراه روستایی برای پوشش تلفن همراه و تامین ارتباط با شبکه ملی اطلاعات در برنامه توسعه ارتباطات روستایی استان برنامه ریزی شده  و در حال  نصب و راه اندازی است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر تقریبا دو هزار و ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان خراسان رضوی وجود دارد که ۸۲ درصد از آنها به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و تا پایان برنامه ششم این عدد باید به ۹۰ درصد ارتقا یابد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی تا انتهای سال و قبل از زمان اتمام برنامه ششم به سقف ۹۲ درصد اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات دست خواهد یافت.
دلگیر دسترسی به سرعت بالای شبکه و پایین بودن نرخ خدمات برای کاربران و سرویس‌دهندگان را از ویژگی‌های اتصال به شبکه ملی اطلاعات در روستاها عنوان کرد.
وی با اشاره به برپایی جلسه پاسخگویی به شکایات مردم طی روزهای اخیر از طریق سامانه سامد با شماره ۱۱۱ ادامه داد: در این برنامه که در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد ۱۰ نفر از روستائیان شکایات و درخواست‌های خود را مطرح کردند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: بیشتر این شکایات مربوط به عدم دسترسی به اینترنت و پوشش ضعیف آنتن دهی بوده است که با نصب پنج دکل مخابراتی تا نیمه اول تیرماه این مشکل رفع خواهد شد.
دلگیر افزود: تعطیلی باجه پست شهری و مجوز برای دفاتر پیشخوان از دیگر مشکلات و شکایات مطرح شده بوده است که رسیدگی شد.
هم اکنون ۵۰۰ دفتر پیشخوان شهری و ۲۰۰ دفتر آی.سی.تی روستایی در استان خراسان رضوی دایر است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ استان خراسان رضوی دارای سه هزار و ۲۸۱ روستا با افزون بر یک میلیون و ۷۳۰ هزار نفر جمعیت است که این میزان ۲۷ درصد جمعیت کل استان خراسان رضوی را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =