طرح‌های عمرانی شهر بیرجند با حضور معاون وزیر کشور افتتاح شد

بیرجند - ایرنا - طرح‌های عمرانی شهر بیرجند به طور همزمان با حضور معاون وزیر کشور و استاندار خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

آیین بهره‌برداری از فاز اول بوستان خطی نشاط، بهسازی خیابان جمهوری و احداث و بهسازی میادین شهر بیرجند عصر چهارشنبه با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی و شهری در محل بوستان خطی نشاط برگزار شد.

مهدی جمالی نژاد در ادامه سفر به استان خراسان جنوبی و بازدید از پروژه‌های عمرانی در شهرستان‌های فردوس، سرایان و بیرجند، این بوستان را در مرکز استان افتتاح کرد.

بوستان خطی نشاط به مساحت ۱۴.۵ هکتار در دو طرف بلوار پیامبر اعظم (ص) حد فاصل میدان دانشگاه آزاد تا میدان شهید آوینی واقع شده و شهرداری بیرجند برای اجرای این پروژه ۶۰ میلیارد ریال هزینه کرده است.

ایجاد مبلمان پارکی، پیست دوچرخه‌سواری، محوطه‌سازی، باند کندرو آسفالت، مسیر پیاده‌روی، پیست اسکیت، زمین ورزش همگانی، فضای سبز مناسب و آب نمای موزیکال از جمله امکانات فراهم شده در این مجموعه است.

فاز اول بهسازی خیابان جمهوری بیرجند نیز به طول یک هزار و ۶۰ متر و اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و احداث و بهسازی میادین طالقانی، توحید، الهیه، میدان سوم مدرس، مصطفی خمینی و شهید فهمیده با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد ریال افتتاح شد.

همچنین عملیات اجرایی احداث مخزن بتنی ذخیره آب فضای سبز شهرداری بیرجند با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، استاندار خراسان‌ جنوبی و جمعی از مسوولان استانی آغاز شد.

این مخزن به حجم ۵۰۰ هزار لیتر، بخشی از نیاز آبی فضای سبز منطقه شمال شهر بیرجند را برطرف خواهد کرد.

شهردار بیرجند در این آیین گفت: اعتبار مورد نیاز برای احداث این مخزن ذخیره آب یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده است. 

محمدعلی جاوید افزود: ۵۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات سفرهای شهرستانی استاندار و ۷۰۰ میلیون تومان از اعتبارات داخلی شهرداری تامین شده است.

معاون عمران وزیر کشور امروز از پروژه تالار شهر بیرجند نیز بازدید کرد. 

تالار بزرگ از پروژه‌های شاخص شهر بیرجند است که سال ۹۰ کلنگ‌زنی شد اما به دلیل کمبود اعتبار تا سال ۹۷ فقط ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و با پیگیری‌های استاندار و تزریق اعتبارات ویژه، جان دوباره گرفت. 

این پروژه ۷ هزار مترمربع زمین دارد و زیربنای آن ۱۰ هزار مترمربع است که شامل ۲ سالن ۵۰۰ نفری است و یکی سالن موسیقی و دیگری سالن آمفی تئاتر و اجتماعات و بقیه فضاهای آموزشی است.

طبق برنامه زمان‌بندی اعلام شده، تالار بزرگ شهر بیرجند به زودی بهره‌برداری می‌شود.

معاون وزیر کشور به همراه استاندار خراسان جنوبی با هدف آشنایی با محله فرزان و بافت تاریخی بیرجند و اطلاع از روند اجرای پروژه بازآفرینی شهری در این منطقه حضور یافت.

شهر بیرجند ۱۶۴ هکتار بافت فرسوده دارد که بخش عمده آن در همین ۲ محله واقع شده است.

هدف از اجرای طرح بازآفرینی شهری در این دو محله، بهسازی شرایط زندگی، تأمین امکانات رفاهی و توانمندسازی مردم بوده است.

همزمان با حضور معاون عمرانی وزیر کشور در این محدوده، فاز اول پروژه بهسازی خیابان جمهوری بیرجند به طول یک هزار و ۶۰ متر نیز به بهره‌برداری رسید.

شهرداری بیرجند برای بهسازی این گذر اصلی  که در محدوده بازار قدیمی شهر واقع شده ۲ میلیارد تومان هزینه کرده است.

معاون عمران وزیر کشور به همراه استاندار خراسان جنوبی از طرح بازآفرینی شهری در شهرستان سرایان نیز بازدید کردند.

محله هدف طرح بازآفرینی شهر سرایان ۴۸ هکتار است که ۱۰ هکتار آن بافت تاریخی است.

بازدید از کاروانسرا، آب انبار و بازار تاریخی میثم از برنامه‌های پیش بینی شده برای حضور معاون وزیر کشور در بافت تاریخی سرایان بود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای شرکت در نشست کاری شهرداران و روسای شورای اسلامی شهرها و شهرستان‌ها به میزبانی شهرستان فردوس و همچنین بازدید و افتتاح چند طرح به خراسان جنوبی سفر کرد و صبح امروز (چهارشنبه) وارد شهرستان فردوس شد.

تفاهم‌نامه کمک به تقویت توان خدماتی و عمرانی شهرداری‌های خراسان جنوبی نیز بین استانداری خراسان جنوبی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور امضا شد.

استان مرزی خراسان جنوبی با جمعیت حدود ۸۰۰ هزار نفر، ۱۱ شهرستان، ۳۰ شهر و هزار و ۷۵۰ روستا دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =