اعتبارات طرح‌های مقابله با بیابان‌زایی کاهش یافت

تهران- ایرنا- رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال برای پروژه مقابله با بیابان‌زایی در سطح ۱۲۱ هزار هکتار، مبلغ دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اختصاص یافته که یک سوم اعتبار سال گذشته است.

«مسعود منصور» روز سه شنبه در مراسم روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و روز جهاد کشاورزی در محل این سازمان افزود: سال گذشته اعتبار مربوط به طرح های مقابله با بیابان زایی هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی اضافه کرد: اگر چه در سال ۹۹ با کاهش شدید منابع اعتباری روبرو هستیم اما عملیات مبارزه با بیابان زایی در سطح ۱۲۱ هزار هکتار اجرایی می شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور با بیان اینکه باید به طور جدی مراقب محیط زیست، طبیعت و اراضی حاصلخیز کشاورزی باشیم، زیرا در غیر اینصورت با بحران های جدی روبرو خواهیم شد، اظهارداشت: بیش از ۸۵ درصد خاک ایران در منطقه خشک قرار دارد که ۳۰ میلیون هکتار آن اراضی بیابانی است.

منصور با اشاره به اینکه از این میزان اراضی بیابانی ۱۴ میلیون هکتار به عنوان مناطق بحرانی بیابانی شناسایی شده است، تصریح کرد: ایران در سال ۱۳۷۵ با تصویب مجلس شورای اسلامی به کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ملحق شد.

به گفته وی، با الحاق ایران به این کنوانسیون به تبع آن کارگروهی با ریاست وزیر جهاد کشاورزی، عضویت در وزارتخانه پنج سازمان،  یک نماینده مجلس و یک نماینده سازمان های مردم نهاد و تعدادی اساتید دانشگاه  تشکیل شد.

وی اضافه کرد: براساس تصویب این کارگروه سازمان جنگل ها به عنوان مرجع ملی و دبیرخانه تعیین شد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای ادامه ارایه خدمات مثبت مقابله با بیابان زایی، ضرورت فعالیت ایران در کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و همچنین کارگروه ملی را خواستار شد زیرا در  سال ۲۰۱۵ بحث ریزگردها را ایران توانست به عنوان یک دغدغه جهانی مطرح کند و یک ائتلاف همسو ایجاد کرد.

وی ایران را در امر مقابله با بیابان زایی جز کشورهای پیشرو دانست و گفت: در  ۶ دهه اخیر ایران فعالیت های خوبی در این زمینه انجام داده که جلوگیری از آسیب های جدی به نقاط شهری، روستایی، جاده ای و زیرساخت ها را منجر شده است.

کاشت دو میلیون جنگل دست کاشت بیابانی

منصور گفت: ایجاد دو میلیون هکتار جنگل دست کاشت بیابانی از دیگر نتایج مثبت عملیات مبارزه با بیابان زایی در این بخش است.

وی افزود: در سال ۹۸ با عنایت رهبر معظم انقلاب و حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی، شرایط برای استفاده از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی انجام شد که سازمان جنگل ها عملکرد موثری در این خصوص داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: سال گذشته در سطح ۱۲۷ هزار هکتار عملیات مقابله با بیابان‌زایی انجام شد که از این میزان  ۳۴ هزار هکتار، جنگل کاری،   ۱۰ هزار هکتار مالچ پاشی، ۴۴ هزار هکتار بادشکن زنده و غیرزنده بوده است.

توقف یکساله مالچ پاشی برای حفاظت محیط زیست

منصور تصریح کرد: با توجه به دیدگاه های اساتید و دلسوزان محیط زیست عملیات مالچ پاشی در سطح ۶۷ هزار هکتار عرصه های بحرانی بیابانی متوقف شد تا در این مدت شرکت های دانش بنیان و متخصصین ماده دیگری را جایگزین کنند.

وی یکی از اهداف مشخص کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی را ارایه تجارب موفق در برشمرد و افزود: اکنون سامانه ای طراحی شده که تجارب موفق در این حوزه و جلوگیری از تخریب سرزمین برای جامعه جهانی به اشتراک گذاشته می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =