۲۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۳
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83825024
۱ نفر

برچسب‌ها

نارندرا مودی: هند قادر به پاسخ قاطع به اقدامات تحریک آمیز است

دهلی نو- ایرنا- "نارندرا مودی" نخست وزیر هند روز چهارشنبه در اولین واکنش خود به درگیری اخیر میان نیروهای هندی و چینی در دره گالوان واقع در شرق لاداخ اعلام کرد که کشورش قادر به پاسخ قطعی به اقدامات تحریک آمیز است.

به گزارش خبرگزاری "ای ان آی" هند، مودی گفت: من می‌خواهم به ملت هند اطمینان دهم که از خودگذشتگی سربازان هندی به هدر نخواهد رفت. 
وی افزود: برای ما، اتحاد و حاکمیت ارضی از جمله مهمترین امور است. هند خواهان صلح است اما در صورت تحریک شدن می‌تواند پاسخ قاطع بدهد. 
نخست وزیر هند روز چهارشنبه با آمیت شاه وزیر کشور و سروزیران ۱۵ ایالت هند به صورت مجازی دیدار کرده و با آن‌ها در خصوص وضعیت مرزهای مشترک با چین گفت و گو کرد. 
اظهارات نخست وزیر هند یک روز پس از درگیری شدید نیروهای هندی و چینی در دره گالوان واقع در شرق لاداخ منتشر می‌شود. 
ارتش هند اعلام کرده است که در این درگیری ۲۰ سرباز هندی کشته شده‌اند و حال ۴ نفر دیگر وخیم گزارش شده است. 
 از سوی دیگر مقامات هندی اعلام کرده‌اند حدود ۴۰ سرباز چینی نیز در این درگیری کشته یا زخمی شده‌اند. اگرچه چین وقوع تلفات در میان نیروهای خود را تایید کرده است اما این کشور هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها یا زخمی‌ها منتشر نساخته است. 
درگیری مرزی هند و چین زمانی اتفاق می‌افتد که دو کشور بیش از یک ماه است در منطقه لاداخ در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده‌اند. 
 مناقشه مرزی میان هند و چین یکی از جدی‌ترین مناقشه‌های مرزی میان دو کشور از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. هند و چین در سال ۲۰۱۷ در منطقه دو کلم واقع در شرق هیمالیا شاهد تنش مرزی بودند که پس از ۷۳ روز و با دخالت رهبران دو کشور حل شد. 
همچنین هند و چین در سال ۱۹۶۲ یک جنگ مختصر بر سر اختلاف‌های مرزی داشتند.  
ناظران نظامی معتقدند یکی از دلایل افزایش تنش‌های مرزی میان هند و چین، ساخت یک باند فرودگاه و همچنین جاده در نزدیکی مرزها با چین است. هند سعی کرده است تجهیزات و زیرساخت‌های خود در امتداد مرزهای مشترک با چین را گسترش دهد.  
 مقامات آگاه هندی اعلام کردند که با وجود مذاکرات میان مقامات نظامی دو کشور، هنوز ارتش‌های دو کشور حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیستند. دهلی نو معتقد است که نیروهای چینی به خاک هند تجاوز کرده‌اند و برای پایان تنش، باید به درون خاک چین عقب نشینی کنند.  از سوی دیگر چین می‌خواهد هند ساخت و ساز را در تمام مناطق مورد اختلاف متوقف کند. 
هند و چین در مرزهای مشترک به طول بیش از ۳ هزار کیلومتر دارای اختلاف هستند و با وجود برگزاری مذاکرات مختلف مرزی، دو کشور هنوز نتوانسته‌اند این اختلافات را رفع کنند. 

 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =