پروژه‌های ۱۴۰۰ در شهرداری‌های سراسر کشور حمایت می‌شوند

بیرجند - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: شهرداران شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت یک پروژه را تعریف کنند که حتما تا پایان دولت به اتمام برسد و این پروژه‌ها حمایت می‌شوند.

مهدی جمالی نژاد روز چهارشنبه در نشست کاری شهرداران و روسای شورای اسلامی شهرها و شهرستان‌های خراسان جنوبی که به میزبانی شهرستان فردوس برگزار شد، از حمایت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از پروژه‌های عمرانی شهرداری شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت با عنوان پروژه‌های ۱۴۰۰ خبر داد. 

وی افزود: این پروژه‌ها در قالب پروژه‌های ۱۴۰۰ در سراسر کشور حمایت خواهند شد و فقط پروژه‌هایی حمایت می‌شوند که دارای طرح و برنامه مشخص باشند.

معاون وزیر کشور گفت: در بحث مدیریت پسماند اعتبارات خوبی اخذ شده و با اینکه اولویت با شهرهای شمال کشور است اما خراسان جنوبی را ویژه خواهیم دید.

وی بیان کرد: شهرداری‌ها می‌توانند برای کاهش هزینه در مدیریت پسماند و حمل و نقل از ظرفیت شرکت‌های منطقه‌ای استفاده کنند.

جمالی نژاد افزود: درخصوص تامین تجهیزات طبق تفاهم‌نامه یک سوم بین شهرداری، استانداری و سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حاضریم تا هر اندازه که نیاز باشد، کمک کنیم.

وی گفت: تفاهم‌نامه‌های خوبی در استان با بنیاد علوی، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) منعقد شده که در قالب این تفاهم‌نامه‌ها هر کمکی لازم باشد، چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اینکه شهرداران ضریب ماندگاری مسافران را با ایجاد زیرساخت‌ها در شهرشان فراهم کنند افزود: معرفی میراث فرهنگی و معنوی کمک شایانی به این حوزه خواهد کرد.

وی اظهار داشت: متاسفانه در معرفی شهرها خیلی ضعیف هستیم و شهرداران باید حق مردم خود را مطالبه کنند، متولیان هم با ایجاد تورهای تخصصی بعد از کرونا تجربه شهرداران موفق را به اشتراک بگذارند.

جمالی نژاد گفت: مدتی که در سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مشغول بودم کشور سخت‌ترین شرایط ممکن را گذرانده که در طول تاریخ بی‌سابقه است.

وی افزود: نوروز ۹۸ بیش از ۲۵ استان کشور درگیر سیل شدند و ۱۶۰ هزار منزل مسکونی تخریب شد، قضیه سهمیه‌بندی بنزین، کرونا، قرنطینه و تحریم‌های ظالمانه یکی پس از دیگری شرایط را سخت کرد.

وی گفت: با همه مشکلات اما از خیلی کشورهایی که ادعا داشتند، بهتر عمل کردیم زیرا خیلی از آنها سیل و دیگر مسایل را نداشتند و تحریم هم نبودند.

معاون وزیر کشور افزود: از سال گذشته عملیات اجرایی ۴۰ هزار پروژه جدید زودبازده را در روستاها و شهرهای کوچک با همکاری بسیج سازندگی در استان‌ها شروع کردیم که ۳۰ هزار از آنها تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود باید اعتقاد داشته باشیم که با ظرفیت و استفاده از توان خودمان می‌توانیم زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه شویم و این باور باید در شهرداری‌ها و شوراها با جدیت تقویت شود.

مدیریت شهری به ظرفیت‌های شهر اتکا کند

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که اقتصاد کشور نباید به درآمدهای نفتی متکی باشد و در حال حاضر یک الزام عمده مدیریت شهری باید اتکای روزافزون به ظرفیت‌های شهر به جای اتکا به درآمدهای نفتی و کمک‌های دولتی باشد.

جمالی نژاد افزود: در وضعیت کنونی کشور باید به دنبال آن باشیم که اتکای اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم و شهرداری به عنوان یک نهاد مستقل و غیردولتی باید به خودش متکی باشد و با استفاده از ظرفیت موجود شهر را اداره کند.

وی تاکید کرد: شهرداری‌ها زمینه را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف شهری فراهم کنند تا به عنوان یک نهاد مستقل وابسته نباشند.وی گفت: تا وقتی بحث‌های مربوط به نفت نبود، به دنبال درآمد پایدار نرفتیم و شهرداری‌ها هم همین طور اقدام کنند زیرا قوی شدن فقط مربوط به حوزه‌های نظامی نیست بلکه حوزه‌های شهر و روستا را هم شامل می‌شود.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید به کمک دولت و مدیریت شهری بیاید گفت: انتظار داریم بخش خصوصی ضمن اینکه باید باری از دوش دولت و مدیریت شهری بردارد، بتواند با اتکا به ظرفیت‌های خود در حوزه اشتغالزایی برای جوانان هم نقش آفرین بوده و به توسعه استان و شهرها و روستاهای آن کمک کند.

وی افزود: مردم باید بتوانند در تعیین سرنوشت  شهر و محله خود مشارکتی فعال و موثر داشته باشند و تمامی شهروندان باید احساس کنند که نقش آنها در اداره شهر تعیین کننده است که این مهم نیازمند توجه لازم اعضای شوراهای اسلامی شهرها و شهرداری‌ها به انتظارات مردمی از مدیریت شهری است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور امروز (چهارشنبه) وارد فردوس شد و به همراه استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی از برخی طرح‌های عمرانی در این شهرستان بازدید کرد.

بازدید از طرح‌های عمران شهری در سرایان و بیرجند و افتتاح چند طرح عمرانی در مرکز استان از دیگر برنامه‌های سفر جمالی نژاد به خراسان جنوبی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =