تمامی بازارها وصنف های غیرضروری هرمزگان تعطیل است

بندرعباس- ایرنا، استاندار هرمزگان گفت: به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا و قطعی این زنجیره تمامی بازارها، پاساژها، مراکز خرید و صنف های غیرضروری استان در سه روز پایانی هفته تعطیل است.

فریدون همتی شامگاه سه شنبه با اعلام این خبر افزود: در این مدت تنها صنف های ضروری و عرضه کننده کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم، فعال بوده و به ارائه خدمات می‌پردازند.
وی بیان داشت: همچنین در روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ خردادماه تمامی مراکز تفریحی، گردشگری، پارک ها و بوستان ها نیز در هرمزگان تعطیل هستند.
استاندار هرمزگان اظهارداشت: در این سه روز تعطیلات پیش روی، محدودیت رفت وآمد در تمامی جاده ها، محورهای مواصلاتی و بنادر مسافری استان اعمال می‌شود و از هرگونه سفر غیرضروری به شهرها، روستاها و جزایر جلوگیری خواهدشد.
همتی ادامه داد: تمامی روستاهای استان هرمزگان نیز از ابتدای هفته جاری به مدت ۱۴ روز قرنطینه هستند و ورود و سفر غیرضروری به روستاها ممنوع است.
وی یادآورشد: برگزاری هرگونه مراسم عروسی، ختم و تجمع نیز در سراسر هرمزگان تا عادی شدن شرایط استان ممنوع بوده و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می‌شود.
استاندار هرمزگان ادامه داد: فرمانداران نیز مکلف به نظارت دقیق برای اجرای تصمیم‌های ذکرشده هستند و با همکاری و حضور فعال نیروی انتظامی اعمال محدودیت‌ها را نظارت و اجرایی کنند.
وی گفت: ناظرین و بازرسان بویژه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیز در این مدت به صورت جدی از بازارها و مراکز خرید نظارت داشته باشند  و با متخلفان برخورد کنند.

همتی تاکیدکرد: درحال حاضر ظرفیت بسیاری از بخش‌های بیمارستانی و تخت‌های مراقبت‌های ویژه مربوط به بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان تکمیل شده و تنها راه عبور از این وضعیت رعایت اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی و خودداری از مسافرت و رفت وآمدهای غیرضرور است.
استاندار هرمزگان در پایان از مردم خواست در این سه روز تعطیلی برای حفظ سلامتی خود و دیگران و کمک به کادر  پزشکی و درمان درخانه بمانند و مهمانی و دورهمی خانوادگی نداشته باشند تا با رعایت این موارد، زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع شود. 
کرونا ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =