دولت نجات ملی یمن: سازمان ملل اعتبار سازمان‌های بین‌المللی را زیر سؤال برد

تهران-ایرنا-"ضیف‌الله الشامی" سخنگوی دولت نجات ملی یمن سه‌شنبه شب گفت: تصمیم سازمان ملل متحد برای حذف نام ائتلاف متجاوز سعودی از فهرست ناقضان حقوق کودکان در یمن، اعتبار سازمان‌های بین‌المللی و اصول آن را زیر سؤال می‌برد.

به گزارش تارنمای شبکه "المسیره" یمن، الشامی تصریح کرد: تصمیم "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد در واقع کودکان یمنی را به اهدافی برای حمله ائتلاف سعودی تبدیل کرده و سازمان‌های بین‌المللی را در این جنایت سهیم می‌کند.

سخنگوی دولت نجات ملی یمن، گوترش و سازمان‌های بین‌المللی را مسؤول کامل جنایت‌ها و جرایمی دانست که ائتلاف سعودی در حق کودکان یمن انجام می‌دهد.

الشامی تصریح کرد: حذف عربستان از فهرست ناقضان کودکان یمنی چراغ سبز به ائتلاف سعودی برای جنایت‌های جنگ بیشتر علیه کودکان یمنی بزند.

گوترش دیروز دوشنبه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی را سال‌ها پس از آنکه به دلیل کشتار کودکان در یمن به فهرست سیاه افزوده شده بود، از این فهرست خارج کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی خروج ائتلاف سعودی را از این فهرست اعلام کرد که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته ۲۲۲ کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل "کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن از طریق حملات هوایی" از این فهرست خارج می‌شود.

سازمان ملل برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ و زمانی که «بان کی مون» دبیر کل آن بود ائتلاف سعودی را به فهرست کودک‌کش‌ها افزود، اما گزارش رسانه‌ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو کرده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال ۲۰۱۷ و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه افزود.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طول این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =