۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۱
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 83824586
۰ نفر

برچسب‌ها

نابودی ۴۳۵ هکتار از جنگل‌های گچساران

تهران- ایرنا- نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها با اعلام این که آتش‌سوزی در جنگل‌های گچساران ادامه دارد، گفت: با مهار یک منطقه، آتش‌سوزی در منطقه دیگری شروع می‌شود و تاکنون ۴۳۵ هکتار از جنگل‌های گچساران نابود شده است.

حبیب‌الله عاملی مقدم روز سه‌شنبه با بیان اینکه شهر گچساران از شهرهای جنوبی و گرم استان کهگیلویه و بویراحمد است، افزود: گچساران به بام نفتی ایران معروف است و بعد از اهواز بزرگ‌ترین معادن نفت و گاز کشور در این شهر قرار دارد، در حالی که از کمترین امکانات در حوزه حفاظت از محیط زیست برخوردار است.

وی با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های زاگرس تصریح کرد: چند سالی است که جنگل‌های شهرستان گچساران و استان کهگیلویه و بویراحمد دچار آتش‌سوزی شده و ده‌ها هکتار از این جنگل‌های ارزشمند به خاکستر تبدیل می‌شود، درحالی‌که می‌شود با استخدام نیروی انسانی و یگان حفاظت از محیط‌زیست از خسارت به این سرمایه ملی جلوگیری کرد تا هرساله شاهد از بین رفتن درختان صدساله بلوط و جانوران وحشی نباشیم.

نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها افزود: متأسفانه انواع گیاهان و حیوانات در این آتش‌سوزی‌ها از بین می‌روند که بسیار دردناک و زیان‌بار است. حیوانات مانند لاک‌پشت، مار، سنجاب، کفتار، روباه و ... زنده در آتش می‌سوزند و ما کاری انجام نمی‌دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد، جنگل‌های زاگرس پس از شمال کشور رتبه دوم را از نظر وسعت در کشور  و حدود ۲۰ درصد از جنگل‌های زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. باوجود این وسعت از جنگل در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران در مجموع  ۱۶۰ نفر در محیط‌زیست در استان فعالیت دارند که از این شمار تنها ۸۶ نفر محیط‌بان هستند و سهم گچساران از این تعداد نیرو بعنوان بزرگ‌ترین منطقه درگیر آتش‌سوزی در کشور ، تنها ۱۵ نفر بوده این در حالی  که این شهرستان دارای ۳ منطقه حفاظت‌شده کوه خامی، کوه دیل و کوه سرخ است.

عاملی مقدم هم‌چنین در خصوص اعتبارات محیط‌زیست استان نیز گفت: متأسفانه کل اعتبارات سالانه ی محیط‌زیست استان  ۳.۷ میلیارد تومان است؛ و از این مبلغ نیز یک میلیارد تومان سهم شهر گچساران بوده  که امسال تنها ۳۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: باوجود این که تمام آتش‌سوزی‌های استان در شهرستان گچساران رخ داده است اما محیط‌زیست این شهرستان تنها ۲۵ نفر نیرو دارد که ۲ نفر از آن‌ها نیز مشاور هستند.

وی با تاکید بر این که گچساران ضعیف‌ترین امکانات در حوزه حفاظت از محیط‌زیست را دارد، افزود: برای مثال این شهرستان تنها ۵ دستگاه دمنده برای خاموش کردن آتش دارد که نسبت به وسعت آتش‌سوزی اصلاً به چشم نمی‌آید. همچنین ابتدایی‌ترین وسایل مانند لباس آتش‌نشانی را ندارد و حتی نمی توانند نیازهای اولیه از جمله مواد غذایی را برای کسانی که برای مهار آتش تلاش می‌کنند، تامین کنند.
عاملی مقدم از مسوولان کشوری خواست تا فکری جدی برای جلوگیری از تکرار آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس کنند و افزود: پیشنهاد ما این است که برای فصل گرما که خطر آتش‌سوزی بالاست حفاظت از محیط‌زیست را به پیمانکاران خصوصی واگذار کنند تا بتوانند بصورت جدی مراقب جنگل‌ها باشند؛ و از سوی دیگر برای پنج یا ۶ ماه گرم سال چند بالگرد آتش‌نشان در استان مستقر کنند تا بدون تشریفات اداری هر چه سریع‌تر نسبت به مهار آتش اقدام شود.

وی ضمن ابراز تأسف از عملکرد ضعیف مسوولان کشوری گفت: در این حادثه تنها نیروهای مردمی پای‌کار بودند که باید بطوری جدی آز آنان قدردانی کرد.

عاملی مقدم بابیان این که هنوز آتش‌سوزی بصورت کامل مهار نشده است بیان کرد: آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان گچساران هنوز ادامه دارد و با مهار یک‌خطه در منطقه دیگری آتش‌سوزی شروع می‌شود. متأسفانه واکنش به مهار آتش‌سوزی بسیار کند است و بعد از دو یا سه روز و پس از نابودی چند هکتار جنگل کمک‌ها تازه می‌رسد. درحالی‌که اقدام اولیه می‌تواند از این فاجعه جلوگیری کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =