احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونایی در قزوین

قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: در صورت بی توجهی جامعه نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، احتمال بازگشت دوباره محدودیت‌ها در استان که از اواخر سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال وضع شده بود، وجود دارد.

هدایت الله جمالی پور سه شنبه شب در نشست گفت و گوی ویژه خبری با اعلام این موضوع، افزود: تلاش داشتیم تا در پایان خرداد ماه جشن پایان کرونا را بگیریم اما متاسفانه بی توجهی برخی به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی موجب شد تا این اتفاق رقم نخورد.

وی با تاکید بر رعایت شهروندان نسبت به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی و با بیان اینکه کرونا هنوز تمام نشده و خطر آن جدی است،اظهار داشت: ما در برابر جان و سلامت مردم مسئول هستیم و در صورت بی توجهی به این موضوع و قرار گیری استان در وضعیت بغرنج و قرمز ، دوباره محدودیت های سابق کرونایی را بازمی گردانیم.

استاندار قزوین با اشاره به تلاش شبانه روزی کادر درمان و پزشکی برای خدمت رسانی به بیماران کرونایی،گفت: برخی از خدمت رسانان و ایثارگران حوزه درمان برای ۲ ماه خانواده خود را ندیدند و روا نیست که با بی احتیاطی خود زحمت آنان را در این شرایط سخت مضاعف کنیم.

وی اظهار داشت: پروتکل های بهداشتی برای آسایش مردم و حضور امن آنها در اجتماع در شرایط پرخطر امروزی اتخاذ شده و اگر این موارد رعایت نشوند می توانند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشند.

جمالی پور با بیان اینکه مردم در اماکن شلوغ باید از ماسک استفاده کرده و فاصله یک و نیم متری با افراد را حفظ رعایت کنند و تا جای امکان از حضور در مکان های پرازدحام بپرهیزند،افزود: وقتی یک فرد آلوده نکات بهداشتی را رعایت نکند، اگر افرادی را دچار آلودگی و بیماری کند گناهکار است و اگر نه به شکل قانونی امکان برخورد با او وجود نداشته باشد اما شرعا و اخلاقا باید پاسخگوی وجدان خود باشد.

وی از بی توجهی برخی شهروندان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی که سلامت سایر شهروندان را به خطر می اندازد انتقاد کرد و گفت: با وجود تعطیلی تالارهای پذیرایی، برخی در این شرایط اقدام به برگزاری جشن عروسی در خانه های خود می کنند و با این کار عزیز ترین افراد خود را در معرض آلودگی قرار داده و جان آنها را به خطر می اندازند.

استاندار قزوین گفت: موردی داشتیم که یک هفته پس از برگزاری جشن عروسی در یک خانه، داماد به کرونا مبتلا شده و متاسفانه جان خود را از دست داد.

نماینده عالی دولت در استان قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه کرونا با تبعات منفی خود برخی آثار مثبت را نیز با خود به همراه داشت و فرصت هایی را نیز برای ما ایجاد کرد که نباید از آنها به سادگی گذشت،گفت: شیوع این بیماری موجب شد تا اتحاد، یکدلی و انسجام در جامعه ما تقویت شود.

توزیع ۱۰۰ هزار بسته معیشتی و جمع آوری ۲۰۰ میلیارد ریال کمک های مردمی در حوزه مقابله با کرونا در قزوین

وی با بیان اینکه حمایت مردم از رزمندگان حوزه سلامت و توجه آنها به آسیب دیدگان کرونا صحنه های زیبایی را در کشور ما از جمله استان قزوین خلق کرد،افزود: حجم کمک های مردمی جمع آوری شده در این خصوص بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال بوده و همچنین شاهد توزیع ۱۰۰ هزار بسته معیشتی در بین افراد نیازمند بودیم.

استاندار قزوین گفت: مجموعه سپاه و بسیج، جمعیت هلال احمر، کمیته امداد و بهزیستی، اتاق بازرگانی، صنعت و معدن و کشاورزی، اصناف و بازاریان و خیران همه و همه پای کار بودند و به کمک آسیب دیدگان ناشی از کرونا شتافتند که باید از آنها قدردانی کرد.

جمالی پور در بخش دیگری از صحبت های خود بر لزوم توسعه و تقویت دولت الکترونیک تاکید کرد و گفت: گام های ارزشمندی در این حوزه در دولت دکتر روحانی برداشته شده به طوری که در حال حاضر اکثریت نقاط استان به جز چند محدوده صعب الاعبور از فیبر نوری و امکان ارتباط مخابراتی و دسترسی به اینترنت برخوردار هستند.

وی اظهار داشت: در برخی نقاط مانند بخش هایی از طارم سفلی مشکلاتی در خصوص دسترسی به اینترنت وجود دارد که پیگیر حل آنها هستیم که از مطالبات به حق مردم این منطقه است.

این مسوول در پاسخ به طولانی شدن مدت سرپرستی اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز گفت: این گلایه را ما نیز داریم و حتما از طریق ارتباط با وزراتخانه متبوع طی ۱۰ روز آینده این موضوع را تعیین و تکلیف خواهیم کرد.

ادارات دارای سرپرست در قزوین بزودی تعیین و تکلیف می شوند

استاندار قزوین اظهار داشت: دیگر هیچ اداره و دستگاهی در استان نباید به شکل سرپرستی اداره شود و در همین راستا سرپرستانی که دارای عملکرد مناسب بوده تثبیت خواهند شد و سرپرستان عده ای از دستگاه ها نیز با هدف بهبود خدمات رسانی دستگاه مربوطه تغییر خواهند کرد.

وی در ادامه در خصوص پرسشی در مورد گرانی مسکن و اجاره بها در قزوین نیز گفت: مردم در شرایط سخت باید به یکدیگر رحم کنند و گذشت داشته باشند.

این مسوول با بیان اینکه برخی از گرانی ها منشاء سوداگری و سودجویی دارد و خارج از دایره اخلاق و انسانیت بوده و ناشی از بی رحمی بعضی افراد است،اظهار داشت: در شورای تامین استان تاکید شده که منشاء گرانی های خارج از دایره های معمول اقتصادی مورد توجه قرار گرفته و با افراد متخلف و سودجو که موجب برهم زدن آرامش جامعه و نظم اقتصادی می شوند، با قاطعیت برخورد شود. 

استاندار قزوین در ادامه با اشاره به نام گذاری امسال به نام "جهش تولید" و با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری برای ۱۰ سال است که برای سالها شعارهایی با مضمون اقتصادی انتخاب می کنند،افزود: توسعه اقتصادی کشور یک ضرورت انکار ناپذیر است و همه باید با تمام وجود در این راستا حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه استان قزوین در حوزه نیروی انسانی و منابع از ظرفیت های بی بدیلی برخوردار است،اظهار داشت: باید همت به خرج داده و استفاده بهتری از این ظرفیت ها داشته باشیم تا شاهد توسعه بیشتر و بهتر استان باشیم.

جمالی پور با بیان اینکه در گذشته برخی برنامه ریزی ها در استان اشتباه بوده و مشکلاتی را به همراه داشته است،افزود: برای پرهیز از این اشتباهات مدل توسعه استان را مبتنی بر ظرفیت های هر منطقه و منابع آن قرار داده ایم و قطب بندی توسعه استان شناسایی شده و جهت گیری توسعه استان بر این مبنا دنبال و پیگیری خواهد شد.

برنامه ریزی برای بالفعل کردن ظرفیت های کشاورزی و گردشگری قزوین

این مسوول با بیان اینکه قزوین علاوه بر بخش صنعت در حوزه گردشگری اعم از تاریخی و طبیعی از ظرفیت های فراوانی برخوردار است،افزود: متاسفانه قزوین در گذشته از این محل هیچ درآمد و عایدی نداشته است و بیشتر به عنوان یک استان عبوری مطرح بوده بنابراین تلاش داریم تا با معرفی ظرفیت ها و تقویت زیرساخت ها و رونق سرمایه گذاری در این بخش، این استان را به یکی از مقاصد گردشگری کشور تبدیل کنیم.

وی همچنین ظرفیت های کشاورزی قزوین را قابل توجه دانست و گفت: پیش از این که قزوین به عنوان استانی صنعتی مطرح باشد به عنوان استانی کشاورز خیز مطرح بوده و باید در این بخش نیز با ارتقای بهره وری و توجه به فناوری از کشاورزی سنتی عبور کرده و به کشاورزی مدرن دست یابیم.

استاندار قزوین گفت: ظرفیت کشاورزی دشت قزوین به قدری بالاست که مقام معظم رهبری به آن توجه داشته و در خصوص آن رهنمود داشته اند و ما باید حتما به این ظرفیت قابل توجه به شکل ویژه توجه کنیم.

استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ابلاغ مصوبه معافیت مالیاتی شهرک صنعتی کاسپین،گفت: با پیگیری های فراوان به وعده ای که به صنعتگران این شهرک داده بودیم، عمل کردیم و جا دارد در این خصوص از معاون اول رئیس جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی که با وجود تنگناهای دولت همراهی خوبی برای تصویب این مصوبه داشتند، قدردانی کنم.

وی اظهار داشت: با این مصوبه صنعتگران شهرک کاسپین بار دیگر از معافیت مالیاتی برخوردار شدند که در سالهای اخیر به دلیل تغییر بخشنامه ها و مقررات این موضوع لغو شده بود و بدون شک این مسال هرونق سرمایه گذاری در این شهرک صنعتی پرتقاضا را به همراه خواهد داشت.

اجازه تملک واحدهای بدهکار بدون هماهنگی با استانداری داده نمی شود

استاندار قزوین در ادامه با تاکید بر حمایت ویژه از صنایع و فعالان عرصه تولید،گفت: از زمانی که مسئولیت استانداری در قزوین را برعهده گرفتم اجازه تملک هیچ واحدی به بانک ها را به بهانه بدهی ندادم.

وی با بیان اینکه بانک ها قادر به بنگاه داری نیستند، اظهار داشت: از سویی دیگر تسهیلاتی پرداختی بانک ها به صنایع، سپرده های مردمی هستند که باید بازگردند بنابراین تاکید شده قبل از هر گونه تملک واحدهای بدهکار هماهنگی لازم با استانداری و ستاد اقتصاد مقاومتی به عمل آید تا با حمایت های لازم واحد تولیدی مربوطه به چرخه تولید بازگشته و با بهبود وضعیت خود بتواند بدهی هایش را پرداخت کند و همچنین اگر مالک واحد تولیدی اهلیت لازم را برای ادامه کار نداشته باشد، جایگزینی با سرمایه گذار دارای اهلیت در دستور کار قرار می گیرد تا ضمن پرداخت بدهی های بانکی چرخ واحد تولیدی بچرخد و تولید و اشتغال آن حفظ و یا احیا شود.

این مسوول با بیان اینکه برخی بانک ها در گذشته هرکاری دلشان می خواست انجام می دادند،خاطرنشان کرد: با هماهنگی ها و اقدمات انجام شده امروز بانک های استان همراهی بسیار خوبی را با مدیران اجرایی و کارگروه های اقتصادی استان در جهت حمایت از تولید دارند و از بانک های خصوصی نیز انتظار می رود که به مصوبه ها و بخشنامه های ابلاغی پایبند باشند در غیر این صورت مطابق با قانون با آنها برحورد خواهد شد.

وی اظهار داشت: تقدیر از مدیران بانکی دارای عملکرد خوب و همچنین برخورد و جابه جایی مدیران بانکی دارای عملکرد ضعیف را در دستور کار داریم.

برخی از کلان طرح های قزوین ظرف امسال و سال آینده به بهره برداری می رسند

استاندار قزوین در قسمت دیگری از صحبت های خود با اشاره به تعیین ۱۵ کلان طرح یا مگا پروژه در استان، اظهار داشت: برخی از این طرح ها که نقش مهمی در توسعه استان خواهند داشت تا پایان امسال و برخی نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ تکمیل و به بهره برداری می رسند.

جمالی پور در ادامه با بیان اینکه به منظور تکمیل طرح های نیمه تمام دولت، واگذاری آنها به بخش خصوصی در دستور کار است،افزود: این موضوع ظرفیت خوبی است تا شاهد تکمیل طرح های نیمه کاره باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از طرح ها با پیشرفت زیر ۷۰ درصد وجود دارد که انتقال آنها به بخش خصوصی موجب تکمیل شان و جلوگیری از هدررفت سرمایه های ملی می شود، اضافه کرد: دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی که این طرح ها را برعهده بگیرند به طور ویژه حمایت خواهد کرد.

استاندار قزوین گفت: این طرح ها بیشتر طرح شامل پروژه های فرهنگی، ورزشی در شهرها و روستاها هستند که پروژه تالار فرهنگی هنری شهر قزوین از جمله آنهاست و طرح هایی که جنبه ملی داشته و عظیم هستند را شامل نمی شوند و چنین طرح هایی را دولت خود به سرانجام خواهد رساند.

وی ادامه داد: یکی از این طرح های بزرگ سد نهب است که تلاش داریم تا در دهه مبارک فجر امسال آنرا به بهره برداری برسانیم و همچنین امسال ۵۰۰ میلیارد برای تکمیل سد بالاخانلو نیز اختصاص پیدا کرده است.

۸۰ طرح عمرانی نیمه تمام در قزوین امسال به بهره برداری می رسند

استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در مجموع امسال ۸۰ طرح عمرانی نیمه کاره در نقاط مختلف استان با اختصاص یک هزار میلیارد ریال تکمیل و به مرحله بهره برداری خواهد رسید. 

وی همچنین در خصوص ضرورت ارتباط صنعت با دانشگاه سخن گفت و اظهار داشت: جای تاسف است که در کشور ما که سابقه بالای علمی دارد و در زمانی که در اروپا چیزی به نام علم و پژوهش وجود نداشت شاهد ارتباط بین صنعت و دانشگاه بودیماما  امروز چنین ارتباطی را شاهد نیستیم.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: اگر خواهان دستیابی به توسعه و ارتقای کیفی تولیدات خود هستیم حتما باید شاهد پیوند عمیق بین صنعت و دانشگاه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: درب صنعت باید به روی دانشگاهیان باز باشد و اهالی دانشگاه نیز باید در پی ایجاد پیوند و ارتباط مناسب و عمیق با بخش صنعت باشند.

مطالبات گندم کاران در کمترین زمان ممکن پرداخت می شود

جمالی پور در ادامه به برخی موضوعات روز استان مانند آغاز خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: از کشاورزان تقاضا داریم تا گندم خود را تحویل مراکز تعیین شده بدهند و با واسطه ها و دلالانی که تلاش می کنند تا چرخه عرضه و تقاضا در خصوص محصولات استراتژیکی مانند گندم را به سود خود رقم بزنند را نیز با جدیت برخورد خواهیم کرد.

وی با اشاره به کنترل مبادی ورودی و خروجی استان برای جلوگیری از خروج گندم با هماهنگی با نیروی انتظامی، اظهار داشت: امسال تمهیدات لازم اندیشیده شده تا مطالبات گندم کاران در کم ترین زمان در اختیار آنها قرار بگیرد و پرداخت شود.

استاندار قزوین همچنین به افزایش حوادث غرق شدگی در استان اشاره کرد و آنرا ناشی از بی احتیاطی افراد دانست و خواستار توجه بیشتر مردم هنگام حضور در کنار رودخانه ها و تفرجگاه های آبی شد.

وی همچنین با اشاره به رشد آتش سوزی اراضی ملی و کشاورزی،گفت: برخی از این حوادث سهوی و در اثر آتش سوزی باقی مانده گیاهان توسط کشاورزان و برخی نیز عمدی به دلیل خصومت های شخصی افراد با یکدیگر رقم می خورد که در هر دو مورد با مسببان این حوادث به طور جدی برخورد خواهد شد و دستور داده شده تا دستگاه های ذیربط نظارت های خود را برای پیشگیری از این حوادث بیشتر کنند و البته مردم نیز باید احتیاط و مراقبت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =