۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۶
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 83824517
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایندگان عراق جزئیات گفت‌وگوی بغداد - واشنگتن را بررسی کردند

بغداد - ایرنا- نمایندگان پارلمان عراق امروز (سه شنبه) در نشستی با حضور اعضای تیم مذاکره کننده به ریاست معاون اول پارلمان جزئیات گفت‌وگوی راهبردی بغداد - واشنگتن را بررسی کردند.

دفتر معاون اول رییس پارلمان، «حسن الکعبی» در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست با حضور شماری از روسا و نمایندگان کمیته‌های پارلمانی برای بحث و تبادل نظر در مورد جزئیات گفت‌وگوهای عراقی و آمریکایی که پنجشنبه گذشته آغاز شده است و آگاهی از مراحل و اصول امنیتی و اقتصادی در این گفت و گوها برگزار شد.
در این بیانیه آمده است، در این نشست تیم مذاکره کننده دولت با ایالات متحده به سرپرستی معاون ارشد وزیر امورخارجه،  «عبدالکریم هاشم مصطفی»، «محمد الحاج حمود» و شماری دیگر از شخصیت های هیات گفت‌وگو کننده سخنان کاملی در باره گفت‌وگو با طرف آمریکایی ایراد کردند.
این بیانیه افزود، هیات مذاکره کننده تأکید کرد که گفت‌وگوها "خوب" و «موفق "بوده و مطابق با تصمیم‌های مربوطه از طرف قوه مقننه و مجریه عمل شده است.
بر اساس اعلام هیات عراقی، در ماه جولای آینده گفت وگوهای راهبردی بعدی با واشنگتن آغاز خواهد شد و ایده‌های مطرح شده توسط اعضای پارلمان در آنها لحاظ می‌شود.
بیانیه آورده که الکعبی معاون اول رئیس پارلمان در این نشست تأکید کرده که موضوع خروج نیروهای آمریکایی باید در اولویت نخست همه گفت‌وگوهای آینده و توافق‌های مشترک قرار گیرد.
وی خطاب به هیات عراقی اظهار کرد که گفت و گوی شما باید مبتنی بر حاکمیت و منافع عراق و مردم آن باشد.
نمایندگان پارلمان در این نشست بر اولویت هایی که باید در گفت‌وگوهای آینده با طرف آمریکایی گنجانده شود از جمله جنبه های امنیتی، اقتصادی و مالی، فرهنگ، گردشگری، باستان شناسی ، روابط دو جانبه خارجی، سرمایه گذاری و آموزش عالی تاکید کردند.
در همین حال، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق جمعه گذشته، یک روز پس از گفت‌وگوی راهبردی میان نمایندگان بغداد و واشنگتن اعلام کرد که در این گفت‌وگو دو طرف در باره خروج نیروهای آمریکایی از کشور به توافق رسیدند.
گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا عصر پنجشنبه گذشته به وقت بغداد از طریق ویدیو کنفرانس با حضور تیم های سیاسی و کارشناسی دو طرف برگزار شد.
الکاظمی گفت که بغداد در  گفت و گوهای راهبردی، به یک دستاورد بزرگ دست یافت.
وی ادامه داد که در این گفت و گوها بر اصل حاکمیت و منافع عراق تاکید شد و ما موفق شدیم به نتایج عالی برسیم.
نخست وزیر عراق اظهار کرد که خروج آمریکا از عراق مورد تایید همه گفت و گو کنندگان قرار گرفت و تصمیم پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای بیگانه از کشور به رسمیت شناخته شد.
وی توضیح داد که همکاری ها در زمینه روابط اقتصادی و سایر بخش ها با آمریکا وجود خواهد داشت و عراق در گفت و گوهای راهبردی  به دستاورد بزرگی دست یافت.
از سوی دیگر، دولت عراق و آمریکا بامداد جمعه گذشته با انتشار بیانیه مشترکی در باره  گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور، بر کاهش نیروهای آمریکایی از عراق تأکید کردند.
در متن این بیانیه مشترک آمده است: بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال ۲۰۰۸ منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث‌های این نشست از طریق جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزیر امور خارجه عراق و دیوید هیل به نمایندگی از دولت ایالات متحده آمریکا برگزار شد و موضوعاتی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، موضوعات سیاسی و روابط فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بیانیه می افزاید: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق‌نامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت ارضی و تصمیمات صادره از سوی مقامات قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =