درخواست جهاد کشاورزی مازندران از باغداران برای سمپاشی علیه آفت بالشتک

ساری - ایرنا - جهاد کشاورزی مازندران از باغداران مرکبات استان خواست تا طی سه هفته آینده مبارزه شیمیایی علیه آفت بالشتک مرکبات را انجام دهند.

بالشتک ، از نظر تراکم جمعیت و پراکندگی ، گونه غالب شپشک های مرکبات در مازندران است. این آفت ۲ نسل در سال دارد. فعالیت این حشره از اواخر فروردین شروع می شود. پوره های سن یک نسل اول در اواسط خرداد ماه و پوره های سن یک نسل اول در اواسط خرداد ماه و پوره های سن یک نسل دوم در اوایل شهریور ظاهر می شوند. نقاط اوج پوره های سن یک در نسل های اول و دوم، به ترتیب در اوایل تیر و اواخر شهریور است.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران ، مدیر حفظ نباتات این سازمان با درخواست از باغداران برای مبارزه شیمیایی با این آفت گفت : زمان مناسب مبارزه شیمیایی علیه آفت بالشک مرکبات از ۲۷ خرداد ماه به مدت سه هفته از تاریخ شروع مبارزه است.

عبدالرحمن زاغی با بیان اینکه میزان مصرف روغن امولسیون شونده با حشره‌کش و کنه‌کش توصیه شده، ۳ الی ۵ لیتر در یک هزار لیتر آب توصیه است ، افزود: در صورت افزایش درجه حرارت هوا به بیش از ۳۳ درجه سانتیگراد از مصرف روغن امولسیون شونده خودداری شود.

وی حشره‌کش‌های توصیه شده برای مبارزه را آپلاود، آدمیرال به میزان نیم تا ۰.۷۵ لیتر، استامی پراید نیم کیلو ، دورسبان ۲ لیتر ، دیازینون ۱.۵ تا ۲ لیتر، مالاتیون ۲ تا ۲.۵ لیتر، اتیون ۱.۵ تا ۲ لیتر در یک هزار لیتر آب اعلام و توصیه کرد برای کنه‌کش‌های هم از انویدور ۰.۳۵ لیتر، نیسورون، نئورون یک لیتر در یک هزار لیتر آب استفاده کنند.

این مسئول به باغداران توصیه کرد قبل از مبارزه با آفات و عوامل بیماری زا با ارائه نمونه از باغ به کارشناسان حفظ نباتات مراکز خدمات، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و یا کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه و بر اساس توصیه‌های کارشناسی و نسخه گیاه‌پزشکی صادره نسبت به تهیه سموم از فروشگاه‌های مجاز و معتبر اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه در باغات آلوده به کنه قرمز مرکبات، استفاده از کنه کش‌های توصیه شده همراه با حشره‌کش‌ها بلامانع است، افزود : باغداران برای جلوگیری از تنش‌های خشکی، آبیاری درخت را قبل از مبارزه شیمیایی انجام دهند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه  باغداران باید از سموم و روغن‌های امولسیون شونده در ظروف اصلی و پلمپ شده و دارای بر چسب مشخصات و تاریخ مصرف استفاده کنند ، تاکید کرد که از مصرف سموم تاریخ گذشته و توصیه نشده خودداری نمایند.

زاغی گفت : برای مبارزه با آفت شپشک آرد آلود مرکبات با هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات شهرستان مربوطه نسبت به تهیه کفشدوزک کریپت از شرکت‌های تولیدکننده حشرات مفید اقدام و نسبت به رهاسازی کفشدوزک ۷ تا ۱۰ روز پس از مبارزه شیمیایی اقدام شود.

وی افزود : با توجه به مشاهده آفت پروانه مینوز مرکبات در برخی باغات جوان و نهالستان ها بر اساس برنامه مدیریت تلفیقی با به کارگیری روش های مختلف مبارزه نظیر، مبارزه زراعی، مکانیکی، بهداشت کف باغ و نهالستان، تغذیه اصولی و آبیاری در کاهش خسارت آفت اقدام و مبارزه شیمیایی فقط در باغات جوان مرکبات زیر پنج سال و نهالستان ها روی جوانه های نورسته توصیه می گردد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت : حشره کشهای موثر برای مبارزه شیمیایی علیه مینوز مرکبات با  رعایت تناوب مصرف کنفیدور به میزان ۰.۵ ، ورتیمک به میزان ۰/۴ لیتر در هزار لیتر آب توصیه می گردد.

زاغی گفت : باغداران سمپاشی را با یکی از حشره‌کش‌ها و کنه‌کش‌های توصیه شده فقط روی درختان آلوده انجام دهند و از سمپاشی باغات و درختان بدون آفت خودداری کنند.

وی افزود : برای پیشگیری از بروز مقاومت در حشرات و کنه ها از ترکیب ۲ حشره‌کش با کنه‌کش هنگام سمپاشی خودداری و تناوب در مصرف سموم از گروه های مختلف رعایت کنند و از اختلاط سموم و روغن ها با کودهای شیمیایی هنگام سمپاشی خودداری شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه قبل از شروع سمپاشی به زنبورداران منطقه برای انتقال کندوهای زنبورعسل به منطقه امن اطلاع رسانی شود، تاکید کرد : برای پیشگیری از اثرات سوء تنش‌های گرمایی، سمپاشی در ساعات خنک صبح‌ قبل از ساعت ۱۰ و بعد از ظهرها از ساعت ۴ به بعد در هوای بدون وزش باد انجام شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =