اصلاح رفتارهای پلیس، عقب نشینی ترامپ در برابر اعتراضات ضد نژادپرستانه 

تهران- ایرنا- با ادامه اعتراضات ضد نژادپرستانه در سراسر آمریکا، سرانجام دونالد ترامپ و جمهوریخواهان مجلس سنا حاضر به پذیرفتن انجام تغییرات در رفتارهای پلیس شدند. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برای راضی کردن معترضان به عقب نشینی، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قرار است اقدامات اجرایی اجرایی رویه‌های پلیس را اعلام کند و جمهوریخواهان مجلس سنا نیز در حال آماده کردن بسته تغییرات رفتار پلیس آمریکا هستند. 

تلاش جمهوریخواهان برای آماده کردن سریع بسته تغییرات رفتارهای پلیس آمریکا در حالی در اولویت کاری قرار گرفته که اعتراضات خیابانی در سرتاسر شهرهای آمریکا به دلیل مخالفت با خشونت‌های پلیس و بی‌عدالتی به تهدید امنیت ملی تبدیل شده‌اند. 

میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا در همین مورد گفت که جمهوریخواهان در حال ارائه "یک پیشنهاد جدی برای اصلاح اجرای قانون" هستند. 

کمیته دادگستری سنا نیز قرار است بعد از ظهر سه شنبه یک جلسه دادرسی گسترده در مورد "استفاده پلیس از زور و روابط جامعه" برگزار کند. 

به دنبال کشته شدن فلوید به دست درک شاوین افسر پلیس آمریکا در شهر مینیاپولیس که ۲۶ ماه مه (۶ خرداد) رخ داد، آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان در چند هفته اخیر شاهد تظاهرات در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس بوده‌اند. 

فلوید در حالی که پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا آمریکا زانوی خود را بر گلوی او گذاشته بود، فریاد می‌زد "زانویت را بردار، نمی‌توانم نفس بکشم" به قتل رسید. در پی مرگ وی، موجی از اعتراض‌های گسترده ضد تبعیض نژادی این کشور و سراسر جهان را فراگرفت. 

در همه ایالت‌های آمریکا اعتراض به ساختارهای تبعیض آمیز کاخ سفید همه گروه‌های نژادی و حتی سفیدپوستان را هم به خیابان‌ها آورده‌است؛ در برخی ایالت‌ها زمزمه‌های استقلال بسیار پررنگ شده است. هراس از عمیق شدن بحران و تجزیه ایالات متحده باعث شد تا دونالد ترامپ از ارتش و نیروهای گارد ملی برای سرکوب معترضان کمک بخواهد و همین امر به تعمیق بحران و حتی مخالفت برخی اعضای دولت و چهره‌های سیاسی منجر شده است. 
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =