مدیر جهاد کشاورزی: کاشمر جزو سه شهرستان خرده‌مالک در کشور است

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: این شهرستان خرده مالک‌ترین شهرستان خراسان رضوی و جزو سه شهرستان خرده‌مالک در کشور است.

حسین محمدی روز سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: گرچه خرده مالکی آسیب‌هایی را به بخش کشاورزی وارد می‌کند، اما سال‌به‌سال نیز خرده مالک‌تر می‌شویم.

وی ادامه داد: هرچند باید آب را بهینه مصرف کنیم اما به خاطر خرده مالکی نمی‌توانیم از سیستم‌های نوین آبیاری استفاده کنیم به همین جهت در دیداری که چندی پیش با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم درخواست شد آبیاری کم‌فشار در منطقه اجرا شود که مقرر گردید سهمیه کاشمر به‌طور ویژه در نظر گرفته شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اینکه اکنون ۳۷۴ هزار واحد دامی در این شهرستان داریم، از تولید بیش از ۲۱۶ هزار تن محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان در کاشمر خبر داد و گفت: این شهرستان توان بسیار خوبی در بخش کشاورزی دارد به ‌طوری‎که در محصولاتی مانند انگور، زعفران، بادام، طالبی و خیار دارای رتبه‌های اول تا سوم استان هستیم و برآورد ارزش اقتصادی کل تولید محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات کاشمر بالغ‌بر ۹ هزار و ۵۷ میلیارد ریال است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۴۴ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، ۲۲۰ رشته قنات، ۱۸۸ دهانه چشمه و ۳۲ رودخانه فصلی در این شهرستان داریم که از این تعداد حدود ۸۶ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی استحصال می‌شود.

محمدی ادامه داد: طی هفت‎ ماه گذشته اقدام به نجات بادامستان‌های ریوش نمودیم، اگرچه پارسال برای احیای ۱۱ هکتار اقدام شد ولی امسال ۶۶ هکتار دیگر به این میزان افزوده شد و ۱۲۰ میلیون تومان برای احیای بادامستان نیز اختصاص یافت.

وی گفت: چون کوه‎سرخ یکی از شهرهای بسیار خطرآفرین در بخش کشاورزی است، به همین جهت مجبور شدیم در کنار نجات بادامستان به سوی ارقام مقاوم به سرما برویم، اکنون از ۲۲ هزار هکتار بادامستان فقط ۱۲ هزار ۸۰۰ هکتار باقی مانده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از وجود دو کارخانه طلای سفید (پنبه) و کارخانه لینترگیری که جزو چهار کارخانه لینترگیری کشور محسوب می‌شود و کارخانه نساجی در منطقه خبر داد و افزود: فراهم شدن زیرساخت‌ها موجب شد سطح زیر کشت پنبه نسبت به سال قبل از ۲۰۰ هکتار به ۶۰۰ هکتار افزایش یابد.

وی مهم‌ترین رکن بخش کشاورزی را آب دانست و ادامه داد: با اینکه از ۱۷ سال قبل با خشکسالی مواجه هستیم و از دو سال قبل به ترسالی رسیدیم و امسال رتبه سوم استان را در بارش‌ها داشتیم، ولی چون بیش از ۹۵ درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود سفره‌های زیرزمینی خالی شده است.

محمدی گفت: باید مدیریت خاموشی چاه‌ها به دست خود کشاورز باشد نه آب منطقه‌ای یا جهاد کشاورزی، نباید در زمانی که کشاورز نیاز مبرم به آب دارد به یک‌باره بخش غیرتخصصی نظر بدهد و اقدام به خاموشی چاه‌ها کند.

وی افزود: در شهرستان کاشمر و خلیل‌آباد دیگر جایی برای احداث استخر نیست، در تمام زمین‌ها استخر غیرمجاز احداث کرده‌اند لذا باید با متخلفین و کسانی که اقدام به آب فروشی می‌کنند برخورد شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در خصوص تغییر کاربری‌ها هم اظهار داشت: گرچه تغییر کاربری‌های فعلی در باغات مربوط به ۱۰ سال قبل است، اما اعلام شده است هر کاربری غیرمجاز در همان ابتدا باید تخریب و با متخلفین برخورد شود.

وی گفت: شهرک گلخانه‌ای کاشمر که از ۱۲ سال قبل بلاتکلیف مانده بود اکنون مشکل گاز و برق آن رفع شده و پیمانکار در حال آب‌رسانی به ۴۲ واحد در ۱۵ هکتار است و طی چند ماه آینده واگذاری نیز انجام می‌شود.

محمدی با اشاره به نقش مهم و اثرگذار کشت‌های گلخانه‌ای، فعال شدن این پروژه را گامی ارزشمند در زمینه توسعه تولید محصولات متنوع کشاورزی و افزایش اشتغال دانست و افزود: اولویت در واگذاری واحدها با کارشناسان، دانش‌آموختگان و سرمایه‌گذاران بومی است که به‌زودی با فراهم شدن زیرساخت‌ها اقدامات لازم برای واگذاری ۴۲ واحد این گلخانه انجام می‌شود.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =