استاندار خراسان جنوبی: جمعیت کم از مشکلات تخصیص منابع است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: جمعیت کم یکی از مهمترین مشکلات در تخصیص منابع است در حالی که وسعت زیاد استان هزینه زیادی را صرف پروژه‌های عمرانی می‌کند.

محمدصادق معتمدیان روز چهارشنبه در نشست کاری شهرداران و روسای شورای اسلامی شهرها و شهرستان‌های خراسان جنوبی که با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در شهرستان فردوس برگزار شد افزود: با همه محدودیت‌ها در حوزه مدیریت شهری اعم از نیروی انسانی، اعتبارات و تجهیزات، انگیزه موجود و تلاش‌های شبانه‌روزی باعث خدمات قابل توجه در سراسر استان شده است.

وی گفت: از مجموع ۳۱ شهر استان تازه تأسیس خراسان جنوبی، ۲۵ شهر زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد و این استان به لحاظ وسعت با بیش از ۹ درصد مساحت کشور سومین استان پهناور ایران و به لحاظ جمعیت با دارا بودن یک درصد جمعیت کشور، بیست و هشتمین  و کم‌ تراکم‌ترین استان ایران است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: به دلیل بافت‌های تازه تاسیس علیرغم همه تلاش‌ها عقب‌افتادگی‌هایی در زمینه ساختار شهری داریم.

وی بیان کرد: به دلیل عدم درآمد شهرداری‌ها و از طرفی ضعیف بودن یا نبودن شهرک‌های صنعتی و درآمد حاصل از ۲ درصد و عوارضی که باید مردم پرداخت کنند در جایگاه سی و یکم درآمد مردمی هستیم که تعداد زیادی زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند.

معتمدیان با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها باید توانمندسازی شوند گفت: کشور در شرایط خاصی قرار دارد که در تحریم‌های ظالمانه به سر می‌بریم و کشور هر سال درگیر حوادث غیرمترقبه است که بسیاری از منابع کشور را صرف خود می‌کند.

وی افزود: آمادگی داریم در بخش اقتصادی شهرداری‌ها کمک کنیم و این آمادگی حتی در واگذاری معادن به شهرداری‌ها برای توانمندسازی آنها وجود دارد.

وی گفت: در بخش گلخانه‌ها تفاهم‌نامه‌ای را با جهاد کشاورزی برای احداث هزار هکتار منعقد کردیم که هفته گذشته در چند شهر فراخوان عمومی ابلاغ شد.

معتمدیان اظهار است: متاسفانه شهرداری‌ها از نظر امکانات و تجهیزات در وضعیت مناسبی نیستند که امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم بخش قابل توجهی از نیازها را برطرف کنیم.

وی افزود: در سفرهای شهرستانی با اشراف کاملی که از ظرفیت‌ها به وجود آمد از طریق منابع استانی و کمک نهادهای انقلابی بخش قابل توجهی از نیازهای عمرانی تکمیل و بهره‌برداری شد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در این طرح‌ها قرارگاه سازندگی، کمیته امداد، بنیاد برکت و سایر نهادها مشارکت کردند گفت: ۲ طرح صنعتی بزرگ در حوزه نساجی با همکاری شرکت ایدرو یکی از مهمترین این تفاهم‌نامه‌ها است.

وی اظهار داشت: در حوزه محرومیت‌زدایی از ظرفیت قانونی استقراض از بانک‌ها استفاده شد که به دنبال اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی از ماده ۵۶ جاده فردوس - بجستان هم در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معتمدیان با اشاره به دستاوردهای سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به استان با امضای چهار تفاهم‌نامه در جهت توسعه متوازن و ایجاد ۱۵ هزار و ۵۰۰ شغل پایدار گفت: استفاده از ظرفیت ۳۱۰ روز آفتابی با نصب هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی، ایجاد سه هزار شغل پایدار در زمینه صنایع دستی، اجرای ۷۵ طرح جهش تولید در بخش‌های صنعت، معدن، صنایع دستی، کشاورزی و زیرساختی با تزریق یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی در قالب سرمایه در گردش، کمک‌های فنی اعتباری و غیره، احداث پنج هزار واحد مسکن شهری از مواردی است که با اجرای تفاهم‌نامه‌ها محقق می‌شود.

وی افزود: طرح احداث پنج هزار واحد مسکن شهری در قالب پرداخت ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، ۴۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه و اختصاص زمین برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود و چون کمک خوبی به توسعه شهرها خواهد کرد لذا حمایت شهرداران و شوراها را در صدور پروانه‌ها و اختصاص تخفیف‌های ویژه می‌طلبد تا روند اجرای پروژه سرعت گیرد. 

وی گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال ۹۷ گازرسانی در ۳۰ شهر استان به اتمام رسید و با تمرکز به گازرسانی روستایی، ۳۰۰ روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند و ۴۰۰ روستای دیگر تا پایان دولت برخوردار می‌شوند.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در آبرسانی نیز تشکیل گروه بانکی را داشتیم که با ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار ۳۷ پروژه‌ای که استاندارد ساخت آن تا ۱۲ سال طول می‌کشید تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: در حوزه راه‌ها نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که در راه آهن با وجود همه محدودیت‌ها ۱۰۳ کیلومتر عملیات اجرایی آن آغاز شده و امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های استانی و ملی این پروژه را پیش ببریم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور امروز (چهارشنبه) برای شرکت در نشست کاری شهرداران و روسای شورای اسلامی شهرها و شهرستان‌ها به میزبانی شهرستان فردوس و همچنین بازدید و افتتاح چند طرح به خراسان جنوبی سفر کرد.

تفاهم‌نامه کمک به تقویت توان خدماتی و عمرانی شهرداری‌های خراسان جنوبی نیز بین استانداری خراسان جنوبی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور امضا شد.

استان مرزی خراسان جنوبی با جمعیت کمتر از ۸۰۰ هزار نفر، ۱۱ شهرستان، ۳۰ شهر و هزار و ۷۵۰ روستا دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha