نایب رئیس مجلس سوریه: تحریم را به فرصت تبدیل می کنیم

تهران – ایرنا – نجدت اسماعیل انزور نایب رئیس مجلس سوریه درباره تحریم های اخیر آمریکا علیه سوریه گفت: تاریخ معاصر سوریه شاهد تبدیل تهدیدهای مختلفی به فرصت بوده است و ملت این کار را خواهد کرد.

نجدت اسماعیل انزور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: روحیه همکاری و همبستگی میان مردم و حکومت ما را از بحران به سوی فرصت ها هدایت می کند و این در تاریخ معاصر سوریه، موضوع عجیبی نیست.

وی افزود: نبرد نظامی، سیاسی و اقتصادی همه بخش ها و اجزای یک جنگ هستند و ملت سوریه برای تامین غذا و داروی مورد نیاز خود در رنج هستند ولی کشورهای دیگری نیز تحریم و محاصره شدند و توانستند مقاومت کنند و سوریه در راس این کشورهاست.

انزور گفت: جنگ ها ابعاد گوناگون دارند و آخرین آن ها نظامی است ولی محروم کردن ملت ها از غذا و دارو یک جنایت جنگی تمام عیار است.

وی بیان کرد: با اینکه همه ابعاد زندگی ما تحت تاثیر جنگ اقتصادی قرار گرفته است ولی به دشمن اجازه نمی دهیم که از درد و رنج ملت ما شاد شود.

نایب رئیس مجلس سوریه گفت: سوریه با یک جنگ چند جانبه روبروست ولی طرف اصلی این جنگ آمریکاست و دیگر کشورها نیز به نسبت های مختلفی در آن دخالت دارند ولی بیشتر کشورهای غربی مجبور هستند با آمریکا همراهی کنند.

انزور افزود: دشمن در بخش سیاسی آشکارا شکست خورده است ولی ما میزان آسیبی که کشور و ملت خورده است را کم نمی دانیم ولی اگر هدف های تروریستی آن ها در سوریه محقق و سوریه تجزیه می شد، این آسیب ها و خسارت ها بسیار بیشتر بود.

وی گفت: سوریه یک کشور منزوی نیست بلکه یکی از اعضای ائتلاف بین المللی بزرگی است که در مقابل قلدری آمریکا ایستاده است و این از نقاط قوت این ائتلاف و سوریه به شمار می رود.

انزور اضافه کرد: سازمان ملل متحد و سازمان های حقوقی و بشر دوستانه متاسفانه به وظیفه خود در قبال سوریه عمل نکرده و به اقدامات و تحریم های غیرقانونی آمریکا اعتراضی نکرده اند ولی این به معنای کنار گذاشتن ابزارهای دیپلماتیک از سوی سوریه نیست.

وی افزود: استفاده از ابزار دیپلماسی یک ضرورت است و دولت سوریه عملکرد خوبی در این زمینه داشته است و این ابزار باید با تلاش های دولت و دیگر نهادها و حتی ملت تقویت شود.

نایب رئیس مجلس سوریه درباره تغییرات در کابینه سوریه نیز گفت: اگر بخشی از دولت ناتوان باشد، رهبری سیاسی و دیگر بخش ها به اصلاح آن اقدام می کنند و تغییرات اخیر در کابینه بر همین اساس انجام شده است.

وی افزود: سوریه اکنون نیازمند عملکرد هوشمندانه و فعال از سوی دولت است و باید با بخش های تولیدی همراهی و با یافتن راه حل های سریع، زیربناهای اقتصادی را از طریق حمایت از کشاورزی و صنایع مرتبط و اقتصادهای خانگی، حفظ و تقویت کند.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹  قانون قیصر را تصویب کردند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز آن را در بیستم دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و این قانون از 17 ژوئن سال ۲۰۲۰(28 خرداد) اجرایی می شود.

این قانون علیه افراد و نهادهای مرتبط با درگیری‌ها در سوریه است و بر اساس آن تحریم‌های اضافی و محدودیت‌های مالی علیه این کشور  اعمال خواهد شد. همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می کنند نیز ممکن است

تحت تحریم‌ها قرار بگیرند. این تحریم‌ها علیه کسانی که در تولید نفت به سوریه کمک می کنند و یا نیازهای جنگی و فنی نیروهای این کشور را تامین می کنند و به صورت عمدی به آنها خدمات و معلومات ارائه می کنند نیز اعمال خواهد شد.

در همین حال با توجه به تصویب این قانون از سوی سنای امریکا کشورهای اروپایی نیز به تبعیت از امریکا با این کشور همراهی کرده و با وجود برخورداری از روابط گسترده با سوریه، پیش از بحران در این کشور آن را علیه سوریه اعمال و اجرا می کنند.

دولت سوریه به دنبال این اقدام مغرضانه امریکا که به دنبال شکست تروریست ها پس از ایجاد درگیری های ده ساله گذشته و ناکامی آنان با وجود حمایت های گسترده و همه جانبه صورت می گیرد، اکنون رایزنی ها و اقداماتی را برای مقابله با این قانون امریکا آغاز کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =