۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 3009
کد خبر: 83824182
۳ نفر

برچسب‌ها

احتمال کاهش محدودیت سفرهای خارجی از پایان تیرماه

تهران- ایرنا- یک هفته پس از اینکه آژانس ایمنی حمل‌ و نقل هوایی اتحادیه اروپا فهرستی از فرودگاه‌های مختلف را به عنوان فرودگاه «امن» اعلام کرد، انتظارها برای رفع محدودیت سفرهای خارجی کشور از پایان تیرماه افزایش یافته است.

در اطلاعیه آژانس ایمنی حمل‌و نقل هوایی اتحادیه اروپا فرودگاه‌های ایران نیز از نظر اقدامات ضد کرونایی «امن» اعلام شده‌اند که می‌تواند کمک بزرگی به پیشبرد مذاکرات وزارت امورخارجه برای پرواز هواپیماهای ایرانی به مقاصد اروپایی و آسیایی باشد.

اکنون هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» به طور هفتگی پروازهای خود را به مقاصد لندن، میلان، پاریس و استکهلم انجام می‌دهد با این حال بیش از ۶ مسیر پروازی پرتقاضا ماه‌های طولانی است که از فهرست پروازهای ایران‌ایر خارج شده است.

مسافران ایرانی به مقصد آلمان از جمله مشتری‌های پروازهای ایران‌ایر به شمار می‌روند که هنوز در انتظار عادی شدن شرایط و آغاز سفرهای خارجی «هما» در این مسیر اروپایی هستند.

این مسافران می‌توانند برای رسیدن به شهرهای آلمان از مبدا ایران، از ایرلاین عربی بلیت تهیه کنند، با این حال افزایش قیمت بلیت ایرلاین عربی تا سه برابر باعث آن شده است که خیلی‌ها ماندن در مقصد را به بازگشت به مبدا ترجیح دهند.

مذاکره برای از سرگیری پروازها توسط وزارت امورخارجه نیز در حالی ادامه دارد که برخی کشورها در حوزه بالکان هنوز فرودگاه‌های خود را بر روی هیچ کشوری باز نکرده‌اند؛ برای این کشورها فرقی ندارد که میزبانی آنها از ایرلاین ایرانی، عربی یا آسیایی باشد بلکه میزبانی خود را بر روی تمام پروازهای خارجی قطع کرده‌اند.

 اطلاعیه آژانس ایمنی حمل‌و نقل هوایی اتحادیه اروپا که در آن فرودگاه‌های ایران را برای پرواز «امن» اعلام کرد چراغ سبزی است به کاهش محدودیت سفرهای خارجی،  تا جایی که بنا بر اعلام دولت ترکیه مرز هوایی ایران و ترکیه اواخر تیرماه و یا حداکثر در مردادماه باز خواهد شد.

از اسفند سال گذشته تاکنون تابلوی اطلاعات فرودگاه امام خمینی(ره) به چند مقصد مشخص، محدود شده است و خبری از لیست بلند پایتخت کشورهای اروپایی و آسیایی نیست.

ویروس کرونا سفر مسافران داخلی به خارج از کشور و انتقال مسافران خارجی به ایران را کاهش داد و در بخش اروپایی نیز محدودیت‌های جدی‌ را برای ادامه پرواز ایرلاین‌های ایرانی ایجاد کرد.

امروز (سه‌شنبه- ۲۷ خردادماه) هواپیمایی ایران‌ایر پرواز خود را به مقصد لندن انجام داد و هواپیمایی ماهان نیز در همین روز تنها یک پرواز به مسکو داشت. با این حال ترانزیت مسافران خارجی ایران از مرز هوایی قطر و با ایرلاین قطر ایرویز ادامه دارد.

در صورت بازگشایی مرز هوایی ترکیه، سفر به ایران و از ایران به مقاصد اروپایی تسهیل خواهد شد و مسافران مجبور نیستند با استفاده از مرز هوایی قطر بلیت‌های هزار یورویی را برای رسیدن به اروپا تهیه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha