نماینده سازمان ملل خواستار کنترل شرایط اقتصادی سوریه شد

تهران - ایرنا - "گیئر پدرسون" نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز سه‌شنبه گفت: اگر برای کنترل شرایط اقتصادی وخیم سوریه اقدامی صورت نگیرد، قحطی در این کشور فراگیر می‌شود.

به گزارش المیادین، پدرسون افزود: تحریم‌های آمریکا که قرار است از فردا (چهارشنبه) به اجرا گذاشته شود، شرایط اقتصادی سوریه را ضعیف‌تر خواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرد: امیدواریم که اواخر ماه آگوست (مرداد/ شهریور) یک نشست سیاسی در ژنو سوئیس در مورد سوریه برگزار شود.

وزارت خارجه سوریه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای تشدید اقدامات ظالمانه و تحمیلی آمریکا را بر این کشور از طریق آنچه قانون قیصر (سزار) خوانده می شود، ‌به شدت محکوم کرد و آن را نقض آشکار بدیهی‌ترین حقوق بشر و قوانین‌ بین‌المللی دانست.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹  قانون قیصر را تصویب کردند و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز آن را در بیستم دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و قرار شد این قانون از ژوئن سال ۲۰۲۰ اجرا شود.

این قانون علیه افراد و نهادهای مرتبط با درگیری‌ها در سوریه تحریم‌های اضافی و محدودیت‌های مالی اعمال خواهد شد. همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند نیز ممکن است تحت تحریم‌ها قرار بگیرند. این تحریم‌ها علیه کسانی که در تولید نفت به سوریه کمک می‌کنند و یا نیازهای نظامی و فنی نیروهای این کشور را تامین می کنند و به صورت عمدی به آنها خدمات و اطلاعات ارائه می‌کنند، نیز اعمال خواهد شد.

امریکا از سال ۲۰۱۱ میلادی و همزمان با آغاز بحران سوریه و اقدامات تروریست‌های مورد حمایت برخی کشورهای غربی - عربی - صهیونیستی در کنار برخی همسایگان سوریه تحریم‌هایی را به همراه اروپا علیه سوریه اعمال کرده و در روزهای اخیر نیز بر شدت این تحریم‌ها افزوده است.

ورود غیرقانونی و تجاوزکارانه نیروهای امریکایی به مناطق شرقی سوریه، احداث پایگاه های نظامی در ۱۹ منطقه این کشور، حمایت از تروریست‌ها و آموزش نظامی آنان، ارایه اطلاعات از تحرکات نیروهای سوری به تروریست‌ها، نقل و انتقال تروریست‌ها هنگام محاصره نیروهای سوری از سوی نیروهای امریکایی از طریق هوا و محاصره حوزه‌های نفتی سوریه در شرق و شمال شرق این کشور از جمله اقدامات امریکا در ۶ سال گذشته و از زمان وارد کردن نیروهای نظامی خود به سوریه است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =